ACININ 15’İNCİ YILI Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
19 Aralık 2018, 10:00
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:18 Bingöl, Evde Bakım’da 4’üncü Sırada! » 11:10  Yenisu'da çalışmalar tamamlandı » 10:55 Genç’te bulunan yaralı vaşak tedaviye alındı » 16:15 ULCAY, MHP’DEN İL GENEL MECLİSNDEN ADAY ADAYI » 11:46 İstiridye Mantarına (Dalwâlı) yoğun ilgi! » 11:36 Bingöl’de su biriktirme hacmi 540 milyon m³’e ulaştı » 11:35 SÜTAŞ Tam Gaz Devam! » 11:14 Genç’te 5 odalı sığınak bulundu » 15:04 IHO-EBRAR, Genç’te öğrencilere kitap yardımı yaptı » 11:44 İŞKUR GENÇ’TE 80 PERSONEL ALACAK!
 Yenisu'da çalışmalar tamamlandı
Genç’te bulunan yaralı vaşak tedaviye alındı
ULCAY, MHP’DEN İL GENEL MECLİSNDEN ADAY ADAYI
İstiridye Mantarına (Dalwâlı) yoğun ilgi!
Bu haber 01 Mayıs 2018, Salı 14:41 tarihinde eklendi. 1206 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ACININ 15’İNCİ YILI

176 kişinin öldüğü, 625 binanın çöktüğü ve ağır hasara uğradığı, Türkiye’nin doğusunu etkilediği 1 Mayıs 2003 Bingöl Depremi’nin üzerinden 15 yıl geçti.
ACININ 15’İNCİ YILI

1 Mayıs tarihinin Bingöl için farklı bir anlamı var. 1 Mayıs 2003 tarihinde gece saat 03.27 sıralarında Bingöl’de 6,4’lük deprem meydana gelmişti. Depremde sadece Çeltiksuyu’ndaki yatılı okul binasının çökmesiyle 84 toplamda ise 176 can kaybı yaşanmıştı. Bugün, 1 Mayıs depreminin 15’inci yıl dönümü.

 

 ÇELTİKSUYU’NDA 85 CAN

 

Çeltiksuyu Pansiyonlu İlköğretim Okulunda, 85 canı yitirdik. 1 Mayıs depreminin ardından, yıkılan binalardaki sorumlu müteahhitler hakkında davalar açılmıştı. Projelerin doğu uygulanmadığı binaların müteahhitleri, az cezalar alarak vicdanların körleştiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

 

 SERKAN ÖĞRETMEN

 

Çektiksuyu’nda 85 canın içerisinde, Kırıkkaleli olan Matematik öğretmeni Serkan Akyaz da bulunuyordu. Öğrencilerle okulun pansiyonunda kalan öğretmen Akyaz, deprem anında panikleyen 40’a yakın öğrenciyi dışarıya çıkardı. Ancak diğer öğrencileri kurtarmak için binaya tekrar girdiğinde, göçük altında kalarak can verdi.

 

AFAD İl Müdürü Mehmet Emin Boğatekin, depremin 15. Yıl dönümü nedeniyle yayımlamış olduğu açıklamada; “Cumhuriyet tarihinden sonra ilimizde yaşanılan en büyük can kayıplarından biri olan ve bizlere büyük bir acı, büyük bir hüzün yaşattıran depremde hayatını kaybetmiş 176 vatandaşımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabırlar diliyorum” diyerek bir açıklama metni yayımladı.

 

Boğatekin, mesajında şunları söyledi:

 

“Geçmişte olan bir afet günün birinde mutlaka tekrarlayacaktır, doğaya aykırı bir yapılanmanın sonucu acıdır, hüzündür ve en önemlisi de can kaybıdır. Bu realiteye ilimiz hiç de yabancı değildir. Çünkü ilimiz birinci dereceden deprem fay kuşağı hattında bulunmaktadır. Bilindiği üzere hükümet deprem riski taşıyan bazı illeri kentsel dönüşüm projesi kapsamına almış olup, ilimiz de depremlerden etkilenen bir bölgede bulunduğundan dolayı bu proje kapsamına dahil edilmiştir. Bu uygulama ile son yıllarda kentsel dönüşüm projesi kapsamında ilimizde metruk birçok eski bina yıkılmış yerine yenileri yapılmıştır, olası deprem afetine karşı yapılan bu tür iyileştirme çalışmaları ile devletimizin amacı kriz yönetiminden risk yönetimine geçmektir. Amaç; Risk yönetimi sayesinde olası afet sırası ve sonrası oluşabilecek zararları asgari seviyeye indirmektir.”

 

Kaynak: yerel gazeteler

 

 

 

 


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz