EŞEKLERLE EVLERİNE SU TAŞIYORLAR Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
20 Ocak 2019, 21:13
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 18:54 Çifte karne heyecanını yaşadılar! » 18:14 İŞKUR, Genç’te 150 işçi alımı yapacak » 17:35 Karne dağıtımı renkli görüntülere sahne oldu » 13:54 2018’İN HUZUR ŞEHRİ BİNGÖL » 20:28 “Karar vericilere yönelik bir üzüntüm var” » 14:11 Feyzi Bedibek'in kolu kırıldı » 12:38  Ceviz yetiştiricilerine sertifika » 12:34 AK PARTİ BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLADI » 17:26 Değişman, Bingöl Devlet Hastanesi Müdür Yardımcılığına Atandı » 12:55 SANIR, PARTİMİZİN YANINDAYIZ
Çifte karne heyecanını yaşadılar!
İŞKUR, Genç’te 150 işçi alımı yapacak
Karne dağıtımı renkli görüntülere sahne oldu
“Karar vericilere yönelik bir üzüntüm var”
Bu haber 01 Eylül 2018, Cumartesi 16:14 tarihinde eklendi. 867 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

EŞEKLERLE EVLERİNE SU TAŞIYORLAR

Genç ilçesine bağlı Aktoprak köyünde yaz aylarında su akmadığından dolayı köyün erkekleri 2 kilometre uzaklıkta bulunan kaynaktan her gün eşeklerle evlerine su taşımak zorunda kalıyorlar.
EŞEKLERLE EVLERİNE SU TAŞIYORLAR

Genç ilçesine bağlı Aktoprak köyünde yıllardır yaşanan su sıkıntısı köylüleri adeta canından bezdirdi. Çevre köylerle aynı şebekeyi paylaşan Aktoprak köylüleri, şebeke suyunu bağ, bahçe ve tarlalarda kullandığı için içme suyunun kendilerine yetişmediğini belirtti ve yetkililerden soruna bir çözüm bulmasını istedi.

 

Her gün eşek el arabası ve araçlarla 2 kilometre yol kat ederek bidonlarla su taşıyan köylüler, duruma tepki göstererek, bidonlarla su taşımaktan bıktıklarını, 21. yüzyılda yaşanan en büyük ayıplardan biri olduğunu söylediler.

 

Genç ilçesine bağlı 15 haneli 100 nüfuslu  Aktoprak Köyü, 4 yıl önce Servi beldesine bağlı bir mahalle iken, belde belediyelerin kapanmasıyla eskisi gibi köy statüsüne kavuştu. Köylüler, köy statüsüne kavuştuktan sonra özelikle içme suyu sorunu yaşadıklarını ifade ettiler.

 

 “Her yaz içme suyumuz kesiliyor”

 

Köylerinde yaşanan içme suyu sorunu dile getiren Aktoprak Köyü Muhtarı İbrahim Kayıkçı, “Halimiz ortada görüyorsunuz, su sıkıntısını yaşıyoruz.  5 köyünün kullandığı şebeke suyu yeterliyken, çevre köylerin bahçelerin sulamasında kullandığı için bizim köye su gelmiyor.  Belde Belediyesi kalktığından beri su yüzünü görmemişiz.  Yazın ortalama 4 ay 5 ay hiç su yüzünü görmüyoruz. Yetkililerden ricamız bu soruna bir çözüm bulsunlar.” dedi.

 

“İçecek su bulamıyoruz”

 

Belde belediyesine bağlı iken hizmet konusunda sorun yaşamadıklarını, belediyenin kalkmasıyla özelikle içme suyu sorunu yaşadıklarını ifade eden Muhtar Kayıkçı, “Gerçekten de çok zor durumdayız. Durumumuzu görüyorsunuz, eşekle, el arabasıyla köylü evlerine su taşıyor. Dolasıyla çok zor durumdayız. Bırak yıkanmayı içme suyunu bulamıyoruz.” dedi.

 

“Her gün köyden 3 kilometre uzaktan su taşıyoruz”

 

Köylülerden Halil Kayıkçı da her gün köyden 3 kilometre uzaktan eşek, el arabası ve araçlarla içme suyu taşıdıklarını söyledi.  Kayıkçı, “Mevcut suyu 15 köye yeterlidir ama bahçelerde ve tarlalarda içme suyumuz kullanıldığı için bizim köye kadar gelemiyor. Servi, Doludere, Bahçebaşı ve bizim köy olan Aktoprak olmak üzere normal şebeke suyu yeterli iken, çevre köyler suyu amacı dışında kullandığı için hakkımız olan içme suyu yaz aylarından faydalanamıyoruz ve bu konuda mağduruz. Yetkililerden yardım talep ediyoruz.” diye konuştu. (İLKHA)