Doğu Anadolu’nun tercihi Erdoğan oldu Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
24 Mayıs 2019, 15:09
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter » 11:35 Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri » 11:35 DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ » 11:35 GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI » 11:35 BİRLİK ENCÜMEN SEÇİMİ YAPILDI » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama
Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter
Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri
DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ
GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI
Bu haber 26 Haziran 2018, Salı 15:23 tarihinde eklendi. 1923 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Doğu Anadolu’nun tercihi Erdoğan oldu

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan, Doğu Anadolu’da 8 ilde birinci çıktı. Bingöl, Doğu Anadolu’da CHP’nin neredeyse hiç oy alamadığı tek il oldu. Bingöl’de Ak Parti 1 Kasım seçimlerine göre 10 puana yakın oy kaybetti; MHP ise 4 puan birden kazandı. İYİ Parti’nin yüzde 4 oy aldığı Bingöl’de HÜDA-PAR’ın da yüzde 4 oy çıkarması dikkati çekti.
Doğu Anadolu’nun tercihi Erdoğan oldu 24 Haziran seçimlerinde hem muhafazakar hem de Kürt seçmenin yoğun bulunduğu Doğu Anadolu Bölgesi’nde milletvekili seçimlerinde Ak Parti 8 ilde; HDP 6 ilde birinci parti oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 5 ilde HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş, 8 ilde Ak Parti’nin adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve 1 ilde de CHP’nin adayı Muharrem İnce birinci çıktı. Hemen hemen bölgedeki tüm illerde Ak Parti 13 puana kadar oy kaybetmesine rağmen, pek çok ilde yine de birinci çıktı. HDP’nin bölgede ciddi kan kaybı yaşaması; MHP’nin oylarını pek çok ilde 2 katına çıkarması dikkati çekti.

 

Bingöl, Doğu Anadolu’da CHP’nin neredeyse hiç oy alamadığı tek il oldu. Bingöl’de Ak Parti 1 Kasım seçimlerine göre 10 puana yakın oy kaybetti; MHP ise 4 puan birden kazandı. İYİ Parti’nin yüzde 4 oy aldığı Bingöl’de HÜDA-PAR’ın da yüzde 4 oy çıkarması dikkati çekti.

 

BİNGÖL’DE 1 KASIM SEÇİMLERİNE GÖRE DÜŞÜŞ

 

Seçim sonuçlarına göre bölgede 8 ilde Ak Parti; 6 ilde HDP birinci parti oldu. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 8 ilde Ak Parti ve MHP’nin adayı Cumhurbaşkanı Erdoğan; 5 ilde HDP adayı Selahattin Demirtaş ve 1 ilde CHP’nin adayı Muharrem İnce birinci oldu. Ardahan’da Ak Parti’nin de HDP’nin de oyları 1 Kasım seçimlerine göre değişmedi. CHP ve MHP’nin ise oyları toplamda 5 puan azalırken, bu oyların İYİ Parti’ye gittiği görüldü. Ardahan’ın cumhurbaşkanı tercihi ise yüzde 42,33 ile Erdoğan oldu. Bingöl, Doğu Anadolu’da CHP’nin neredeyse hiç oy alamadığı tek il oldu. Bingöl’de Ak Parti 1 Kasım seçimlerine göre 10 puana yakın oy kaybetti; MHP ise 4 puan birden kazandı. İYİ Parti’nin yüzde 4 oy aldığı Bingöl’de HÜDA-PAR’ın da yüzde 4 oy çıkarması dikkati çekti. Bitlis’te ise Ak Parti oylarını artırırken, HDP’nin oylarında düşüş gözlendi.

 

BÖLGEDE DE AK PARTİ OYLARINDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

 

Elazığ’da birinci parti Ak Parti; ikinci parti ise MHP oldu ancak iki partinin toplam oy oranı 1 Kasım seçimlerine göre 11 puan birden düştü. Erzincan ve Erzurum, bölgede Ak Parti’nin en çok oy kaybettiği illerden oldu. Erzincan’da 1 Kasım seçimlerine göre yalnızca Ak Parti oylarında 12 puan düşüş oldu. MHP ise oylarını 8 puan birden artırdı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Erdoğan’ın oy oranı yüzde 60,83 ile 16 Nisan referandumuna eş değer çıktı. Ak Parti, Erzurum’da da 12 puan birden kaybetti. Ak Parti’den giden oyların MHP, İYİ Parti ve CHP arasında dağıldığı görüldü. Ancak Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimindeki oyun oranının yüzde 72,71 olması dikkati çekti.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar