Baraj inşaatı başlıyor! Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
25 Haziran 2018, 05:03
  
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 03:20 GENÇ #DEVAM DEDİ! » 15:27 SÖZEN'E YENİ GÖREV » 17:15 Genç’te Yarın 23 Bin Seçmen Sandık Başına Gidecek » 13:23  Traktör devrildi, sürücü enkaz altında kaldı » 13:15  FEDAŞ Seçime Hazır Olduğunu Açıkladı » 12:13  Zazaca film gösterime girdi! » 11:41 SÜTAŞ inşaatını incelediler! » 11:38 Genç'in Florası Tespit Edilecek » 17:40 Meyveciliği geliştireceğiz » 17:23 GENÇLİ 15 TEMMUZ GAZİSİNE TEHDİT!
GENÇ #DEVAM DEDİ!
SÖZEN'E YENİ GÖREV
Genç’te Yarın 23 Bin Seçmen Sandık Başına Gidecek
 Traktör devrildi, sürücü enkaz altında kaldı
Bu haber 29 Mart 2012, Perşembe 19:00 tarihinde eklendi. 18256 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baraj inşaatı başlıyor!

Barajın inşa faaliyetlerine Mayıs ayında başlanacağını belirten Milletvekili Taş, ilk etapta bine yakın kişinin istihdam edileceğini vurguladı. Firma yetkilileriyle görüştüklerini kaydeden Taş, işe alınacak kişilerde aranan özelliklerin de altını çizdi. Taş, demiryolu ve SUKAP konularına da değindi.
Baraj inşaatı başlıyor! Özaltın Holding bünyesindeki Kalehan Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından Bingöl’de inşa edilecek Kaleköy Barajı için kamuoyunda oluşan beklentiler giderek artıyor. Baraj çalışmalarındaki son durum hakkında görüşleri alınan AK Parti Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş ise inşaat çalışmalarının Mayıs ayından başlayacağını belirtti.

İSTİHDAMA ÖNEMLİ KATKISI OLACAK

Baraj yapımıyla ilgili firma yetkilileriyle görüştüklerini belirten Milletvekili Eşref Taş, ilk etapta bine yakın kişinin istihdam edileceğini, bunun da kalifiye elamanlardan seçileceğini vurguladı.

Taş: “Firma yetkilileriyle yaptığımız görüşmede güvenlik, operatör, şoför, elektrik teknisyeni ve benzeri birçok branşta eleman alınacağı belirtildi. Bizler de kendilerine, alınacak personellerin özellikle Bingöl’den tercih edilmesi yönündeki hatırlatmalarımızı yaptık. Fakat bu bir özel bir sektördür. Firma, kalifiye elaman istiyor. Sertifika var ama pratikte yeterli değilse o kişinin işe alınması yine çok güçtür. Bizim temel hedefimiz bu yatırımla birlikte ilimizde birçok insanın iş sahibi olmasıdır. Çünkü baraj inşaatı en erken 5 yılda biter. Bittikten sonra da yine eleman çalıştırılacak. Ancak bir kez daha altını çizmekte yarar görüyorum ki, kalifiye eleman şartı vardır” dedi.

KALEKÖY EN BÜYÜK BARAJ OLACAK

Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kayıtlarına göre, Türkiye'de en büyük elektrik santrali Bingöl sınırları içinde bulunan Kaleköy'de yapılıyor.

EPDK'nın lisans almış inşa halindeki projelerin ilerleme raporuna göre, hidrolik santraller içinde en büyük santral Kalehan Enerji Üretim ve Ticaret AŞ tarafından Bingöl'de inşa ediliyor. Kaleköy Barajı ve HES’in Kurulu güç kapasitesi 618 MW. 2012 Ocak sonu itibariyle santralin yüzde 13'ü tamamlanırken, santral bittiği zaman yıllık 1 milyar 417 milyon kWh enerji üretme kapasitesine ulaşacak.

Yine Kalehan Enerji tarafından Elazığ'da kurulan Beyhani Barajı ve HES santralinin de yüzde 44'ü inşa edildi. 567 MW Kurulu güce sahip santral tamamlandığı zaman yıllık 1 milyar 254 milyon kWh enerji üretme kapasitesine sahip olacak.

DEMİRYOLU İNŞAATI

Barajlar nedeniyle Elazığ-Bingöl-Muş hattında yapılacak demiryolu güzergâh değişiklikleri hakkında da görüşleri alınan Milletvekili Eşref Taş, Beyhan’da şantiyenin kurulduğunu ve çalışmaların başladığını söyledi.
Baraj nedeniyle demiryolu hattının 40 metre civarında yukarı çekileceğini ancak Genç merkezde herhangi bir değişiklik olmayacağını anlatan Taş: “Genç merkez bu değişiklikten etkilenmiyor. Genç’ten sonra yine demiryolu hattı yukarı çekilecektir” dedi.

BELEDİYELER SUKAP’LA HAYAT BULACAK

Bir diğer önemli adımı da “Dört belediyemiz SUKAP kapsamında içme suyu ve kanalizasyon sorununu çözecek” sözleriyle aktaran Milletvekili Taş: “Genç Servi, Bingöl merkez Sancak ve Ilıcalar beldeleri ile Adaklı ilçemizin içme suyu ve kanalizasyon sorunu SUKAP kapsamında çözülecek. Şuanda İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce çalışmalar tamamlamış ve Bölge Müdürlüğü’ne göndermiş. Belediyelerden bazı belgeler isteniyor. O belgeler sunulduktan sonra ihale aşamasına geçilecek. Toplamda 15 milyon liraya yakın bir yatırım olacak. Özellikle Adaklı’nın su sorunu çözülüyor. 17 kilometre uzaklıktan su getirilecek. Çaytepe Belde Belediyemizin projesi yetişmedi. Ayrıca borcu da çoktu. Bu yüzden Çaytepe’yi gelecek yıl bu programa dahil etmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER : genç barajlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
adnan kurtaran - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2016-08-04 16:13:38
bingöl kale barajında calısmak isteri güvenlik sertifikam var E+G ehliyetim var bu imkani verirseniz sevinirim
byzaza - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2015-04-30 17:12:40
baraj da çalışan personellerın hepsı yabancı 3 5 tane almışlar yerli gerısı tamamen göz boyama.... verdıklerı ucrette cok az. donum basına dusen parada yetersızdır emınım. ama bu boyle olmayacak. gerekırse avrupa ınsan hakları mahkemesıne bas vuracağız..
insan oğlu - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2014-05-11 13:51:23
Eşref bey bu güne kadar takip ettiğim kadarısıyla en basit bir örnek vereyim BİNGÖL HAVA LİMANI acılışinda teknik personel adı altınnda alımlar yaptınız H.O.A nin yeğeni bakan beyin yakınları helehele Hv Li Md yakınları kimisi sekreter hanım kimisi tesisatçı kimisi makinacı kimi güvenlik hepsi müdürün yakın akrabaları bune biçim ADALET KALKINMA PARTİSİ lütfen partiye layık olun.Sayı Eşref bey hele siz servililer neden bu seçimde bölündünüz ilk önce partinin hakını veriniz .Her gitiğiniz yerde ÜSTAT HAZRETİLERDEN BAHS EDİYORSUNUZ yazıklar olsun sana BEDİÜZAMAN hiçbir zaman siyasete girmemiş siz bu cemaatin hakkını nasıl ödüyeceksin lütfen dini siyasete alet etmeyelim.daha çok şeyler var inşallah birgün sizinle karşılaşırım daha güzel olur.
faruk - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2013-06-16 11:01:13
baraj ların hızlı haret etmesi
Rıdvan - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2013-04-13 22:55:48
Ben Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde Harita Mühendisliği okuyorum. Bingöl/Genç/Kale Köy'ünde yapılan barajın ihalesini özaltınlar inşaaat almış .Bu şirkette staj yapma imkanımız var mı ya başvurursam alırlar mı beni sadece kendimi geliştirmek ve gelecekte iyi bir harita mühendisi olabilmem için staj yapmak istiyorum yardımcı olursanız çok makbule geçer..saygılar..
efsane - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2013-03-13 12:30:00
bu bingölün ne milletvekillerinde ne belediyecilerde utanma yuzu yok ve yapilan barajda başka illerden adam getirip çaliştryorlarrn
zaza - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2012-09-01 09:54:00
solhan barajı basladmıs gııdn bakın kac tane bıngol lu calısyor malesef yıne taka bastınız sıyaset cıler ayıp yahu ne bıcım ınsan sınız sızler bıngol lun yuz karasınız ınsanda bıraz gurur olur sızde oda yok elazıg mıllet vekıllerı kadar olamıyorsanız bırer hıc sınız bır d.s.i ıscısı kadar olamıyorsunuz kıgı barajında bır bakanın vay bakının tek adamı ıse alınmıyor ve suzan solhan barajındada aynı seyler oluyor hadı bırını gormedınızz pekı 2. sınıdemı gormuorsunuz sızler taka bastınız beyler sızlere oy verdım vermez olaydım oyumu sıze helal etmıyorum 6 temuzda kıgıye gırmısınız bıngolde yapılan en buyuk yatırım vede ıs kıgı barajı yıne ugramamıssınız d.s.i subesne gıdıp yemegınızı yıyıp cekıp gerı gelmısnız bu kadar da olmaz allah sızı bılgı gıbı yapsın ha sız kığı barajından komısyonunuzu mu alıyorsunuz kesın alıyorsunuz cunku yoksa oraya ugrar bu ıs kac yıldır ne durumda ogrenırdınız ben soylım bu ıs 14 yıldır devam edıyor bu gıdısle 10 yıl daha devam eder sız agzınızı acın bakın ey bıngol halkı bızlerın odedıgı ver gıler batırlıyor bırılerıne peskes cekılıyor sızler halen buna seyırcımı kalacaksınız ee tabı adam koguşda yatıp 5000 tl maas alıyor bıngolu lu esek gıbı calıstırılıyor 900 tl verılıyor yazıklar olsun bır d.s.i ış cıcı kadar olamadı bızım vekılle bakanımız ben ne dım daha
kartal ağa - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2012-05-11 01:13:30
evet zulfu bey sızı cok ıyı tanyorum sızın dedıkelrınıze vede arkadaslara katılıyorum yanılmıyorsambır ara gaztelerdede okumusdum kıgı barajında 750 tane bıngol lu calısılıyor denılmısdı ama bız bunu arasdırdık 150 ılcelerde dahıl bıngol lu calısıyordu 750 nere 150 nere ayıp ya bu kadarda olmaz sıyasetcılerımız resmen seyıcı vurdum duymaz bıngolde yapılan en buyuk ıs vede 150 bıngol lu calısıyor bu ne lahana bu ne tursu bu bence sorumsuzlukdur bırılerın cıkarı var aklıma gelmıyor degıl1998 de baslayan baraj 14 yıldır devam edıyor lutfen butun sıyasılerı goreve davet edıyoruz akabınde arkasında acık vede net yorumlarımız gelecekdır bıngol sıyası olarak sahıpsız ıse halk olarak sahıpsız degıl ya suan beyhanda kalehan barajı yapılmatadır beyhan beledıye baskanı agırlıgını koymusdur yuzde 80 nı yerlı halk calısmaktadır kendısı bu duyarlılıkdan dolayı tebrık edıyoruz sımdı bura yazarken kendı sıyasıelrmızıde tebrık etmek ıısterdım ama ne yazık kı yok bır de bakanımız var bızım ayrıcalıgımız olması gerekırken yoksun kalıyoruz bıngolde devlet bunyesınde yapılan bır ıs bu allah askına herkesı gorev basına davet edıyoruz
Zülfü AYDIN-BİNGÖL - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2012-05-09 22:28:57
Sayın:Vekilim ben Bingöl İl Özel İdaresi Ruhsat ve Denetim Birimi Sorumlusu olduğumdan dolayı Barajdaki çalışma ortamını iyi bilen biriyim.Kiğı Barajında genelikle Elazığ kökenli çalışanlarıdır.Buna inanıyorum sayın vekilim buna müsaade etmeyecektir.Yöre halkının katılımıyla bu işe devam edilecektir.Bunu başarırsa yanındayız destekleriz.
admın12 - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2012-05-06 02:10:16

bende kardeşime katılıyorum ve buna kendim şahit oluyorum bizzat barajda.gelenlerin yuzde 90 ı elazıg karadenız ankara ızmır denızlı bolgesınden calısan personel şu anda calısmakta.ve bende su anda barajda calıstıgım ıcın buna kendım şahıdım.kendı şahsı fikrim bıngolde yapılan barajda kendı halkımız calısması gerekıyorken ust duzey yetkılılerımız buna seyırcı kalmakta.bır an once buna yetkılılerımızden bır el atılmasını ısterız.

Editör notu: Değerli yorumcular: haberlere yapacağınız yorumlarda kullanacağınız nikler,(editör-admin vb.) site yöneticilerinin yorumuymuş gibi algılanabileceğinden site kurallarına aykırı düşmektedir. Bahse konu yorumun ilk olması hasebiyle onay verilmiş ancak, bundan sonra hiç bir şekilde onay verilmeyecektir.

alper çeçen - Konu: - Baraj inşaatı başlıyor! - 2012-05-04 01:17:18
sayın vekılım ıyı doyorsunuz hos dıyorsunuz ama bıngol neden sahıpsız kıgı barajınıda bu fır ma yapmakda bıngolden kac kııs calısmakda dısardan gelenler ne ucret verılmekde bıngollu olarak calısanlara ne ucret verılmekde cok dusundurucu bence bunu valı bey vede sıyasetcılerımız dusunmelıdır bıngol de elaman olmasına ragmen yuzde 90 nı dısardan gelmekdedır bu kadar sahıpsız bır ılın talıhsızlıgı olamaz oysa arastımalrımıza gore bu baraja alınan bıngolluler kole gıbı calısdırılmakdadır ucret ıse en dıp tabanda verılmekdedır buyrun bakanım vekılım ve sayın valım sızde arastırın aradakı ucurum olan ucret farkını sızde goreceksınız
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz