Genç Psikolog İlk Kitabını Yazdı Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
15 Kasım 2018, 11:10
----
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 15:25 GÖKER: “DARAYENİ’NİN YENİDEN DOĞUŞU İÇİN ADAYIM” » 12:51 Genç’te 59 milyon ton demir rezervi bulunuyor » 15:26 “El birliği, güç birliği, gönül birliği ile hareket edeceğiz” » 11:28 Dirik: “Önce gönüllere, sonra şehre imar” » 11:25 Açıkbaş: “Dışarıdan adaylara da kapılarımız açıktır” » 16:59 Genç Güzellik Merkezi'nden en GÜZEL destek » 15:42 GENÇ’TE 6 BÖLGE ÖZEL GÜVENLİK BÖLGESİ İLAN EDİLDİ » 19:15 VARAN: “ÜRETEN BİR BELEDİYE OLACAĞIZ” » 14:05 Başkan Ariç’in acı günü » 19:22 BAŞKAN TOPRAKTAN: “ADAY DEĞİLİM”
GÖKER: “DARAYENİ’NİN YENİDEN DOĞUŞU İÇİN ADAYIM”
Genç’te 59 milyon ton demir rezervi bulunuyor
“El birliği, güç birliği, gönül birliği ile hareket edeceğiz”
Dirik: “Önce gönüllere, sonra şehre imar”
Bu haber 03 Temmuz 2018, Salı 19:16 tarihinde eklendi. 1155 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genç Psikolog İlk Kitabını Yazdı

24 yaşındaki Bingöllü Psikolog Kadir Özsöz, ‘Bugünü Aydınlatan Dün: Rönesans Mefhumu ve İslâm’ adlı kitap kaleme aldı. Basımı tamamlanan kitap, Bingöl’deki kitapçılarda temin edilebiliyor.
Genç Psikolog İlk Kitabını Yazdı Psikolog Kadir Özsöz (24), Bingöl’deki lise eğitiminden sonra eğitim hayatına Mersin Üniversitesi’nde devam etti.

 

Bu süreçte Arapça ve İngilizce eğitimi alan Özsöz, 2017 yılında Akademya Dergisi'nin düzenlediği "İslâm Rönesansı" isimli yarışmada yazdığı makaleyle birincilik elde etti.

 

Üç aylık fikir-ilim-sanat dergisi olan Akademya Dergisi yazar kadrosuna dâhil olan Özsöz, hala bilimsel içerikli makalelerini burada yayımlanmakta.

 

Genç yazar Özsöz, Avrupa medeniyetinin gelişim çağının en önemli basamağı olan rönesans ve rönesansın İslâm dünyasındaki tartışmalarının konu aldığı ‘Bugünü Aydınlatan Dün: Rönesans Mefhumu ve İslam’ adli kitabı kaleme aldı.

 

Ma'ruf Yayınları’ndan çıkan 152 sayfalık kitap, Türkiye’deki tüm kitapçılarda satışa sunulduğu gibi Bingöl’deki kitapçılarda da temin edilebilir.

 

Kitabının yayınlanmasıyla ilgili açıklama yapan Özsöz, şu ifadelerine yer verdi:

 

“Kitap ismiyle müsemma. İçeriğinde önemli bir konu işleniyor: Rönesans kavramının İslâm dünyasında karşılanışı. Bu konu, son dönemde tartışılagelen bir sorun haline gelmiştir. İşte bu kitap ile gaye edilen, bu soruna ilişkin kapsayıcı bir çözüm üretmek.

 

"Bugünü Aydınlatan Dün" ana başlığı ise bir seriyi ifade etmektedir. Bugünün aydınlanması için tarihi ön plana çıkaran bir anlayış. Kitaptan bir anektod ile açalım:

 

"Havanın sisli ve sesli, insanların gizli ve hızlı, gözlerin kapalı ve karanlık, zihinlerin bungun ve durgun bir hâl aldığı kapalı kutu: BUGÜN. Tarihin tozlu sayfalarından bugüne bir fener: DÜN. Ve ikisi arasında cereyan eden bir vakıa: NUR. Bu vakıanın münzevi kolonisi: MÜNEVVER. İşte sisleri dağıtacak, insanları tanıtacak, görüşleri berraklaştıracak ve zihinleri açacak anahtar: BUGÜNÜ AYDINLATAN DÜN." (s. 7)

 

Serinin mahiyetinin bu özlü ifade ile ortaya konulduğunu umuyorum. Bu kitap ise serinin ilk kitabı. İhtiyaçlara binaen genişletilebilecek bir seri. Serinin ikinci kitabı olarak düşündüğüm bir inceleme şuanda yazım aşamasında. Onun konusu ise "İdeoloji" ekseninde olacaktır. Kitapta da belirttiğim üzere bu serinin gayesi bilinç kazandırmaktır. "Bugünü Aydınlatan Dün" her meselenin mesuliyetini üstlenen bir süreçtir: yalnız bir tenkit değildir, bir terkiptir de.”

 

“Son dönemde bir yandan medeniyet Tarihi, bir yandan da kendi alanım olan sosyal psikoloji üzerine araştırmalarımı yoğunlaştırdım” diyen Özsöz, sosyal psikoloji ile alakalı kaleme aldığı bir inceleme kitabının farklı üniversitelere sunulduğunu ve yayına hazırlanmakta olduğunu ifade ederek, medeniyet tarihinin ise ayrı ayrı dallarda derin araştırmalar isteyen bir inceleme alanı olduğunu söyledi.

 

Çıkan kitabının aynı zamanda İslam Dünyası’nda yaşanan bilimsel gelişmeleri de ele aldığını kaydeden Özsöz, kitabının bütün internet kitapçılarında ve Bingöl'de Barman ve Kitmar adlı kitapçılarda temin edilebileceğini sözlerine ekledi.

 


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz