Murat Nehri ‘Muradına’ Eriyor Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
19 Nisan 2019, 09:30
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR” » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama » 13:16 Müftü Kaya’dan gazetemize iadeyi ziyaret » 13:12 GENÇ’TE 3 BİN 610 ADET CEVİZ FİDANI DAĞITILDI » 17:11 ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET » 13:05 KOMŞULAR KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR”
Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar
Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti
YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ
Bu haber 30 Mart 2015, Pazartesi 13:01 tarihinde eklendi. 18640 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Murat Nehri ‘Muradına’ Eriyor

Aşırı yağışlı dönemlerde taşkınlarla ekili alanlara zarar veren Murat Nehri için düşünülen ‘Murat Nehri Taşkın Koruma Projesi’ne start verildi. Proje kapsamında zemin etüt proje çalışmalarına başlandı.
Murat Nehri ‘Muradına’ Eriyor

Genç ilçesinden geçerek Keban Baraj Gölü’ne karışan Murat Nehri, yıllarca çöp, hayvansal atıklar ve kendisine karışan kanalizasyon atıkları ile kirletilmişti. Yağışlı mevsimlerde çevresindeki tarım arazilerine de büyük zararlar veren Murat Nehri, gerçekleşen çalışmalar ile muradına ereceğe benziyor. BELDES kapsamında tüm belediyelere sunulan Atık Su Arıtma Tesis projeleri sayesinde nehir güzergahlarında bulunan yerleşim yerlerinin kanalizasyon atıklarından da  kısmen kurtulan Murat Nehri, uzun yıllardan beri ıslah edilmeyi bekliyordu. 

 

 

Zemin etüt proje ihalesi yapıldı

DSİ Bingöl 94. Şube Müdürlüğü tarafından daha önceki yıllarda başlatılan ‘Murat Nehri Taşkın Koruma Projesi’ sayesinde Murat Nehri adeta İstanbul’un Kanal İstanbul projesini andıracak bir görünüme kavuşacak. Devlet Su İşleri Elazığ Bölge Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz aylarda zemin etüt proje ihalesi yapılan ‘Murat Nehri Taşkın Koruma Projesi’ işini alan firma elemanları, geçtiğimiz hafta içinde nehir etrafındaki çalışmalarına başladı. Yaklaşık 10 gün sürecek çalışmaların ardından tamamlanması beklenen zemin etüt projesi Devlet Su İşleri Elazığ Bölge Müdürlüğü’ne teslim edilip, sonraki süreçlerde ise yapım ihalesine çıkılacak. 2015 yılı içerisinde yapım ihalesinin gerçekleşmesi beklenen projenin 2 yıl içinde tamamlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Projede neler öngörülüyor

Eski Dikköy istasyonundan başlayarak, Murat nehri üzerindeki Genç  giriş köprüsünü 1,5 kilometre geçecek olan proje, nehrin iki yakasında çift taraflı olarak 21 kilometrelik (Toplamda 42 Kilometre) bir mesafeyi kapsayacak. Yüksekliği 3,5 metreyi bulacak taş tahkimatı ve sedde şeklindeki koruma duvarları yapılmasını öngören proje ile Çaytepe ve Genç havzasındaki tarım alanlarının korunması ve yerleşim yerlerinin taşkınlardan etkilenmemesi hedefleniyor. Proje kapsamında Murat Nehri’ne dökülen Lediz ve Kupar derelerinin kenarları da tahkim edilecek.

Genç’in çehreside değişecek

Projenin tamamlanmasının ardından ise Genç Belediyesi tarafından mevcut alana oturma bankları, seyir terasları ve ışıklandırmaların yapılabilmesi için Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’na yeni projeler sunulacağı öğrenildi. İlçe merkezi için talep edilen çevre yolunun da nehir güzergahından geçecek olması, Genç’in çehresinin değişmesinde önemli bir rol oynayacak.

Not: Haberde kullanılan iki fotoğraf karesi, aynı projenin devam ettiği Palu ilçesine ait görüntülerdir. 

 

 

 

 


Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
BAHTİYAR - Konu: - Murat Nehri ‘Muradına’ Eriyor - 2016-04-29 20:15:42

yanında ufak bir havuz olsaydı iyi olurdu

Aktekin.R - Konu: - Murat Nehri ‘Muradına’ Eriyor - 2016-01-06 23:35:08
Murat nehri gercekten son zamanlarda cevre koylerin atik suyu karismasindan dolayi sudaki canlilarida tehdit edecek kadar kirli ve tehlikeli boyuta ulasmistir.Bu proje sayesinde sudaki canlilarin korumasi vede temiz olmasi insanlarimizinda dikkat etmesi gereken bir durumdur.Genc kismini Tabiki her turlu aktevite yapilabilir duruma getirmek ve ilceye daha guzel gorunum saglayabilir.
adnan evcin murat nehri - Konu: - Murat Nehri ‘Muradına’ Eriyor - 2015-11-24 10:33:25
genç ilçemiz bingölün şanslı ilçelerinden biridir genç belediye başkanımız genç kaymakamımız murat nehrinin ilçemizden geçmesi dolaysıyla nehirin bir metre su tutulmasıyla bir göl haline dönüştürüle bilir ve bu gölün üzerinde sandallar kayıklar yüzdürülerek güzel bir görüntü verebilir sağlı sollu çay bahçeleri ışıklandırmalar bir panayır havasına dönüştürüle bilir türkiyede bir örnek şehir olarak eskişehir ilimiz gösterile bilir eski şehir porsuk çayının önü tutularak bir göl halini almış ve bu göl üzerinde kayıklar sandallarla seyahat edilmektedir istanbulda yaşayan bir kiğılı olarak hatırlatayım ne dersiniz
ibrahim - Konu: - Murat Nehri ‘Muradına’ Eriyor - 2015-06-29 15:02:01
onla birlikte bizde muradımıza ererizrn
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar