Genç’te ilk, Türkiye’de tek Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
19 Nisan 2019, 09:24
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR” » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama » 13:16 Müftü Kaya’dan gazetemize iadeyi ziyaret » 13:12 GENÇ’TE 3 BİN 610 ADET CEVİZ FİDANI DAĞITILDI » 17:11 ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET » 13:05 KOMŞULAR KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR”
Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar
Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti
YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ
Bu haber 28 Aralık 2015, Pazartesi 08:43 tarihinde eklendi. 13257 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genç’te ilk, Türkiye’de tek

Genç Kaymakamı Abdullah Köklü, özel gayretleri sonucu Meslek Yüksek Okulu bahçesinde yaptırdığı kreş, hem istihdam alanı, hem staj alanı hem de iyi düzey ve dar gelirli çocukların kaynaşması açısından önemli bir yatırım olarak ön plana çıkıyor.
Genç’te ilk, Türkiye’de tek

Genç ilçesine atandığı günden beri yaptığı köklü çalışmalar ile ilçe halkının takdir ve beğenisini kazanan Genç Kaymakamı Abdullah Köklü, özel gayretleri sonucu Meslek Yüksek Okulu bahçesinde yaptırdığı kreş ile bir başka takdiri daha almaya hak kazanıyor.

 

 

Kırsal Dönüşüm Rehabilitasyon Projesi (KDRP) kapsamında yapımı tamamlanan kreş projesinin üç farklı yönü bulunuyor. İlki Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerinin uygulama ihtiyacının karşılanacağı, ikincisi yüzde 30 oranında kreşe devam edemeyecek fakir düzeydeki çocukların kaymakamlık imkanları ile kreşe devamlarının sağlanarak gelir seviyesi nispeten iyi düzeyde olan öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak ve projenin üçüncü yönü de bu ilk iki faktörün Genç ilçesine sağlayacağı sosyal katkı. Kreş, aynı zamanda Meslek Yüksek Okulunu garantiye alacak bir proje. Şöyleki, şu anda en cazip branşlar arasında olan çocuk gelişimi için hem bir uygulama alanı, hem de istihdam alanı olacak. Kreş, yine ilçedeki Kız Meslek Lisesi öğrencileri içinde de staj alanı olacak.

Böylesi önemli bir yatırımın ilçe halkının da ne denli önemli olduğunu bilmeleri ve hak ettiği övgüyü alması için ilçe basını olarak ısrarla Kaymakam Abdullah Köklü ile birlikte kreşi ziyaret edip görüntüler aldık.

Dilerseniz ilçemiz için sosyo ekonomik anlamda çok önemli bir kazanım olan yatırımın mimarı Genç Kaymakamı Abdullah Köklü’den kreş için bilgileri kendi ağzından sizlere paylaşalım: “İçişleri Bakanlığı Kırsal Dönüşüm Rehabilitasyon Projesi kapsamında açılışını gerçekleştirdiğimiz uygulamalı kreşteyiz. Burada memur çocukları ile yoksul ve yetim çocuklar bulunuyor. Yoksul yada yetim çocuklarımızın parasını SYDV aracılığı ile karşılıyoruz. Buradaki asıl amacımız o çocuklarımızın birbirleriyle kaynaşmaları kendilerinde özgüven oluşması.  Şu anda 22 çocuğumuz burada eğitim görüyor ancak ideal kapasitemiz 50 ile 60 civarında. Üniversitemiz ve kreşimizin ilk senesi olduğu için ufak tefek sıkıntılarımız olacak tabi uygulamada ama fiziki açıdan tam donanımlı bir kreş burası. Projemiz çok kapsamlı ve güzel bir proje oldu. Bunu da Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yürütüyoruz. Bina maliyeti bize 600 Bin TL’ye mal oldu, aldığımız oyuncak malzemeleriyle birlikte 700 Bin TL’ye mal oldu. Projenin ilçenin önünü açacağını düşünüyoruz. İleriye dönük bir yatırım oldu. Bu proje çok yönlü çalışacak hem MYO’da okuyan öğrenciler hem Meslek Lisesi Çocuk gelişimi bölümü okuyan öğrencilerimiz bu minvalde uygulama yapacaklar. Ayrıca MYO’dan mezun olan öğrencilerimiz isterlerse burada çalışabilecekler. En güzel örneği ise Genç MYO’dan mezun olan iki öğrencimiz şuan burada iş başı yaptı. Buda bizi gururlandırıyor. Öte yandan, Nispeten göreceli ailelerin çocuklarıyla orta düzeydeki yoksul çocukların kaynaşmasını sağlıyor. Aynı zamanda Üniversitenin Çocuk Gelişimi bölümünün de inceleme ve uygulama alanı olarak hizmet veriyor. Sanırım Türkiye’de başka örneği yok bu projenin. Tek hedefimiz ilçedeki dar gelirli çocukların önünü açmak. Göreceli ailelerin çocuklarıyla kaynaşmalarını sağlamak istiyoruz eğitim ve ahlak konusunda. Bu kreş aynı zamanda çocuk gelişimi bölümü öğrencilerine de model alma özelliği taşıyor”

Genç Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Alaaddin Yüksel ise yapımı tamamlanıp hizmete giren kreşten duyduğu memnuniyeti dile getirip şu ifadeleri kullandı: Bu kreş Kaymakamımız Abdullah Köklü’nün projesiydi ve onun büyük katkıları ile yapıldı. Bu proje 700 Bin TL’ye mal oldu ve standart olarak Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Buradaki öğrenci kapasitemiz 50-60 civarında ve amacımız Genç’te ki hem yoksul ailelerin çocuklarını hem de memur çocuklarını bir araya getirip onları kaynaştırmak ve iyi bir eğitim almalarını sağlamaktır çünkü eğitim her şeyin başıdır diyorum ben. Mimari açısından Türkiye’de ilk uygulamalı kreş olma özelliğine sahip bir kreş burası. Burası tamamen Genç MYO için yapıldı. MYO’da okuyan öğrencilerimizde bu konuda çok şanslılar çünkü hem derste teorik olarak ders görecekler hem de bu kreşte pratikleşecekler ve okulu bitiren öğrencilerimiz ikisini bir arada yaptıkları için nereye giderse gitsinler direk iş sahibi olabilecekler. Sayın kaymakamımıza emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum”

 

 

 

 


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar