İŞKEMBE ATIĞIYLA MANTAR ÜRETTİLER Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
14 Aralık 2018, 03:33
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:18 GENÇ MYO’DA 2 YENİ BÖLÜM AÇILDI! » 11:14 Kardeşlerini unutmadı! » 11:07 “Sosyal medya ile kimliğimizi kaybettik” » 10:57 Akar, AK Parti’den İl Genel Meclisi için aday adayı oldu » 17:25 ANDİÇ: “HALKIMA MİNNETTARIM” » 11:56 PKK’ya ait yaşam malzemesi ele geçirildi » 15:52  Tartar, AK Parti’den il Genel Meclisi aday adayı oldu » 15:17 Köse, İl Genel Meclisinden aday adayı oldu » 12:27 ANAN: “Tecrübelerimi Genç için paylaşacağım” » 21:22 Vali Ekinci: “Hiçbir kurumun Genç’e özel bir çalışmasını görmedim”
GENÇ MYO’DA 2 YENİ BÖLÜM AÇILDI!
Kardeşlerini unutmadı!
“Sosyal medya ile kimliğimizi kaybettik”
Akar, AK Parti’den İl Genel Meclisi için aday adayı oldu
Bu haber 08 Ocak 2018, Pazartesi 18:08 tarihinde eklendi. 254 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İŞKEMBE ATIĞIYLA MANTAR ÜRETTİLER

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesinde yapılan çalışma ile et ve süt kurumları ile mezbahalarda bertaraf edilmesi maliyetli olan işkembe (rumen) atığından hazırlanan karışımla daha kaliteli ve düşük maliyetle istiridye mantarı yetiştirildi
İŞKEMBE ATIĞIYLA MANTAR ÜRETTİLER

Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bünyamin Söğüt ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) öğretim görevlisi Hakan Ürüşan, bertaraf edilmesi bile maliyetli olan rumen (işkembe) atığından yaptıkları karışımla daha kaliteli ve düşük maliyetle istiridye mantarı üretmeyi başardı.

 

Türkiye'de gün geçtikçe popüler hale gelen istiridye mantarı yetiştiriciliğini Bingöl'de de geliştirmek ve bu işe yeni gireceklerin verimini arttırmak ve maliyetlerini düşürmek için bitkisel ve hayvansal atıklarla farklı kompost (mantar yetiştirme ortamı) içerikleri üzerine çalışma başlatan Söğüt ve Ürüşan, saman, talaş gibi atık malzemeye yüzde 50 oranında işkembe atığı katarak sıfır maliyetle mantar kompostu hazırladı.

 

Ziraat Fakültesi bodrum katında kurulan laboratuvarda, rumen atığından elde edilen beş çeşit komposto denemesinde istiridye mantarı üretildi.

 

Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Söğüt, yaptığı açıklamada, istiridye mantarı üretimi yapmak isteyen girişimlere her türlü bilimsel ve teknik desteği vereceklerini söyledi.

 

"EKONOMİYE ÇİFT TARAFLI KATKI"

 

Daha önce hindiler için rumen atığından yem ürettiklerini aktaran Söğüt, et ve süt tesisleri ile mezbahalar için bertaraf edilmesi maliyet isteyen Rumen atığını geri dönüşümle ekonomiye çift taraflı kazandırdıklarını ifade etti.

 

Doç. Dr. Söğüt, "Rumen içeriğini samana değişik oranlarda katmak suretiyle nasıl bir sonuç alacağımızı düşünerek ve nasıl bir sonuç alacağımızın merakıyla bu çalışmayı başlattık. Bu çalışmalarda samanın içerisine yüzde 25 ve 50 rumen içeriğini kattık. Böylelikle bir çöpe veya atılmasında da zorluk olan bir ürünü mantar üretiminde bu haliyle kullanabileceğimizi gördük.” ifadelerini kullandı.

 

Üretim için kurulacak 100 metrekare bir tesis için ortalama 15 ton kompost gerektiğini belirten Söğüt, buna karşılık 5 ton verim alınabileceğini bildirdi.

 

Yaptıkları çalışma ile üreticilerin yaptıkları harcamaları kısa sürede kazanca dönüştürmelerini sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Söğüt, şöyle dedi:

 

"Mantardan elde edeceği kazanç normal üretim maliyetlerini harcadığında zaten 9 ayda kendini tolere ediyor. Bizim burada yapmaya çalıştığımız şey ilk kurulum maliyetlerini veya kompost maliyetlerinin minimuma indirmek. Yani ne kadar az maliyetle insanlar bu işe girerse daha çok tercih edileceği ve bölgede daha yaygınlaşacağı kanaatindeyim.”

 

MYO öğretim görevlisi Hakan Ürüşan da son yıllarda kültür mantarının yanında alternatif ürün olarak istiridye mantarı yetiştiriciliğinin yapıldığını söyledi.

 

Kayın mantarı olarak da bilinen istiridye mantarı üretiminde girişimcilerin en fazla karşılaştıkları sorunların başında kompost maliyetleri olduğunu anlatan Ürüşan, bu maliyeti düşürmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını aktardı.

 

“BÖLGE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK”

 

Ürüşan, Doç. Dr. Söğüt ile yaptıkları ortak çalışmada bu maliyetleri düşürmeyi başardıklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:"Üreticilerin en fazla karşılaştıkları sıkıntı, tabii ki bunun yetiştirme ortamı olarak kullandığımız kompost olarak adlandırdığımız ortamın maliyetleri. Hocamla, bu maliyetleri nasıl düşürebiliriz veya atık olan malzemeleri nasıl bu tür bir üretim metodunda kullanabiliriz şeklinde bir çalışma yürütmeye çalışıyoruz. Elde ettiğimiz sonuçlar bizi mutlu etti. Zaten gerekli verimi elde ettiğimizde bunu insanlara ve üreticilerimize özellikle tavsiye etmeyi istiyoruz. Ürün olarak kayın mantarı veya istiridye mantarı olarak adlandırılan mantar bölge itibariyle çok bilinmiyor. Bunu bölgeye yaygınlaştırılması ve yeni üreticiler kazandırılması bölge ekonomisine çok büyük katkılar sağlayacaktır."


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz