Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Oy Taşıma ve Belediye Seçimi” ile ilgili dikkat çeken açıklamalar! Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
18 Mart 2019, 23:06
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 10:37 SÖZEN: "YEREL SEÇİMLER BİR BEKA MESELESİDİR" » 10:35 “BÜYÜKÇAĞ HİZMETTEN NEDEN MAHRUM BIRAKILIYOR” » 10:34 Trafik denetimleri DEVAM ediyor » 10:32 Genç’e 11 bekçi atandı » 11:42 Şehitler için mevlit okundu » 10:57 Yeni Zelanda'daki çirkin saldırı Genç'te kınandı » 14:20  BÜ'nün iki projesi kabul edildi » 14:18  bir ayda 14 bin yolcu uçtu » 13:29 İstiklal Marşı'nı İşaret Dili İle Okudular » 11:25 Genç İmam Hatip BİNGÖL’Ü temsil edecek
SÖZEN:
“BÜYÜKÇAĞ HİZMETTEN NEDEN MAHRUM BIRAKILIYOR”
Trafik denetimleri DEVAM ediyor
Genç’e 11 bekçi atandı
Bu haber 09 Ocak 2019, Çarşamba 17:40 tarihinde eklendi. 620 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Oy Taşıma ve Belediye Seçimi” ile ilgili dikkat çeken açıklamalar!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belediyeciliğin bir ekip işi olduğunu, belediye meclis üyeliği seçimi yapılırken bireyleri rast gele değil, alanında uzman kişilerden seçilmesi gerektiğini belirti. Erdoğan ayrıca, kendi yakın akrabalarını seçtirmek için oy taşıyanları da uyararak, bu tür uygulamaları İçişleri Bakanlığı ile yakın takibe alacağını belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “Oy Taşıma ve Belediye Seçimi” ile ilgili dikkat çeken açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Yerel Yönetimler Sempozyumu’na katıldı. Türkiye Belediyeler Birliği ile Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu tarafından, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen sempozyumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

 

Sempozyumun 31 Mart mahalli idareler seçimleri öncesinde gerçekleştiriliyor olmasını isabetli bulduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerinin Türkiye’nin kalkınmasında, gelişmesinde, özellikle doğrudan halkın hayatına dokunan hizmetlerin ifasında mahalli idarelerin çok önemli rolü olduğunu belirti.

 

Konuşmasında dikkat çeken bir diğer konular ise oy taşıma ve belediye seçimleri oldu.

 

 “Yolda kimi bulduysan götürüp meclis üyesi yapmayacaksın”

 

Belediyeciliğin bir ekip işi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, belediye meclis üyeliği seçimi yapılırken bireyleri rast gele değil, alanında uzman kişilerden seçilmesi gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

 

Türkiye’nin kalkınmasında, gelişmesinde, özellikle doğrudan halkın hayatına dokunan hizmetlerin ifasında mahalli idarelerimizin çok önemli rolü var. Yapılamaz denmesin, işte biz çöp olayını İstanbul’da elhamdülillah 1,5 yılda çözdük ve vahşi depolamayı bıraktık, modern depolamaya geçtik. Elektrik enerjisi üretiminden tutun, bunun yanında kompost gübre üretimine varıncaya kadar bu adımları attık. Şimdi bu işi bazı büyükşehirlerimiz daha da geliştirdi, daha iyi bir konuma geldiler. Azimli, kararlı olduğumuz zaman yapamayacağımız hiçbir şey yok. Çünkü biz bu ayrıştırmayı yapmadığımız takdirde, yani metali ayıramazsak, naylonu ayıramazsak, organik-inorganik bu çözümü yapamazsak, o zaman biz bu belediyeciliği başaramayız. Ama bunu başarırsak, o zaman geri dönüşümü de ne yapacağız? Sağlamış olacağız, olay bu kadar basit. Bir belediye başkanı da bunu bilecek. Onun için belediye meclis üyeleri oluşturulurken yolda kimi bulursan meclis üyesi yapmayacaksın, işi bileni alacaksın. Bunların içinde çevrecisi olacak, hukukçusu olacak, inşaat mühendisi olacak, mimarı olacak, mali müşaviri olacak vesaire işi bilenler. Onlarla beraber eğer bir belediye meclisi oluşursa, onlarla beraber imar komisyonlarını oluşturursak, o zaman dikey mimari değil yatay mimari şehirlerimizde yer alır, sadece yatay mimariyle kalmayız, yatayın dışında da o yerelin özellikleri neyse onunla örtüşen bir adım atarız. Oradaki yerel mimariyi hep konuşuruz, Safranbolu evleri, Beypazarı. Safranbolu evleri de peki şimdi yeni yeni Safranbolular oluşturabiliyor musun? Mesele bu, bunu yapmamız lazım. Başta bizim yapmamız lazım. Niye? TOKİ olarak bu işin savaşını başından beri 16 yıldır veriyorum, 860 bin konut yaptık. ‘Peki, başardın mı kardeşim?’ dersen, inanın başaramadım.”

 

 “Yerel yönetimler, yerleşim birimlerin ihtiyaçlarına göre şekillenir”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, demokrasinin yerelden başlandığın işaret ederek, yerel yönetimler, idari ve mali özerkliğe sahip olmaları sebebiyle yerleşim birimlerin ihtiyaçlarına göre şekillendiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yerinden yönetim ilkesinin icracı birimleri olan belediyeler ve il özel idarelerinin öncelikleri; idari ve mali özerkliğe sahip olmaları sebebiyle yerleşim birimlerimizin ihtiyaçlarına göre şekillenebilmektedir. Tabii en az bunun kadar önemli gördüğüm bir diğer husus da ülkemizde demokrasinin gelişmesinde mahalli idarelerin üstlendiği tarihi fonksiyondur. Muhtar seçiminden başlayıp belde, ilçe, il veya büyükşehir belediye başkanlıklarına ve belediye meclis üyeliklerine kadar giden süreç demokrasimizin adeta laboratuvarı niteliğindedir.” Dedi.

 

“Bizim amcaoğlu, bizim aşiret kazansın diye oy taşımak olamaz”

 

Konuşmasının dikkat çeken bir diğer konusu ise oy taşıma ile ilgili oldu. Kendi yakın akrabalarını seçtirmek için oy taşıyanları uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür uygulamaların bir işgal şekli olduğunu ifade etti.

 

Böyle bir yanlış anlayış üzerine yerel yönetim ve demokrasi yakıştırması olamayacağını işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür uygulamaları İçişleri Bakanlığı ile yakın takibe alacağını belirterek şunları söyledi:

 

“Fakat burada bir şeyi özellikle ifade etmek gerekir; özellikle de burada şehircilik veya şehirlerarası göçler, hatta hatta iniyorum aşağıya doğru şimdi, ilçeler beldeler. Bizim beldede bizim amcaoğlunun kazanması lazım veya bizim aşiretten filancanın kazanması lazım.  Ne yapalım? Göç yapalım. Böyle bir şey olamaz, bu işgalin farklı bir türüdür. Ve bundan sonra biz bu tür şeyleri İçişleri Bakanlığımız ile de daha yakın takibe alacağız, çünkü bunun adı demokrasi değildir, böyle bir demokrasi olmaz. Taşıyalım gidelim, bindirilmiş kıtalarla seçim kazanalım; olmaz böyle şey. Kim oralarda yaşıyorsa seçimi onlar yapsın, neticesine de herkes katlansın. O da nereye yerleşmişse orada oy kullansın. Böyle bir yanlış anlayış üzerine ne belediyecilik ne demokrasiyi yakıştıramayız. Bunlar doğru şeyler değil. Onun için buradaki kararlılığımızı unutmadığımızı özellikle ifade etmek istiyorum.”

 

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
1 2 3 4
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar