Bizim eserimiz! Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
19 Nisan 2019, 09:58
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR” » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama » 13:16 Müftü Kaya’dan gazetemize iadeyi ziyaret » 13:12 GENÇ’TE 3 BİN 610 ADET CEVİZ FİDANI DAĞITILDI » 17:11 ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET » 13:05 KOMŞULAR KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR”
Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar
Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti
YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ
Bu haber 31 Mayıs 2015, Pazar 11:13 tarihinde eklendi. 10902 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bizim eserimiz!

1970’li yıllarda dönemin Orman İşletme Şefi Hasan Orhan tarafından yapılan çalışmalar sonucu ilçeye kazandırılan Genç Çamlığı, vatandaşların dikkatsizliği ve kurumların ilgisizliği ile şimdilerde kara bir cehennemi andırıyor.
Bizim eserimiz!

Haber yorum:

 

 

Her yıl yaz mevsiminde sürekli orman yangınlarıyla gündeme gelen Genç İlçesi, orman yangınları ile mücadele ve ağaçlandırma gibi konularda sınıfta kaldı.

2012-2013 ve 2014 yıllarında meydana gelen orman yangınlarında yüzlerce dönümlük alandaki ağaçlar kül oldu. Genç ilçesinin doğasına, bitki örtüsüne ve görsel estetiğine önemli bir katkı sunan ve ilçenin adeta oksijen kaynağı olan Genç çamlığı, yaşanan orman yangınlarının ardından şimdilerde, çorak alanlara dönmüş durumda.

1970’li yıllarda dönemin Orman İşletme Şefi Hasan Orhan tarafından vatandaşlar ile el ele verilerek dikilen ve o dönem katırlar sırtında bin bir zahmetle su taşınıp sulaması gerçekleştirilerek bir çam ormanına dönüşen çamlığın son hali, görenlerin yüreklerini dağlıyor. Günümüz teknolojisi ile ekim ve bakımı çok daha rahat olan ağaçlandırma çalışmalarının yeterince yapılmaması ise kafalarda farklı bir soru işareti olarak yer alıyor.

Yanan ormanların yerine ne yapıldı?

Son yıllarda meydana gelen orman yangınlarının ardından gözler, özellikle ilgili kurum olan Orman İşletme Şefliğine çevrildi. Şeflik yetkilileri, yangın söndürme konusundaki gayretleri ile her ne kadar takdir kazansa da yanan ormanların yerine herhangi bir çalışma yürütmemesi de bir o kadar tepki çekiyor.

 

İlgililerin ilgisizliği kadar vatandaşlarda sorumsuz ve duyarsız!

İlçe genelindeki ormanın ve bitki örtüsünün meydana gelen yangınlar ile birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasında vatandaşların da bundaki payını ve büyük sorumluluklarını hatırlatmak gerekiyor. Atılan sigara izmaritleri, alanlarda bırakılan cam materyaller ve gelişi güzel yakılan piknik ateşleri, yangınlarda önemli etkenler olarak karşımız çıkmakta.

 

Ortaya çıkan bu kara tabloyu değiştirmek zaman alsa da yine de mümkün. Her şey: ‘Bir orman işletme şefi, binlerce çamın barındığı bir ormanı oluşturabiliyorsa, kaymakamlık, belediye ve orman işletme şefliği ile birlikte görev alacak yüzlerce vatandaşın çalışmaları sonucu neden yeni orman alanları oluşturulmasın?” sorusunun cevabında gizli.

 

 


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
ZAZA BİNGÖLLÜ - Konu: - Bizim eserimiz! - 2018-11-30 14:37:26
Tuğla fabrikalarına toprak götürmek süretiyle ormanlık alanındaki çam ağaçlarını sinsice yok ederek arazıyı kelaynak kuşlarına benzetten Mehmet Ali UZUNYAYLA yı ne hikmetse kimse görmek istemiyor. Tahrifat korkunç boyuta geldi. Güya ağçlandırma yapıyor. Ekonomik değeri olmayan ABD tarafından Çukurovaya getirilen ilçemizin bir çok yerinde olan ağaçları dikmiş beyefendi. Ne odunu nede kerestesi dahi hiçbir işe yaramayan bu ağaçlar sadece iş olsun diye gösteriş amaçlı dikilmiş. Mini minacıok olan bu ağaçları yerinde görmek mümkün.
Vah vah - Konu: - Bizim eserimiz! - 2015-06-03 00:29:24
2011,2012,2013 ve 2014 yıllarından binlerce dönüm yanmış da bir dönüm ağaç mi dikilmemiş peki?? Çocuklarımızı geleceği ormanları sahiplenen orman isletme ve halk neden duyarsız .başka işleri ne bunların. Yazıklar olsun.illaki haber ve manşet mi olacaklar... bu ne duyarsızlık. Ay başını ve maaşını düşünen varliklar...işte böyle haberlerle bu memleketimin ve geleceğimizi korumak lâzım. .. .
Ne milletiz ama - Konu: - Bizim eserimiz! - 2015-06-02 08:57:13
Valla biz din iman edebiyatında bır numarayız.icmede s..cmada ustumuze millet tanimadan Mangalda Kül bırakmayız ama is bize yararlı ne varsa geleceğimizi dusunmeden işte böyle yakıp yıkariz vesselam.
zemheri - Konu: - Bizim eserimiz! - 2015-05-31 16:24:44
CB ağaç dikine diyor. Peygamberimizin hadisi bile var bu konuda ama biz bırakın ağaç dikmeye olanida yok ediyoruz. Tebrikler genç halkı. Tebrikler orman işletme.
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar