“Servi göleti Ülke Ekonomisine 2 milyon TL Katkı Sağlayacak” Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
18 Şubat 2018, 06:20
  
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 01:11 İŞADAMI OĞUR HAYATINI KAYBETTİ » 18:03 FEDAŞ, DRONE’LARLA ARIZALARA MÜDAHALE EDECEK » 17:14 ÜNİVERSİTE KIRAAT MERKEZİ AÇILIŞA HAZIR » 13:05 BAŞKAN GÜLER ADAYLARLA BİR ARAYA GELDİ » 12:05 Yolcu otobüsü ile hafif ticari araç çarpıştı: 4 ölü, 7 yaralı » 11:45 ABD UCB’DEN BAĞIŞ’A MİSAFİR HOCALIK TEKLİFİ » 13:00 Hacer-Umut çiftine görkemli düğün » 14:55 O ÇAĞRIYA DESTEK GELDİ » 14:44 MUHTARLARDAN FEDAŞ’A ‘SOKAK LAMBASI’ TEŞEKKÜRÜ » 14:20 ‘İYİLİK PROJESİ’ İLE İYİLİĞİ ANLATTILAR!
İŞADAMI OĞUR HAYATINI KAYBETTİ
BAŞKAN GÜLER ADAYLARLA BİR ARAYA GELDİ
Yolcu otobüsü ile hafif ticari araç çarpıştı: 4 ölü, 7 yaralı
ABD UCB’DEN BAĞIŞ’A MİSAFİR HOCALIK TEKLİFİ
Bu haber 06 Şubat 2018, Salı 12:14 tarihinde eklendi. 767 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Servi göleti Ülke Ekonomisine 2 milyon TL Katkı Sağlayacak”

DSİ Genel Müdürü Murat Acu; DSİ olarak Son 15 yılda Bingöl'de; yıllık 11 milyon metreküp içme suyu sağladık. Genç Servi barajı ve sulaması ile 2 bin 450 dekar zirai alanın suya kavuşacak ve ülke ekonomisine 2 milyon 141 bin 300 TL katkı sağlayacak.
“Servi göleti Ülke Ekonomisine 2 milyon TL Katkı Sağlayacak”

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, Bingöl'deki baraj, gölet ve sulama yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

Dönemin Servi Belediye Başkanı Ali Ayrancı’nın yoğun girişimi sonucunda sulama alanında susuzlukla boğuşan Servi Köyü, Sulama Göletine kavuşuyor. Servi barajı ve sulaması ile 2 bin 450 dekar zirai alanın suya kavuşacağını belirten DSİ Genel Müdürü Murat Acu, sulamanın bölgedeki tarımsal faaliyetlerin arttırılmasında büyük rol oynayacağını söyledi.

 

DSİ'nin son 15 yıl içinde Bingöl'e 11 milyon metreküp içme suyu sağladığını kaydeden Acu; “ DSİ olarak Son 15 yılda Bingöl'de; Yıllık 11 milyon metreküp içme suyu sağladık. Bingöl şehir merkezinin 2040 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşıladık. 5 baraj ve 2 gölet inşa ettik. 50 bin 110 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 21,9 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 108 derenin ıslahını tamamladık” dedi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “Gölsu” projesi kapsamında Bingöl ilinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü Acu, Genç Servi Barajı ve Sulaması inşaatı tamamlandığında 2 bin 450 dekar zirai arazinin sulanmasının sağlanacağını söyledi.

 

ÜLKE EKONOMİSİNE 2 MİLYON 141 BİN 300 TL KATKI

 

Bingöl Genç Servi Barajı ve Sulaması inşaatı tamamlandığında tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 2 Milyon 141 bin 300 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür Acu; “DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” diye konuştu.

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz