BİNGÖL BALI DÜNYA İKİNCİSİ! Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
24 Şubat 2018, 20:40
  
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 19:27 “ŞEHADETİ İSTEMEK ŞEHİTLERİN DAVASINA SAHİP ÇIKMAKLA OLUR” » 19:22 MASA TENİSİ TURNUVASI’NDA ‘GENÇ YBO’ DAMGASI » 18:28 BELEDİYE PERSONELİNE ‘UYUŞTURUCU’ SEMİNERİ » 21:16 MYO ÖĞRENCİLERİNE ‘GÜVENLİ GELECEK’ KONFERANSI » 19:34 ZAZACAYA KATKI SUNANLAR ÖDÜLLENDİRİLDİ » 19:00 52 SURİYELİ ÖĞRENCİYE GİYİM VE KIRTASİYE YARDIMI » 17:56  300 Koyun Projesi başladı! » 16:58 PÖH Timi Dualarla Afrin’e Uğurlandı » 16:45 Kıraat Merkezi dualarla açıldı » 15:58 Bingöl’de uyuşturucu operasyonu: 59 kilo toz esrar ile 4 göz altı
“ŞEHADETİ İSTEMEK ŞEHİTLERİN DAVASINA SAHİP ÇIKMAKLA OLUR”
MASA TENİSİ TURNUVASI’NDA ‘GENÇ YBO’ DAMGASI
BELEDİYE PERSONELİNE ‘UYUŞTURUCU’ SEMİNERİ
MYO ÖĞRENCİLERİNE ‘GÜVENLİ GELECEK’ KONFERANSI
Bu haber 02 Ekim 2017, Pazartesi 14:12 tarihinde eklendi. 1029 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİNGÖL BALI DÜNYA İKİNCİSİ!

İstanbul’da gerçekleşen kongrede 120 ülke arasından Bingöl yayla balı dünya ikinci seçildi. Birincilik ise nem oranının fazla olmasından dolayı kaçtı!
BİNGÖL BALI DÜNYA İKİNCİSİ!

Apınondia Dünya Arıcılar Kongresi’nin 45’incisi İstanbul Harbiye Kongre merkezinde gerçekleşti.  Yaklaşık 120 ülkeden 600 yarışmacının katılımıyla gerçekleşen kongrede, dünyanın farklı yerlerindeki ballar jürilere tanıtıldı.

Bingöl’ü temsilen Apınondia Dünya Arıcılar Kongresi’nin 45’incisine katılan Bingöl Arıcılar Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer ile beraber 70 arıcı katılım sağladı.

Bingöl Balı’nın hak ettiği değerinin geçte olsa geldiğini söyleyen Başkan Üzer, yıllardır tanıtımının eksik yapıldığını, çalışmaların son birkaç yılda hız kesmeden devam ettiğini belirterek; “ Biz Bingöl Arı yetiştiricileri Birliği olarak, Bingöl Balı’nın kalitesinin her zaman en iyisi olduğunu söyledik. Şimdiye dek, çoğu çalışma ya tamamlanmadı ya da eksik yapıldı. Son birkaç yıldır çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik.  Bu yıl 45. uluslararası Apimondia arıcılık kongresinin ülkemizde olması bizim için bir avantajdı. Biz de bu avantajı değerlendirdik ve Bingöl üreticilerimizle 7 farklı yayladan bal numuneleri ile 120 ülke ve 600 yarışmacı arasından birliğimiz adına katılan üreticimiz ve üyemiz olan Mücdettin Çakan`ın ürettiği bal dünya ikincisi olmaya hak kazandı” dedi.

“BİRİNCİLİK NEMDEN DOLAYI KAYBEDİLDİ”

Birinciliğin erken mevsimde bal çıkarmadan ve nemden dolayı kaybedildiğinin altını çizen Üzer; “Şunu da ifade etmek isterim ki, dünya birinciliği hakkımızdır. Fakat yarışmandan dolayı balı erken mevsiminde almamız hedefimize ulaşmamamızın sebebidir. Erken mevsimden dolayı bal çıkarmak zorunda kaldık ve nem oranın etkisinden dolayı birinciliği kaçırdık. Bize bu kongrede yardımcı olan Belediye Başkanımıza da ayrıca teşekkürü borç biliyorum. Hiçbir eksikliğimize yanıtsız kalmayarak elinden geleni yapmıştır” dedi.

SIRA PATENTTE!

Bingöl Balı’nın Dünya ikincisi olmasından dolayı mutlu olduklarını belirten Üzer; “ Bundan sonraki çalışmalarımızı Üniversitemiz iş birliği ile patent üzerine yapacağız. Bingöl Balı’nın patentini almak için gecemizi gündüzümüze katmaya devam edeceğiz” dedi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz