Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
14 Aralık 2018, 03:12
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:18 GENÇ MYO’DA 2 YENİ BÖLÜM AÇILDI! » 11:14 Kardeşlerini unutmadı! » 11:07 “Sosyal medya ile kimliğimizi kaybettik” » 10:57 Akar, AK Parti’den İl Genel Meclisi için aday adayı oldu » 17:25 ANDİÇ: “HALKIMA MİNNETTARIM” » 11:56 PKK’ya ait yaşam malzemesi ele geçirildi » 15:52  Tartar, AK Parti’den il Genel Meclisi aday adayı oldu » 15:17 Köse, İl Genel Meclisinden aday adayı oldu » 12:27 ANAN: “Tecrübelerimi Genç için paylaşacağım” » 21:22 Vali Ekinci: “Hiçbir kurumun Genç’e özel bir çalışmasını görmedim”
GENÇ MYO’DA 2 YENİ BÖLÜM AÇILDI!
Kardeşlerini unutmadı!
“Sosyal medya ile kimliğimizi kaybettik”
Akar, AK Parti’den İl Genel Meclisi için aday adayı oldu
Bu haber 02 Ocak 2018, Salı 14:53 tarihinde eklendi. 982 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taşeron işçi düzenlemesiyle hem kamunun hem de işçilerin kazandığını, kaybeden ise taşeron firmalar olduğunu belirten Keskin, çalışanların işini kaybetme korkusunun da bu sayede sona erdiğini söyledi.
Bağımsız Denetçi Bayram Keskin, taşeron işçilerle ilgili yapılan düzenlemeye ilişkin yaptığı açıklamada, sürekli işçi pozisyonuna alınan taşeron işçiler açısından 20 yılı aşkın bir süredir devam eden belirsizliğin sona erdiğini belirtti.

 

Taşeron işçilerin sürekli işçi statüsüne kavuşurken, kamu kurumlarının da ihale süreci, sözleşme, muayene, kabul komisyonları, işin sevk ve takibi gibi ağır sorumluluklardan kurtulduğunu kaydeden Keskin, yasa ile gereksiz bürokrasi ve her yıl adet haline gelen sözleşme yenileme işlemlerinin de rafa kaldırıldığını ifade etti.

 

“KAYBEDEN TARAF İSE TAŞERON FİRMALAR OLDU”

 

Türkiye genelinde yaklaşık 20 Bin civarında taşeron firmanın bu alanda faaliyet gösterdiğini ifade eden Keskin, şunları söyledi: “Yine 20 yılı aşkındır birçoğu kurumsallaşıp sağlam bir altyapı ile geleceğe hazırlanırken, yeni yasa ile adeta işsiz kaldılar. ellerinde bulunan mevcut araç-gereç, makine ekipman ve bürolarında istihdam ettikleri personel ile birlikte maalesef işsiz kaldılar. Şirketlerin kurumsallaşma süreçleri uzun zaman aldığı gibi, birçok firma bu işlerini geliştirmek için ipotek, rehin ve teminat mektupları gibi bankacılık sektöründe de önemli maliyet unsurları ile karşı karşıya kaldılar.”

 

“KAYBEDEN BELEDİYELER OLDU”

 

Belediyelerin temizlik, ulaşım, zabıta, güvenlik ve çeşitli iş kollarında istihdam ettikleri taşeron işçilerin, yine belediyelerin kuracakları şirketlerde istihdam edilecek olan işçilerin devamlı hale gelmelerinin belediyeler için maddi kayıp olduğunu ifade eden Keskin, “Ancak, şimdiye kadar ihale yoluyla hizmet satın alan belediyelerin sözleşme giderleri, KDV, müteahhit karı gibi zorunlu giderler müteahhitlere ödenmeyeceği için bu hususta kazançlı oldukları söylenebilir” dedi.

 

Keskin, “Sadece ücret ve ücrete bağlı sosyal haklar ile karşı karşıya kalan kurumların, Sözleşme giderleri, KDV, müteahhit karı gibi taşerona bağlı sözleşmelerde ilave bir maliyet oluştururken, yeni düzenleme ile kurumların giderleri saha spesifik ve daha lokal ve minimize hale getirilmiş oldu. Gereksiz bürokrasi, komisyonların ağır sorumlulukları, çalışmaların her an için işine kaybetme korkusu gibi tehditler de bu sayede önlenmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz