AR-GE’YE 20 MİLYAR HARCANDI Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
24 Mayıs 2019, 13:57
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter » 11:35 Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri » 11:35 DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ » 11:35 GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI » 11:35 BİRLİK ENCÜMEN SEÇİMİ YAPILDI » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama
Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter
Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri
DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ
GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI
Bu haber 04 Mayıs 2017, Perşembe 11:42 tarihinde eklendi. 985 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

AR-GE’YE 20 MİLYAR HARCANDI

Ülkede son yıllarda bilim, teknoloji ve yenilik alanında önemli gelişmeler yaşandığını belirten Coşkun, 2002`de 1,8 milyar lira olan Ar-Ge harcamalarının 2015`te 20,6 milyar liraya yükseldiğini söyledi.
 AR-GE’YE 20 MİLYAR HARCANDI Kalkınma Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, TÜBİTAK, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu iş birliğiyle düzenlenen Ar-Ge İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı, başladı.

Fuarda konuşan Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, 2023 hedefleri ışığında hazırlanan ve 2014-2018 dönemini kapsayan 10. Kalkınma Planı`na değindi.

Coşkun, 10. Kalkınma Planı ile teknoloji ve yenilik faaliyetlerinin özel sektör odaklı artırılmasını, araştırma sonuçlarının ticarileşmesine hız kazandırılmasını, markalaşmış teknoloji yoğun ürünler geliştirilerek ülkenin küresel ölçekte rekabet gücüne erişmesini amaçladıklarını kaydetti.

Bilim, teknoloji ve yenilik alanında yapılan yatırımların ülkelere rekabet üstünlüğü kazandırdığını ifade eden Coşkun, “İstikrarlı bir şekilde büyüyen ekonomimizi güçlendirmek ve sürdürülebilir kılmak için yüksek teknolojiye, Ar-Ge ve yeniliğe dayalı bir üretim ve ihracat yapısına sahip olmak hükümetimizin öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır” dedi.

Ülkede son yıllarda bilim, teknoloji ve yenilik alanında önemli gelişmeler yaşandığını kaydeden Coşkun, 2002`de 1,8 milyar lira olan Ar-Ge harcamalarının 2015`te 20,6 milyar liraya yükseldiğini bildirdi.

Ar-Ge harcamalarının GSYH içindeki payının da söz konusu dönemde yüzde 0,53`ten 1,06`ya çıktığını belirten Coşkun, kamu yatırımları programı kapsamında Ar-Ge ve yenilik alanına ayrılan kaynakların 114 milyon liradan 1,4 milyar liraya yükseldiğini söyledi.

Coşkun, "Güven ve istikrar içerisinde üretim ağırlıklı büyüyecek ekonomimizin temelini nitelikli, girişimci ve yenilikçi insanımız, bilgi ve teknoloji ile katma değeri yükselten işletmelerimiz oluşturacaktır" ifadesini kullandı.

Atacakları adımlarla üretim yapıları ve ihracatta ileri teknolojiye dayalı yüksek katma değerli ürünlerin payını artıracaklarını belirten Coşkun, “Orta gelir tuzağından kurtulmanın yegane yolu Ar-Ge`dir, nitelikli ürün üretmektir. Bunu yapabilmek için sinerji ve iş birliği gerekli” dedi.

Türkiye`nin, nanoteknoloji ve biyoteknoloji gibi alanlarda inovasyon yeteneği kazanma konusunda gelişmiş ülkelerle arasındaki farkı kapatması gerektiğini vurgulayan Coşkun, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda öncelikle ülkemizin uluslararası düzeyde rekabet avatanjı olan, mevcut durumda insan kaynağı, teknoloji ve fiziksel altyapı açısından belirli kapasitesi bulunan ve savunma, ilaç-aşı, otomotiv, bilgi ve iletişim teknolojileri gibi küresel değer zincirlerine entegrasyonu kolay sektörlerin hedeflenmesi gerekmektedir. İkinci olarak, üniversitelerin bu saydığımız teknolojilere odaklanarak yeterli sayıda lisans, yüksek lisans ve doktoralı insan kaynağı yetişmesi önem taşımaktadır. Özel sektörün bu alanlarda yetişmiş nitelikli eleman çalıştırması, teknoloji adaptasyonu sağlaması ve teknoloji geliştirmesi kritik öneme sahiptir”

Savunma, bilişim, iletişim, sağlık, yazılım ve tekstil alanlarındaki Ar-Ge projelerinin sergilendiği fuarda TÜBİTAK`tan TCDD`ye, ASELSAN`dan HAVELSAN ve ROKETSAN`a, İstanbul Kalkınma Ajansı`ndan (İSTKA) ODTÜ ve İTÜ gibi özel ve vakıf üniversitelerine kadar yaklaşık 100 kurumun standı yer alıyor.

Fuar, proje sahipleri ile yatırımcılara birebir görüşme imkânı da sağlıyor. Bu arada, İSTKA`nın standında yer alan Rude Goldberg makinesinde ajansın, Ar-Ge ve inovasyon alanında desteklediği projelerden bir seçki de yer aldı. Topla çalışan makinede 16 aşama bulunuyor ve her aşamada İSTKA`nın desteklediği bir Ar-Ge projesi hakkında 4-5 saniyelik bilgi paylaşılıyor. Tüm aşamaları geçen top, son olarak kullanıcıya hediye ediliyor.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar