26 Kasım 2015, 02:35
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:34 E-TEBLİGAT SEMİNERİ VERİLECEK » 13:32 Kaymakam Köklü öğretmenlere çiçekli kutlama » 10:23 'İçi boş' trilyonluk hastane » 10:22 Belediye Otobüsü Sefer Sayısı Arttırıldı » 10:21 Genç’e yeni Emniyet Müdürü » 10:20 Adaklı Kaymakamından Köklü’ye ziyaret » 10:18 GENÇ MYO’DAN ÇOŞKULU “HOŞ GELDİN” ETKİNLİĞİ » 10:14 Doğalgaz için son gün 30 Kasım! » 10:13 Genç’te 64 adet afet konutu yapılacak » 10:12 Cami ve Kur’an Kursu inşaatı destek bekliyor
Kaymakam Köklü öğretmenlere çiçekli kutlama
'İçi boş' trilyonluk hastane
Belediye Otobüsü Sefer Sayısı Arttırıldı
Genç’e yeni Emniyet Müdürü
Bu haber 29 Mart 2012, Perşembe 19:00 tarihinde eklendi. 12838 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Baraj inşaatı başlıyor!

Barajın inşa faaliyetlerine Mayıs ayında başlanacağını belirten Milletvekili Taş, ilk etapta bine yakın kişinin istihdam edileceğini vurguladı. Firma yetkilileriyle görüştüklerini kaydeden Taş, işe alınacak kişilerde aranan özelliklerin de altını çizdi. Taş, demiryolu ve SUKAP konularına da değindi.
Baraj inşaatı başlıyor! Özaltın Holding bünyesindeki Kalehan Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş. tarafından Bingöl’de inşa edilecek Kaleköy Barajı için kamuoyunda oluşan beklentiler giderek artıyor. Baraj çalışmalarındaki son durum hakkında görüşleri alınan AK Parti Bingöl Milletvekili Prof. Dr. Eşref Taş ise inşaat çalışmalarının Mayıs ayından başlayacağını belirtti.

İSTİHDAMA ÖNEMLİ KATKISI OLACAK

Baraj yapımıyla ilgili firma yetkilileriyle görüştüklerini belirten Milletvekili Eşref Taş, ilk etapta bine yakın kişinin istihdam edileceğini, bunun da kalifiye elamanlardan seçileceğini vurguladı.

Taş: “Firma yetkilileriyle yaptığımız görüşmede güvenlik, operatör, şoför, elektrik teknisyeni ve benzeri birçok branşta eleman alınacağı belirtildi. Bizler de kendilerine, alınacak personellerin özellikle Bingöl’den tercih edilmesi yönündeki hatırlatmalarımızı yaptık. Fakat bu bir özel bir sektördür. Firma, kalifiye elaman istiyor. Sertifika var ama pratikte yeterli değilse o kişinin işe alınması yine çok güçtür. Bizim temel hedefimiz bu yatırımla birlikte ilimizde birçok insanın iş sahibi olmasıdır. Çünkü baraj inşaatı en erken 5 yılda biter. Bittikten sonra da yine eleman çalıştırılacak. Ancak bir kez daha altını çizmekte yarar görüyorum ki, kalifiye eleman şartı vardır” dedi.

KALEKÖY EN BÜYÜK BARAJ OLACAK

Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) kayıtlarına göre, Türkiye'de en büyük elektrik santrali Bingöl sınırları içinde bulunan Kaleköy'de yapılıyor.

EPDK'nın lisans almış inşa halindeki projelerin ilerleme raporuna göre, hidrolik santraller içinde en büyük santral Kalehan Enerji Üretim ve Ticaret AŞ tarafından Bingöl'de inşa ediliyor. Kaleköy Barajı ve HES’in Kurulu güç kapasitesi 618 MW. 2012 Ocak sonu itibariyle santralin yüzde 13'ü tamamlanırken, santral bittiği zaman yıllık 1 milyar 417 milyon kWh enerji üretme kapasitesine ulaşacak.

Yine Kalehan Enerji tarafından Elazığ'da kurulan Beyhani Barajı ve HES santralinin de yüzde 44'ü inşa edildi. 567 MW Kurulu güce sahip santral tamamlandığı zaman yıllık 1 milyar 254 milyon kWh enerji üretme kapasitesine sahip olacak.

DEMİRYOLU İNŞAATI

Barajlar nedeniyle Elazığ-Bingöl-Muş hattında yapılacak demiryolu güzergâh değişiklikleri hakkında da görüşleri alınan Milletvekili Eşref Taş, Beyhan’da şantiyenin kurulduğunu ve çalışmaların başladığını söyledi.
Baraj nedeniyle demiryolu hattının 40 metre civarında yukarı çekileceğini ancak Genç merkezde herhangi bir değişiklik olmayacağını anlatan Taş: “Genç merkez bu değişiklikten etkilenmiyor. Genç’ten sonra yine demiryolu hattı yukarı çekilecektir” dedi.

BELEDİYELER SUKAP’LA HAYAT BULACAK

Bir diğer önemli adımı da “Dört belediyemiz SUKAP kapsamında içme suyu ve kanalizasyon sorununu çözecek” sözleriyle aktaran Milletvekili Taş: “Genç Servi, Bingöl merkez Sancak ve Ilıcalar beldeleri ile Adaklı ilçemizin içme suyu ve kanalizasyon sorunu SUKAP kapsamında çözülecek. Şuanda İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce çalışmalar tamamlamış ve Bölge Müdürlüğü’ne göndermiş. Belediyelerden bazı belgeler isteniyor. O belgeler sunulduktan sonra ihale aşamasına geçilecek. Toplamda 15 milyon liraya yakın bir yatırım olacak. Özellikle Adaklı’nın su sorunu çözülüyor. 17 kilometre uzaklıktan su getirilecek. Çaytepe Belde Belediyemizin projesi yetişmedi. Ayrıca borcu da çoktu. Bu yüzden Çaytepe’yi gelecek yıl bu programa dahil etmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER : genç barajlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Websitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. diyarbakır evden eve
Web sitemiz Ajans Bingöl kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2015

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Telefon Rehberi