Servi Pekmezi'nin Coğrafi İşaret ve Tescil’i için ilk adım atıldı Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
21 Nisan 2019, 15:25
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR” » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama » 13:16 Müftü Kaya’dan gazetemize iadeyi ziyaret » 13:12 GENÇ’TE 3 BİN 610 ADET CEVİZ FİDANI DAĞITILDI » 17:11 ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET » 13:05 KOMŞULAR KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR”
Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar
Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti
YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ
Bu haber 04 Temmuz 2018, Çarşamba 11:48 tarihinde eklendi. 984 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Servi Pekmezi'nin Coğrafi İşaret ve Tescil’i için ilk adım atıldı

Bingöl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Burhan Bahadır, Genç Servi bölgesinde üretilen Dut Pekmezinin Coğrafi İşaret ve Tescil’i için ilk çalışmayı başlattı.
Servi Pekmezi'nin Coğrafi İşaret ve Tescil’i için ilk adım atıldı Bingöl’deki doğal ürünlerin üretimi için devam eden çalışmalara bir yenisi daha eklendi.

Özelikle Genç ilçesi Servi bölgesinde yetişen dutlardan üretilen ve marka değeri olan Sivan (Servi) Dut Pekmezi, bölge için önemli bir değer taşıyor.

 

Çiftlik gübresi kullanılarak üretilen Sivan dutunun sağlık açısından önemli faydaları olduğu biliniyor.

 

Dut pekmezi sağlık açısından çok yararlı olup kansızlığa iyi geldiği, vücudu güçlendirdiği ve daha pek çok yönden insan sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Ayrıca eşsiz lezzetiyle de vatandaşların kahvaltı sofralarını süsleyen bir üründür.

 

Genç İlçesi Sivan (Servi) Bölgesi ve köylerinde yerel ürünlerden olan Sivan (Servi) dut pekmezi için Coğrafi işaret ve Tescil işlemleri kapsamında 2 Haziran 2018 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ziraat Yüksek Mühendisi Cafer Kalan ve Ziraat Teknikeri Kazım Ercel Servi Bölgesi ve köylerinde teknik incelemelerde bulunduktan sonra konu kapsamında İl Müdürlüğüne sunum gerçekleştirdiler.

 

Yöresel ürünün tescil işlemleri kapsamında fiziksel ve kimyasal analiz yapmak amacıyla bölgede farklı rakım, sıcaklık ve benzeri çeşitli iklim özellikleri gösteren yerlerdeki üreticilerden dut ve pekmez numuneleri alınarak analiz için ilgili Kurumlara gönderildi.

 

Dut pekmezi ile ilgili yapılan çalışmalara ilişkin açıklamada bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Burhan Bahadır, "Coğrafi işaretlerin tescilinin amacı, genel nitelikleri itibariyle üretimi, kaynağı gibi birtakım yerel niteliklerine bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunmasını sağlamaktır. İlimizde neredeyse her ilçemizin, belli bir ürünün üretimine kaynak teşkil ettiği ve bu ürün ile ünlenmiş olduğu bir gerçektir. Doğallık, geleneksellik, sürdürülebilir kalite, bölgesel kalkınma ve dünya pazarında rekabet edebilme teminatı gibi tüm bu özellikler coğrafi işaretlerin katma değerleri arasında sayılır. Gerek kurumumuz teknik personelleri marifetiyle bu kapsamda yapılan teknik inceleme ve araştırma gerek alınan numune örneklerinden çıkacak olan analiz sonuçları kapsamında ilgili hazırlıklar yapılarak Türk Patent Enstitüsüne Coğrafi İşaret ve Tescil Belgesi almak için müracaata bulunulacaktır. Böylelikle; çiftçilerimizin ürünlerin katma değeri dolayısıyla refah seviyesi yükselecek olup, bölge ve ilimiz ekonomisi gelişerek ülke ekonomisine olumlu katkı sağlayacaktır. Çalışmada emeği geçen personel ve üreticilerimize teşekkür ediyorum " ifadelerini kullandı.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar