‘GEÇİCİ ÇÖZÜM’ BÜYÜK SORUNA DÖNÜŞTÜ! Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
19 Ekim 2018, 03:14
  
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 13:22 BİNGÖL'DE 9 MUHTAR GÖREVDEN ALINDI » 19:11 “İMAN, NAMAZLA KEMALE ERER” » 10:53 Genç'te 340 kilo patlayıcı ele geçirildi » 10:44  Uyuşturucu tacirlerine ağır darbe » 12:11 BU YOLDAN GEÇMEK YÜREK İSTER! » 12:06 Geleceğin sporcuları belirleniyor » 16:32 Velilere ‘Narko Rehber’ semineri! » 16:02 Sütaş inşaatı yükseliyor! » 14:00 Kamyon şarampole yuvarlandı » 19:20 ARTAR BELEDİYE BAŞKANI ADAYLIĞINI AÇIKLADI
“İMAN, NAMAZLA KEMALE ERER”
Genç'te 340 kilo patlayıcı ele geçirildi
 Uyuşturucu tacirlerine ağır darbe
BU YOLDAN GEÇMEK YÜREK İSTER!
Bu haber 30 Kasım 2017, Perşembe 19:52 tarihinde eklendi. 1291 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘GEÇİCİ ÇÖZÜM’ BÜYÜK SORUNA DÖNÜŞTÜ!

Çaytepe Köyü Dik İstasyon Mezrası’nda yapılan demiryolu deplase çalışmalarından dolayı içme suyu kesildi. Sondajla içmesu çıkarılırken, plastik depo üzerinden evlere verilen suyun Kış aylarında donmaması için deponun üzerini toprakla kapatan ilgililer, bu sefer deponun patlamasına neden oldu. Yapılan ‘geçici çözüm’ büyük soruna dönüşürken, susuzlukla boğuşan köylü içme suyunu marketlerden karşılayıp, temizlik için ise nehir suyunu kullanmak zorunda kalıyorlar.
‘GEÇİCİ ÇÖZÜM’ BÜYÜK SORUNA DÖNÜŞTÜ!

Genç ilçesine bağlı Çaytepe Köyü Dik İstasyon Mezrası sakinleri tamamen susuz kaldı. Bölgede yapılan baraj inşaatı ve demiryolu deplase çalışmalarından dolayı içme suyu kesilen mezra sakinlerine sondajla su çıkarıldı. Şantiye tarafından çıkarılan su, geçici çözüm ile plastik depo üzerinden evlere verilmesi ise ayrı bir soruna dönüştü.

 

2 yıl önce Çaytepe Köyü Düşmalan ve Dik İstasyon mezralarında Cengiz Holding’e bağlı Çakılsu A.O tarafından yapılmasına başlanan demiryolu deplase çalışmalarından dolayı içme suları kesilen mezralara, şantiye tarafından geçici sondajla su çıkarıldı. Dik İstasyon Mezrası için çıkarılan su, plastik depo üzerinden evlere verilmesi ayrı bir hale dönüşerek deponun yosun tutması ve Kış aylarında donması sorunu ortaya çıktı. Yapılan geçici çözümle Kış aylarında deponun donmaması için üzerini toprakla kapatan şantiye yetkililer, bu sefer deponun patlamasına neden olundu. Deponun patlamasıyla 36 haneli mezra tamamen susuz kaldı. 6 gündür içme suyundan mahrum kaldıklarını belirten köylüler geçici değil, kalıcı çözüm istediklerini ifade etti.

 

TEK ÇARE NEHİR SUYU

 

Burada sürekli büyük sorunlarla karşılaştıklarını ifade eden Dik İstasyon Mezrası sakinlerinden Tayip Doğru, ‘içmesuyu, yol ve hava kirliliği bizi bırakmıyor, hayatı adeta bize dar ettiler’ diyerek şantiyeye tepki gösterip yetkililerin bu soruna bir an önce el atmaları gerektiğini belirtti.  

 

6 gündür tamamen susuz kaldıklarını, tek çare ise nehir suyunu kullanmak olduğunu söyleyen Doğru; “Demiryolu inşaatının tüneli için yapılan patlatmalarla birlikte suyumuz da kesildi. Şuan geçici sondajlarla suyumuzu temin ediyoruz. Bu sularda yosun tutmuş durumda. Sağlıklı değil. Tek su imkânımız bu. Şantiye şefini aradım, depoyu patlattınız. Yapmadınız, 5-6 gündür susuz kaldık dedim. Dedi ki; size yine plastik depo getirdik. Siz kabul etmediniz. Bende, köylüler geçici çözüm ile plastik depo istemiyor dedim. Plastik depo yarın yine yosun tutar ve Kış olması nedeniyle yinede donar. Böyle oyalama taktiklerle geçici çözüm istemiyoruz. Bakın burada içme suyumuz tamamen kesilmiş. Susuzluktan içme suyumuzu Genç’te marketlerden alıp götürüyoruz. Temizlik için ve hayvanın içeceği su da yok. Tek çare nehir suyunu getirmek. Kaç gündür zaten nehir suyu ile temizlik yapıyor ve hayvanlara su veriyoruz.” Diye konuştu.


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz