“BU BİRİKİM İLE SERAMİK SEKTÖRÜ KURULSUN” Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
24 Mayıs 2019, 14:56
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter » 11:35 Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri » 11:35 DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ » 11:35 GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI » 11:35 BİRLİK ENCÜMEN SEÇİMİ YAPILDI » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama
Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter
Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri
DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ
GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI
Bu haber 30 Ekim 2018, Salı 21:31 tarihinde eklendi. 1144 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“BU BİRİKİM İLE SERAMİK SEKTÖRÜ KURULSUN”

Genç Belediyesince hazırlanan SODES destekli Proje ‘Hünerli Eller İş Başına’ adlı Çömlek kursu sona doğru gelindi. Kursiyerler, uzun süren çalışmalarının ardından yaptıkları ürünleri sergilerken, sergiye katılan ziyaretçiler ise çanak ve çömlek geçmişi ile bilinen Genç ilçesinde asırları aşan geleneksel el sanatının yok olmaması için bu birikim ile Genç’te Seramik sektörünün oluşturulması gerektiğini söyledi.
“BU BİRİKİM İLE SERAMİK SEKTÖRÜ KURULSUN”

Genç Belediyesi tarafından hazırlanarak 2017 Yılı Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında teklif edilen ‘Hünerli Eller İş Başına’ projesi adlı Çömlek kursu, Kalkınma Bakanlığı tarafından uygun bulunarak onaylanmıştı. Bingöl Valiliği koordinasyonunda Genç Belediyesi Başkanlığınca yürütülen projede, belediyeye ait kurs merkezinde 9 ay boyunca, 50’ye yakın kişiye çömlek kursu verildi.


Genç Taziye Evi bahçesinde düzenlenen sergi, Kaymakam Hasan Hüseyin Vural, Belediye Başkanı M Hadi Topraktan, Bingöl Bilim ve Sanayi İl Müdürü M. Mesut İlhan’ın katlımı ile kurdele kesiminin ardından ziyarete açıldı.

 

Kursun bitimine günler kala kursiyerler, kursta usta öğretici gözetiminde çamura şekil vererek hünerli elleri ile yaptıkları marifetli çalışmaları, düzenledikleri sergi ile gösterdi. Çok sayıda misafirin gezdiği sergide, yapılan işi takdir ederek kursiyerleri kutladı.

 

“BU PROJE DESTEKLENMELİ”

 

Serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı M. Hadi Topraktan, bu çalışma Genç’te asırları bulan bir çalışma olduğunu ve bunu yok olmaması için böyle bir projeyi yaptıklarını belirtip, bu projenin desteklenmesi gerektiğini söyleyerek, şöyle konuştu:

 

“Yaklaşık 9 ay önce başlattığımız bu proje yaklaşık 200 bin lira maliyetli bir projedir. Bu proje yüksek maliyetli olduğu için başlangıç noktasında sıkıntılar yaşadık ancak daha önce Bingöl merkezde böyle bir proje uygulandığı için o projeden artan araç ve gereçleri kullanarak bu projeyi hayata geçirdik. Projemizde 40 civarında kursiyerimiz bulunmaktadır. Ciddi anlamda başarılı, gayretli, projeyi benimsemiş kursiyerlerdir. Biz bu gayret, heyecan ve çabanın bundan sonraki süreçte edindikleri bilgi birikimi ile müstakil olarak bu projeyi devam edeceklerini inanıyoruz. Ancak kursiyerlerin finansman sorunu olduğunu için muhtemelen gerek kaymakamlık olsun ve gerek belediye olsun bunları destekleme konusunda bir vermemizi gerektiğini düşünüyorum.”

 

“GENÇ’TE KULLANILAN HAM MADDE BİR NUMARA”

 

Başkan Topraktan, Genç’teki seramik için kullanılan toprak Türkiye’de bir numaralı olduğunu söyleyerek, “Projenin en önemli taraflardan bir tanesi de Genç’te bu işi sürdürecek toprağın da olmasıdır. Bu projeyi yürüten ve ustalık yapan arkadaşımız Nevşehir Avanoslu, 9 aydır bizimle beraber. Deneyimli bir elemandır. Onun tecrübelerine dayanarak söylüyorum. Aynen şunu söyledi: Çanak Köyü’nde ki toprak Türkiye’de bir numaradır. Tabi bu çalışmanın sürdürülmesi için iyi bir imkandır. Malumunuz geçmişte Çanakçı Köyü’nde ciddi anlamda çalışmalar yapılmıştır. Ama biz geçmişten gelen bir kültüre devam etmek ve bunu tamamlamak için böyle bir çalışmayı başlatmış olduk. Ben amacımıza ulaştığımıza inanıyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte de kursiyerlerimiz bir şekilde bu çalışmayı sürdürecekler. Bu onlar için bir istihdam kapısı olur. Bu projeye katkısı olan herkese Kaymakamlığımız olsun, SODES olsun ve valilik makamı olsun, belediye çalışanları olsun hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Teşekkürün en büyüğünü, en kalitesini 9 aydır bu kursta emek sarf eden kursiyerlerimize ediyorum. İnşallah bu işin devamında SODES’in gözü kulağı bunda olur. Ve bunu gibi projelerle gittiğimiz de bizi geri çevirmezler. İnşallah iyi projeler için bu bir başlangıç olur.” Dedi.

 

“BU İŞİN PAZARI OLUŞTURULMALI”

 

Kursta usta öğreticilik yapan Tayfun Küçükcan ise, Nevşehir’in Avanos ilçesinden geldiğini bu sektörde 30 yıldır çalıştığını anımsatarak, Genç ile ilgili gözlemlerini ve yaptıkları çalışmalara değindi.

 

“Bu işi yaparken bu ürünlerin yapımında hiç elimi sürmedim. Sadece işin nasıl yapılacağını anlattım. Bu gördüğünüz çalışma tamamen kursiyerlerin el emeği ve bu iş gerçek görünsün diye çok çaba gösterdik. Bu yüzden gerçeğe yakın bir proje oldu” diyen usta Eğitimci Küçükcan, şunları söyledi:

 

“Genç hakikatten zor bir memleket fakat benim memleket Avanos’tan daha zengin bir yer. Şöyle, hem insan kaynağı, hem toprak, hem parasal olarak zengin görünüyor. Birde burada bu ürünleri kullanacak kimse yok gibi. Böyle bir talebi göremedim. Çünkü bu işin burada bir geleneği var. Örneğin Çanakçı Köyünde yüzyıla aşkın bir çalışma yapılmış ve birçok insan bunları alıp kullanmış. Buraya geldiğimde kurs başladıktan sonra ben özelikle Çanakçı Köyü’ne gittim ve oranın toprağı ile de ürün yaptık. Hakikatten kaliteli bir toprak var bu memlekette. Fakat bu iş biraz meşekatli bir iş. Gayret ister, çok çalışma ister. Ama buradaki kursiyerlerimizde bu heyecanı pek göremedim. Belki maddi imkansızlık yüzünden kimse de bir heves oluşmamış olabilir. Ama inanıyorum ki bu proje desteklense, burada sektöre dönüşür ve onlarca kişi bu işten ekmek yer. Şöyle diyeyim geçenlerde ben Bitlis’in Mutki ilçesine gittim. Orada bu işle uğraşan bir köy var. Köyde 30 hane bu işi yaparak bundan ekmek yiyor. Bu işin pazarını oluşturmuşlar. Neden burada da olmasın, buranın arazisi, toprağı çok uygun. Yeter ki birileri heves yapıp işe başlasınlar eminin gerisi gelir.”

 

“DESTEK VERİLSİN ÜRETİMİNİ YAPALIM”

 

Yaptıkları 9 aylık çalışma hakkında açıklama yapan Kursiyer Mehmet Tetik de, işi öğrendiklerini belirterek, yetkililerin destek vermesi halinde bu işin üretimini yapacaklarını aktararak, “Ben El Sanatları mezunuyum. Halk Eğitim Merkezinde 3-4 yıldır usta öğretici olarak çalışıyorum. Bu projeyi ilk gördüğümde dikkatimi çekmişti. Çünkü okulda bunun eğitimini almıştık fakat uygulamasını pek görmedik. Bende bu projeyi takip ettim. Sağ olsunlar porje başladığında bizi çağırdılar. Öğrenci olarak katılım sağladık. 9 aylık bir emek sonucunda ilçemize has toprağı ölçtük, biçtik ve ürüne dönüştürdük. Topraktan bu tür güzel ürünleri elde etmek için bu işin daha ilerliye götürmemiz gerekiyor. Çünkü bu işi yapabilecek olanlar ilk temel bu kurs sayesinde aldı. Bu işi üst düzeye çıkarmak için yetkililerimizden destek istiyoruz. Yani artık bu işin üretimini yapmak istiyoruz yeter ki bize destek verilsin ve bize öncülük etsinler.” Diye konuştu.