BİNGÖL KONUŞUR ELAZIĞ YAPAR Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
22 Mayıs 2019, 14:41
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter » 11:35 Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri » 11:35 DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ » 11:35 GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI » 11:35 BİRLİK ENCÜMEN SEÇİMİ YAPILDI » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama
Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter
Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri
DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ
GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI
Bu haber 06 Haziran 2018, Çarşamba 12:06 tarihinde eklendi. 2129 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

BİNGÖL KONUŞUR ELAZIĞ YAPAR

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesi UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne alındı, Bingöl’de bir müzenin kurulması bile çok görüldü.
BİNGÖL KONUŞUR ELAZIĞ YAPAR Bilinen tarihi geçmişi çok zengin olmayan Bingöl’de, az sayıdaki tarihi yapı da korunamıyor. Kiğı İlçesi’nde bulunan tarihi Selenk Köprüsü ve Solhan Kaleköy’de bulunan tarihi yapılar, baraj suları altında kaldı. Bingöl-Genç karayolunda bulunan Samantepe Höyüğü, Bingöl, Gayt, Kiğı, Sebeterias, Kral Kızı kaleleri, Zağ Mağarası gibi birçok alan toprak altında çürüyor ancak yetkililer bu alanların turizme kazandırılması konusunda aciz kalıyor.

 

BİNGÖL’DEKİ TARİHİ ESERLER ÇEVRE İLLERE GÖTÜRÜLÜYOR

 

Bingöl’de yıllardır gündeme getirdiğimiz müze konusu kulak arkası edildi. Bingöl’de bulunan bazı tarihi eserler, ilde müze bulunmadığı için Elazığ ve Erzurum gibi çevre illerdeki müzelere götürülüyor.

 

KALELER RESTORE DİLECEKTİ

 

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Nisan 2016’da düzenlediği basın toplantısında, Simani ve Gayt kalelerinin restore edilmesi için girişimde bulunduklarını belirtmişti.

 

Barakazi, şunları söylemişti: “Başbakanı karşılamak için Diyarbakır’da bulunduğumda Kültür ve Turizm Genel Müdür ve müsteşarıyla sohbet etme olanağım oldu. Onlara DSİ parkı arkasındaki kale ve Simani Kalesi hakkında bilgi verdim, destek istedim çalışın getirin dediler. Bunlarla ilgili çalışma yapıp, onlara sunacağız. Bu tarihi kalıntıları restore ederek, tekrar Bingöl’e kazandırılmasını sağlamak için uğraşacağız. Bazen bir takım şeyler söylersiniz ama alana girdiğinizde öncelikli olan ihtiyaçlar görürsünüz bu öncelikli ihtiyaçların karşılanması için vaatlerimizi öne alıp, bunları geciktirme gibi bir durumumuz olamaz.”

 

2 YILDA BİRŞEY YAPILMADI

 

Barakazi’nin açıklamalarının üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen, iki kalenin de turizme kazandırılması için somut bir çalışma yapılmadı.

 

BİNGÖL KONUŞUR ELAZIĞ YAPAR

 

Bingöl’de tarihi yapıların ve tarihi eserlerin korunması, restore edilmesi için somut bir çalışma yapılmazken, çevre illerde tarihi yapılar bir bir gün yüzüne çıkarılarak turizme kazandırılıyor.

 

Malatya’da Arslantepe Höyüğü’nde kazı çalışmaları yapılarak, ilin tarihi gün yüzüne çıkarılıyor. Bingöl’de bulunan Samantepe Höyüğü, 1980’li yıllarda Prof. Dr. Veli Sevin tarafından tespit edilmesine rağmen aradan geçen zamanda bir çalışma yapılmadı.

 

Elazığ’ın önemli tarihi mekanlarından olan Harput, UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne alındı. Harput’un UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi'ne alınması çalışmaları, Elazığ Belediyesi ile Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı işbirliğiyle yürütülmüştü.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar