‘OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ’ STARTI VERİLDİ Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
19 Aralık 2018, 14:58
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 12:06  Bütün memleket mi işsiz? » 11:18 Bingöl, Evde Bakım’da 4’üncü Sırada! » 11:10  Yenisu'da çalışmalar tamamlandı » 10:55 Genç’te bulunan yaralı vaşak tedaviye alındı » 16:15 ULCAY, MHP’DEN İL GENEL MECLİSNDEN ADAY ADAYI » 11:46 İstiridye Mantarına (Dalwâlı) yoğun ilgi! » 11:36 Bingöl’de su biriktirme hacmi 540 milyon m³’e ulaştı » 11:35 SÜTAŞ Tam Gaz Devam! » 11:14 Genç’te 5 odalı sığınak bulundu » 15:04 IHO-EBRAR, Genç’te öğrencilere kitap yardımı yaptı
 Yenisu'da çalışmalar tamamlandı
Genç’te bulunan yaralı vaşak tedaviye alındı
ULCAY, MHP’DEN İL GENEL MECLİSNDEN ADAY ADAYI
İstiridye Mantarına (Dalwâlı) yoğun ilgi!
Bu haber 08 Şubat 2018, Perşembe 19:20 tarihinde eklendi. 1033 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ’ STARTI VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliği kapsamında Genç’te yapılan bilgilendirme toplantısıyla start verildi.
‘OKUMA YAZMA SEFERBERLİĞİ’ STARTI VERİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde Milli Eğitim Bakanlığınca Türkiye genelinde başlatılan “Okuma Yazma Seferberliği” Genç’te yapılan bilgilendirme toplantısıyla start verildi.

 

Genç Kaymakamlığı ve Genç Milli Eğitim Müdürlüğünce Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezinde yapılan bilgilendirme toplantısında ilçede hayata geçirilecek olan Okuma Yazma Seferberliği ile ilgili kamu kurum amirleri muhtarlara ve vatandaşlara sunumlar eşliğinde bilgilendirme yapıldı. Yapılacak çalışmalar kapsamında Genç ilçe merkezi ve bağlı köylerde okuma yazma bilmeyen vatandaşlar tespit edilecek. Tespit edilen okuma yazma bilmeyen her yaştan vatandaşlara Halk Eğitim Merkezi ve okullarda okuma yazma kursları verilecektir.

 

“HERKESİ BU SEFERBERLİĞE KATKI VERMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

 

Başlatılan” Okuma Yazma Seferberliği “ çalışması için yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Genç Kaymakamı Hasan Hüseyin Vural; ”Cumhurbaşkanımızın himayesinde Tüm Türkiye çapında okuma yazma seferberliği başlatıldı. Bu doğrultuda Bugün ilçemizde tanıtımın yaparak okuma yazma seferberliğini başlatmış bulunuyoruz. Gerek ülkemizde gerek ilçemizde geçmişte imkansızlıklar nedeniyle okulun zararlı olduğu algısıyla bazı vatandaşlarımız okuma yazma imkanı bulamadılar. Bu durum hem toplum için hem bizler için hem aile için önemli bir eksikliktir. Bugün evlatlarımızı üniversitelere gönderirken maalesef hala bazı vatandaşlarımızın okuma yazma bilmediğini görmek bizleri üzmektedir. Bu seferberlikle bu eksikliği bir nebze de olsa kapatmak için çaba sarf ediyoruz. İnşallah sizlerin ve hepimizin Genç’te yaşayan herkesi bu seferberliğe katkı vermeye çağırıyoruz. Bizler Kaymakamlık olarak önümüzdeki günlerde afişlerle bunu duyuracağız. İlçede ve köylerde arkadaşlarımız arama tarama yaparak mahalle ve evleri gezerek okuma yazma bilmeyen vatandaşları tespit edecek.  Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımıza teşvik amacıyla Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla ayni ve nakdi yardımlar yapacağız. Ulaşım imkanı olmayan köylerde talep gelmesi halinde ulaşım desteği sunacağız.  Bu vesileyle okuma yazma bilmeyenlerin oranını düşüreceğiz. Bilgi çağında yaşıyoruz. Bugün okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın toplumsal hayata katılmada zorluklar çektiğini görüyoruz. Kuran-ı Kerimde de “Oku” denilerek okumanın önemine vurgu yapılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

 

Proje ile iligili sunum yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler ise şunları paylaştı;

 

2,5 MİLYONA YAKIN

 

2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonunun 14 yaş ve üzerinde olduğunu hatırlatan Yılmaz, bu nüfustan, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bin 613'ünün (yüzde 4,09) halen okuma yazma bilmediğini bildirdi. 

 

 KURSLAR 5 MART'TA BAŞLIYOR

 

Genelgeye göre, Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak. Bu kapsamda, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında Halk Eğitimi Merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacak. Başlatılan çalışmaların etkin duyuru ve tanıtımı yapılacak.

 

Kurslar, 5 Mart'ta başlatılacak ve en geç 11 Mayıs'ta tamamlanacak. Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı ‘Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara’ göre ödenecek. 

 

 

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz