MÜEZZİNOĞLU’NDAN YENİ MEZUNA MÜJDE Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
19 Nisan 2019, 09:32
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR” » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama » 13:16 Müftü Kaya’dan gazetemize iadeyi ziyaret » 13:12 GENÇ’TE 3 BİN 610 ADET CEVİZ FİDANI DAĞITILDI » 17:11 ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET » 13:05 KOMŞULAR KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR”
Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar
Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti
YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ
Bu haber 28 Ocak 2017, Cumartesi 12:27 tarihinde eklendi. 6415 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

MÜEZZİNOĞLU’NDAN YENİ MEZUNA MÜJDE

Bakan Müezzinoğlu, yeni mezuna, ilk defa iş arayana 1 yıl boyunca asgari ücretin yarısını devletin karşılayacağını açıkladı.
MÜEZZİNOĞLU’NDAN YENİ MEZUNA MÜJDE
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gazeteciler ile bir araya geldiği toplantıda 2016`nın sonuna göre daha güçlü bir ekonomi, daha güçlü istihdam ve daha azalmış işsizlik oranını hedeflediklerini açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gazeteciler ile bir araya geldiği toplantıda istihdama yönelik uygulamalar hakkında bilgi verdi. Müezzinoğlu, "Mayıs ayından itibaren yeniden işsizlik oranındaki düşüşler, ekonomideki dinamiklerin güçlenmesi ve 2017`nin sonuna geldiğimizde ise 2016`nın sonuna göre daha güçlü bir ekonomi, daha güçlü istihdam ve daha azalmış işsizlik oranını hedefliyoruz" dedi. 2016 yılının olağanüstülüklerinin iş dünyasına da yansıdığını söyleyen Müezzinoğlu, "Mayıs ayından itibaren yeniden işsizlik oranındaki düşüşler, ekonomideki dinamiklerin güçlenmesi ve 2017`nin sonuna geldiğimizde ise 2016`nın sonuna göre daha güçlü bir ekonomi, daha güçlü istihdam ve daha azalmış işsizlik oranını hedefliyoruz" diye konuştu.

"YENİ MEZUNUN MAAŞI BİZDEN"

2016`nın olağanüstülükleri iş dünyasına da belirli sıkıntılar yansıttığını belirten Müezzinoğlu, "Bu anlamda özellikle bizi ilgilendiren boyutuyla işsizlik oranındaki artışlar son üç-dört aydır yüzde 9,7`lerden başlayarak bugün 11,8`lere geldi. Önümüzdeki bir-iki ay daha bu artışları 2016`dan gelen rakamların artışı olarak yansıyacağı gibi bir beklentide var. Ama Mayıs ayında düşmesini hedefliyoruz. Şimdi bu yıl itibariyle Ocak ayında başlattığımız istihdama destek ile ilgili ilave uygulamalarımız ve devam eden uygulamalarımıza baktığımızda İşbaşı eğitiminde 300 bin kişiye destek vereceğiz. Bunun yaklaşık bize maliyeti 2 buçuk milyar. 300 bin kişinin 6 ay boyunca istihdam yükünü İş-kur ve Bakanlık olarak biz üstleniyoruz. Bunların kalıcı istihdama dönüşmesini de iş verenlerimizle paylaşarak götürüyoruz. Bu yıl 300 bin artı istihdama destek vereceğiz. Bu artı istihdamda da özellikle yeni mezun olan üniversite mezunlarımıza veya ilk defa iş arayan gençlerimize, kadınlarımıza ve stratejik alanlarda iş arayanlara diyoruz ki asgari ücretin yarısını 1 yıl süresince destekliyoruz. Dolayısıyla iş veren şunu bilecek artı istihdama aldığım elemanın asgari ücretin yarısı kadar ücretini İş-kur,ve bakanlık karşılayacak. İkinci yıl devam ettiğinde ki özellikle ikinci yıla yansıtıyoruz ki kalıcı istihdama dönüşsün asgari ücretin yüzde 25`ini yine biz üstleneceğiz ve bu destek devam edecek" açıklamalarında bulundu.

"3 AY BOYUNCA ASGARİ ÜCRET BAZINDA ÖDEMEYİ İŞ-KUR YAPACAK"

Sektör bazlı destekler olduğunu belirten Müzeezinoğlu, turizm sektöründe mevsimsel iş düşüşlerini karşılayabilmek için istihdam da daralma yapmasın diye sektörlere 3 aylık süreyle asgari ücret bazında işçilerini çıkarmamak kaydıyla o istihdamı yine İş-kur olarak kendilerinin üstleneceğini söyledi. Mehmet Müezzinoğlu, şunları belirtti:

"Yine meslek eğitim programlarında ve girişimcilik eğitim programlarında da 200 bin kişiye yaklaşık 11 ay süreli 750 milyon tutarında destekleri planladık vermeye de devam edeceğiz. Diğer taraftan toplum yararına olan projede de, 150 bin toplum yararına proje istihdamını sağlayacağız. Ve bunun toplam maliyeti 950 bin yani yaklaşık 1 milyon istihdama değişik boyutlarıyla katkı veriyoruz. İş başı eğitimleriyle, toplum yararına programlarla, artı istihdamla ve sektör bazlı desteklerle bunun toplam maliyeti 9 milyar 800 milyon ki 10 milyarlık bir destek kaynağı İş-kur tarafından oluşturuldu. Burada hedefimiz 1 milyon istihdama destek vermek ve 10 milyarlık bir bütçeyle bu desteği karşılayabilmek. Bu anlamda işverenimizin sıkıntılarını paylaşarak özgüvenini artırarak yatırım hedeflerinden uzaklaşmadan dünya ile rekabetini artıracak ve istihdam maliyetlerini düşürecek tedbirleri alıyor ve onlara bu bazda destekler oluşturuyoruz. Ümit ediyorum ki bu anlamda önümüzdeki bir, iki aylık sıkıntıyı atlattıktan sonra Türkiye yeniden ekonomik olarak büyümesini artıran bir sürece girecek".

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar