Vatandaşı elektrik çarptı! Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
24 Mayıs 2019, 14:19
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter » 11:35 Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri » 11:35 DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ » 11:35 GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI » 11:35 BİRLİK ENCÜMEN SEÇİMİ YAPILDI » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama
Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter
Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri
DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ
GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI
Bu haber 30 Kasım 2018, Cuma 12:15 tarihinde eklendi. 489 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Vatandaşı elektrik çarptı!

Elektrik faturalarının bu ay neredeyse iki katı gelmesi aboneleri çileden çıkarttı. Sosyal medyadan tepkilerini paylaşan vatandaşlar, bunun resmi soygun olduğunu ve hükümetin buna sessiz kalarak şirketleri koruduğunu vurguluyor.
 Vatandaşı elektrik çarptı!
Elektrik zamlarının ardından bu ay 40 günlük okumayla faturaları dağıtan Fırat EPSAŞ, Bingöl'de abonelerini şoka uğrattı. Aylık faturalarının neredeyse iki katı bir fatura tutarıyla karşılaşan vatandaşlar isyan etti. Tepkilerini çoğunlukla sosyal medya üzerinden paylaşan abonelerin sözleri sadece şirkete değil, yaşananlar karşısında tedbir almayan hükümete de yönelikti.

“BU BİR RESMİ SOYGUNDUR”

Bingöl Online'ya ulaşan birçok elektrik abonesi, aylık tüketim bedellerinin çok çok üstünde bir rakamı ödemek zorunda bırakıldıklarını söyledi.

Elektrik zamlarıyla zora girdiklerini, şirketlerin resmi yollarla vatandaşın cebine dadandığını vurgulayan vatandaşlar: “Aylık 100 liralık fatura öderken bu ay neredeyse iki katı bir fatura kesildi. Bunun da yarısı tüketim bedeli, diğer yarısı da vergiler, okuma ve dağıtım bedeli altında alınan haksız kazançlardır. Bir sayacın okuma bedeli nasıl oluyor da fatura toplamının dörtte bir oranında oluyor? Taksiyle mi geliyorlar? Uçak mı kiralıyorlar? Bu nasıl bir mantıktır, bu nasıl bir soygundur! Hükümet müdahale etmiyor, şirketleri koruyarak vatandaşına zulmediyor! Enerjiyi özelleştirerek birilerine rant imkanı verilirse olacağı da budur! Okuma bedeli ayrı, dağıtım bedeli ayrı, diğer vergiler de cabası. Resmen şirketleri zengin etmek için özel bir çaba var. Şirketler kazancını vatandaşa yansıtmıyorken, neden ayrıca kayıp kaçağın bedelini bizlerden alıyor? Bu nasıl bir adalet, nasıl bir özelleştirme mantığıdır? Hükümet neden bunlara sessiz kalıyor, neden şirketleri koruyor?” sözleriyle tepkilerini dile getiriyor.

ESNAFIN ŞALTERİ ATTI

Hane faturalarındaki yüksekliğin yanı sıra işletmelerde de benzer durumlar yaşanıyor. Bu ay karşılaştıkları yüksek tutarlı elektrik faturaları karşısında çileden çıkan esnaflar, enerji şirketlerinin bu yolla vatandaşı sömürdüğünü vurguluyor.

Aylık ortalama 2,55 ila 3,000 TL tutarında fatura ödediklerini ancak bu ay 5.000 TL'lik bir fatura ile karşılaştıklarını söyleyen bir esnaf; “Sadece dağıtım bedeli adı altında Bin TL ödemek zorundayız. İyi de, sayaç aynı sayaç, hat aynı hat. Yanı başımızdaki esnafa da, bize de aynı hattan enerji geliyor. Bize altın kablolarla mı getiriyorlar? Ticarette talep artınca fiyat düşer, bunda tam tersi. Tüketim arttıkça yükünüz iki katına çıkıyor. Bu resmen soygundur. Hükümet neden buna sessiz? Resmen halkı dağıtım şirketlerine kurban ediyorlar. Kriz nedeniyle esnaf zaten güç bela ayakta duruyor. Bu da yetmiyormuş gibi enerji şirketleri esnafın üzerine çullanıyor. Siyasilerden veya Hükümet temsilcilerinden bir tek ses çıkmıyor. Bu şirketler Hükümetten daha mı büyük? Bu nasıl bir zulümdür ki, halkın cebine dadanarak şirketlerin kazançlarına kazanç ekleniyor?” sözleriyle tepkisini paylaştı.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar