Zaza Derneği’nden Seyfan-Der’e Ziyaret Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
18 Mart 2019, 22:40
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 10:37 SÖZEN: "YEREL SEÇİMLER BİR BEKA MESELESİDİR" » 10:35 “BÜYÜKÇAĞ HİZMETTEN NEDEN MAHRUM BIRAKILIYOR” » 10:34 Trafik denetimleri DEVAM ediyor » 10:32 Genç’e 11 bekçi atandı » 11:42 Şehitler için mevlit okundu » 10:57 Yeni Zelanda'daki çirkin saldırı Genç'te kınandı » 14:20  BÜ'nün iki projesi kabul edildi » 14:18  bir ayda 14 bin yolcu uçtu » 13:29 İstiklal Marşı'nı İşaret Dili İle Okudular » 11:25 Genç İmam Hatip BİNGÖL’Ü temsil edecek
SÖZEN:
“BÜYÜKÇAĞ HİZMETTEN NEDEN MAHRUM BIRAKILIYOR”
Trafik denetimleri DEVAM ediyor
Genç’e 11 bekçi atandı
Bu haber 30 Aralık 2015, Çarşamba 13:08 tarihinde eklendi. 1823 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Zaza Derneği’nden Seyfan-Der’e Ziyaret

Bingöl Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği Başkanı İbrahim Bukan Seyfan Köyü Kültür Sanat Kalkınma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.
Zaza Derneği’nden Seyfan-Der’e Ziyaret

Yapılan ziyarette konuşan Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği Başkanı İbrahim Bukan, “Seyfan Derneği’nin çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Özellikle Ramazan bayramında Çotla’da yapılan festival çok güzel olmuştu. Bu tür etkinliklerin yapılması birlik ve beraberliğimizi güçlendirmektedir.” Dedi.

 

Zazaların kültürlerine ve dillerine yeteri ilgiyi göstermediğini belirten Bukan, “Zaza denildi mi öncelikle Bingöl akla geliyor ama maalesef Bingöllüler buna yeterince ilgi göstermiyor. Bir milletin örf, adet, gelenek ve kültürünü yaşatması lazım. Bingöl’de 300 den fazla dernek bulunmakta ama hiç birinin kültürel çalışmaları yok veya yok denecek kadar az.” İfadelerini kullandı.

Ziyarette bir konuşma yapan Seyfan Derneği Başkanı Orhan Açıkbaş, bizlerde halkımızın kendi kültürünü ve dilini tanımaya ve yaşatmaya yönelik çalışmalar yapmasını istiyoruz ve destekliyoruz. Bu konuda devlet kurumlarına da büyük görevler düştüğünü düşünüyoruz. Ama maalesef Zazaların kültürüne ve anadilleri olan Zazaca’ya yeterince ilgi gösterilmediğini görüyoruz. Bu konuda belediyelerimiz kültürel çalışmalar yapabilir, Zazaca eğitim veren kurslar açabilir. bazı cadde ve sokak isimlerini Zazaca verebilir. Şehrin giriş ve çıkışlarına Zazaca levhalar asabilir.” Şeklinde konuştu.

Açıkbaş, ziyaretlerinden dolayı Bukan’a teşekkür edip, bundan sonra yapacakları çalışmalarda dernek olarak kendilerinin yanlarında olacaklarını dile getirdi.

Ziyaretin ardından Bukan, Seyfan Derneği’ne hayırlı çalışmalar dileklerini ilettikten sonra yeni çıkan WISAR Dergisi'ni Açıkbaş’a hediye etti.

 


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
yahya. - Konu: - Zaza Derneği’nden Seyfan-Der’e Ziyaret - 2016-06-04 13:07:56

ben pirseyf torunu.diyarbakırda yazıyorum pirseyf seyid.muhamed.seyfullah.baba.soy.ağacı hıç.birzam.çıkarılmamış.seyid.olduğunu.biliyorum ama.siz.kimdir.şeyh.hasan.kimdir.bilmiyorsunuz

Diğer Haberler
1 2 3 4
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar