‘Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır’ Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
18 Mart 2019, 23:22
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 10:37 SÖZEN: "YEREL SEÇİMLER BİR BEKA MESELESİDİR" » 10:35 “BÜYÜKÇAĞ HİZMETTEN NEDEN MAHRUM BIRAKILIYOR” » 10:34 Trafik denetimleri DEVAM ediyor » 10:32 Genç’e 11 bekçi atandı » 11:42 Şehitler için mevlit okundu » 10:57 Yeni Zelanda'daki çirkin saldırı Genç'te kınandı » 14:20  BÜ'nün iki projesi kabul edildi » 14:18  bir ayda 14 bin yolcu uçtu » 13:29 İstiklal Marşı'nı İşaret Dili İle Okudular » 11:25 Genç İmam Hatip BİNGÖL’Ü temsil edecek
SÖZEN:
“BÜYÜKÇAĞ HİZMETTEN NEDEN MAHRUM BIRAKILIYOR”
Trafik denetimleri DEVAM ediyor
Genç’e 11 bekçi atandı
Bu haber 08 Ocak 2019, Salı 12:04 tarihinde eklendi. 250 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

‘Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır’

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü, ‘Verem Eğitim ve Farkındalık Haftası’ ile ilgili açıklama yaptı.
‘Verem tedavi edilebilir bir hastalıktır’ Tüberküloz (verem) hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve bu konuya dikkatinin çekilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan haftanın “Verem Eğitim ve Farkındalık Haftası” olarak belirlendiği belirtilen açıklamada, veremden korunmak için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verildi.

 

Veremin, hava yolu ile bulaşan, başta akciğerler olmak üzere tüm organları tutabilen bulaşıcı bir hastalık olduğu ve tüm dünyada ilk on ölüm sebebi arasında yer aldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

 

“Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin sağlıkla ilgili hedeflerinden biri de 2030 yılına kadar tüberküloz epidemisini sona erdirmektir. Bu hedefe ulaşmak amacıyla ülkemizde Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı yürütülmektedir. Bu Program; tüberkülozdan koruma, erken tanı, yeterli ve uygun tedavi, sosyal koruma ve psiko-sosyal destekler ile tüberküloza bağlı mortalite ve morbiditenin azaltılması, hastalığa bağlı yıkıcı maliyetlerle karşılaşan ailelerin sıfırlanması ile “Veremsiz Bir Türkiye!” hedefine ulaşmak için yürütülen faaliyetleri kapsamaktadır.

 

Gerek devlet gerekse sivil toplum kuruluşlarının iş birliği ve çabalarıyla uzun yıllardır başarıyla yürüttüğümüz tüberküloz kontrol çalışmaları sonucunda, ülkemizde tüberküloz hasta sayısı ve tüberküloz görülme sıklığı her yıl 4-5 civarında azalmaktadır.

 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından tüm ülkeler için tahmini tüberküloz insidans hızı (tüberküloz görülme sıklığı) hesaplanmaktadır. Dünya genelinde 2017 yılı tahmini tüberküloz insidansı yüz binde 133’tür. Türkiye’nin de içinde bulunduğu ve 53 ülkeden oluşan Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesinde tüberküloz insidans hızı ortalaması yüz binde 30 iken Türkiye’nin tahmini insidans hızı yüz binde 17’dir.

 

Tüberküloz hastalığının teşhis ve tedavisi tüm sağlık kuruluşlarımızda ücretsizdir. Tüberküloz ve ilaca dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek ilaçlar Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilerek vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ulaştırılmaktadır. Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu tüberküloz hastaları da ücretsiz olarak tedavi edilmektedir. Teşhis ve tedavideki kaliteli hizmetlerin sonucunda, tüberküloz mortalite (ölüm) hızı Dünya genelinde yüz binde 21, DSÖ Avrupa Bölgesinde yüz binde 3 iken Türkiye’de yüz binde 1’in altındadır. 

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kronik ve bulaşıcı hastalıklar birey ve toplumda sağlık kaybının yanı sıra, ekonomik ve psiko-sosyal kayıplara da neden olmakta, uzun süreli tedavilerin düzenli sürdürebilmesi için sosyal ve ekonomik destekler verilmesi gerekmektedir. Bu konu ile ilgili olarak Bakanlığımızca geliştirilen bir proje kapsamında Bakanlığımız ve Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında protokol imzalanarak ekonomik ve sosyal güçlükler yaşayan tüberküloz hastalarına 2018 yılı Ocak ayından itibaren aylık nakdi yardım verilmeye başlanmıştır. Dünya çapında bir ilk ve iyi uygulama örneği olan bu programla tüberküloz hastalarımızın tedavi ve kontrollerinin düzenli olarak yapılması, hastalara ve ailelerine psiko-sosyal destek verilmesi, yoksulluğun azaltılarak yaşam kalitesinin yükseltilmesi hedeflenmiştir. Yaklaşık 2000 tüberküloz hastası bu yardımı almaktadır.”

 

VEREM TEDAVİ EDİLEBİLİR BİR HASTALIKTIR

 

Tüberküloz (verem) önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğu ifade edilen açıklamada, “Kendinizi, sevdiklerinizi ve çevrenizdekileri korumak için; Yaşadığınız ortamları sık sık havalandırarak temiz hava akımı sağlayınız. Öksürürken, hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu mendille kapatınız. Çocuklarınıza mutlaka BCG aşısı yaptırınız. İki haftadan uzun süren öksürükle birlikte balgam, ateş, gece terlemesi, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi şikâyetleriniz varsa lütfen en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz” denildi.

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
1 2 3 4
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar