KALDIRIM İŞGALİ TÜBİTAK BİLİM FUARINA KONU OLDU Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
16 Şubat 2019, 20:23
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 12:46 Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor » 11:06  Tan; Yıldırım, haddini aştı » 15:07 Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı » 15:05 ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK » 13:04 Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu » 13:56 Bingöl Siyer Sınavı yerleri belli oldu » 13:54 Arıkan: Projelerimizi hazırlıyoruz » 13:53 Hukuk ve Eczacılık Fakülteleri Geliyor » 19:36 Tartar: “Biz muhabbet fedaileriyiz, husumete vaktimiz yoktur” » 10:32 Zazaca öğretmenlerinden velilere çağrı
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu haber 10 Mayıs 2018, Perşembe 19:46 tarihinde eklendi. 1634 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KALDIRIM İŞGALİ TÜBİTAK BİLİM FUARINA KONU OLDU

Genç İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lise tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında öğrenciler Genç ilçesinin kronik yaralarından biri olan kaldırım işgalini hazırladıkları bir projeyle gündeme taşıdı.
KALDIRIM İŞGALİ TÜBİTAK BİLİM FUARINA KONU OLDU

Genç İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı düzenlendi.

 

Okulun kapalı yerleşkesinde düzenlenen fuarda öğrenciler tarafından birçok farklı konuda projeler hazırlanıp ziyaretçilere sunulurken projeler içerisinde en dikkat çekici olanlardan birisi de kaldırım işgali projesi oldu.

 

Genç ilçesinin kronik sorunlarından biri olarak sürekli tartışma konusu olan ve her seçim dönemi öncesi siyasiler tarafından halka seçim vaadi olarak sunulan kaldırım işgali, bu sefer sıra dışı bir şekilde gündemde yerini aldı.

 

Danışman öğretmen Murat Çiftçi ile Serpil Gezli ve Şevval Saçık adlı öğrenciler tarafından hazırlanan bir görselde, özelde Genç ilçesi olmak üzere ülke geneli kaldırım işgali ile ilgili yapılan çalışmaları bir araya getirilerek sergide görsel ve yazılı materyallerle gösterime sunuldu.

 

 Sorunun Nedenlerini ve Çözüm Önerilerini Araştırdılar

 

Projeyle ilgili ziyaretçilere bilgi veren öğrenciler bu konuda birçok çalışma yaptıklarını ve birçok kurum ile görüştüklerini belirterek Genç’teki kaldırım sorunun nedenlerini ve çözüm önerilerini araştırdıklarını ifade etti. Aynı sorunu yaşandığı benzer şehirlerdeki çözüm uygulamalarına da baktıklarını dile getiren öğrenciler bu yerlerde uygulanan çözüm yöntemlerini de uygulamayı düşündüklerinin altını çizdi.

 

Genç ilçesindeki kaldırım işgaline dikkat çekmek ve vatandaşları bilinçlendirmek için böyle bir proje hazırladıklarını dile getiren öğrenciler projeyi daha da ilerleteceklerini ve dikkat çekmek amacıyla ilerleyen zamanlarda halka açık yerlerde bu sorunu dile getirip protesto tarzı bir uygulamayı da yapmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

 

Fuarı ziyaret eden  birçok kamu kurum amirleri STK ve siyasi parti temsilerinin yanı sıra vatandaşlar da öğrencilerin hazırladığı kaldırım sorunuyla alakalı projeyle yakından ilgilenerek öğrencilere destek verdi.

 

Konuya Duyarlı Olunmalı

 

AK Parti İlçe Başkanı Bilal Sağlar, Kaldırım işgali ile ilgili yapılan çalışmayı beğendiğini dile getirerek çalışmalarından dolayı öğretmen ve öğrencileri kutladı. Kaldırım işgal ile ilgili en iyi yöntemin konuya duyarlılık ve kaldırımlarda yürümede zorluk çeken kadınların protesto yöntemi olduğunu da ifadelerine ekledi.

 

Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler ise, “Bu fuarda en dikkat çeken projelerden biri de kaldırım işgalini konu edinen proje. Bu proje çok güzel ve yerinde olan bir projedir. Malum Genç ilçemizin eski nüfusu yok, yani eski Genç yok. Artık bir şehir kültürü ile bu kentte yaşamamız lazım. Hayat kalitesi ve yaşam kalitesinin biraz daha güzel olması lazım. Bu konuda bütün vatandaşlarımızdan duyarlılık bekliyoruz. Kaldırım işgali hakikaten insani değildir. Buna hepimiz bir an önce destek olmamız lazım.” Dedi.

 

TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarına Bingöl Bilim ve Sanayi İl Müdürü Mesut İlhan, Genç Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler, Genç Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Bulut, Ak Parti Genç İlçe Başkanı Bilal Sağlar, birçok kamu kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.