Şeytan dağları diye isim mi olur Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
24 Mayıs 2019, 13:57
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter » 11:35 Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri » 11:35 DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ » 11:35 GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI » 11:35 BİRLİK ENCÜMEN SEÇİMİ YAPILDI » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama
Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter
Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri
DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ
GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI
Bu haber 23 Şubat 2019, Cumartesi 13:18 tarihinde eklendi. 374 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şeytan dağları diye isim mi olur

Teolog Hüseyin Aşan Bingöl'de bazı coğrafik bölgelere verilen isimlerin yanlış olduğunu belirterek bu isimlerin değiştirilmesi gerektiğini belirtti.
Şeytan dağları diye isim mi olur

Bingöl’ün Yedisu ilçesinde bulunan bazı dağlara “Şeytan” isminin verilmesi ve Karlıova ilçesinde bulunan ormanlık bir alana "Karacehennem" isminin verilmesini doğru bulmadığını belirten Teolog Hüseyin Aşan şunları söyledi: “İsmin insan üzerinde etkisi olduğu gibi cismin üzerindede etkisi vardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ismi kötü manalara gelen bazı sahabelerin ismini değiştirmiştir. Her biri kendi lisanı ile Allah'ı tesbih eden dağların, taşların,ağaçların isimlerinin de güzel isimler olması lazımdır.''Onları sarsmasın diye yerede sabit dağlar yerleştirdik...''(Enbiya-31) ayetinde yeryüzünün sallanmasını önlemesi gibi büyük bir fayda sağlayan dağların şeytan olarak isimlendirilmesi kesinlikle yanlıştır. Yine bir başka ayette “Görmedin mi göklerdeki kimseler, güneş, ay ve yıldızlar, dağlar,ağaçlar, bütün hayvanlar ve insanlardan birçoğu hep Allah'a secde ediyor...” (Hac-18) denilmeside aslında cansız diye nitelendirdiğimiz birçok varlığın secde ehli olduğunu gösteriyor. Böylesine güzel bir vazifeye ram olmuş varlıkların “Şeytan, Karacehennem” olarak adlandırılması büyük bir yanlıştır. Canlı ve cansız tüm varlıkların Rabbini tesbih ettiğine ve hatta insanların yararına veya zararına şahitlik edeceklerine dair Kuran’da muhtelif Ayet-i Kerimelerin olduğunu, Peygamberimizin Uhud Dağı için “Uhud bizi sever, bizde Uhud’u severiz” diye ifade buyurduğu gibi dağlarvazifedar ve kendi alemlerinde duygusaldırlar.

Yeryüzünün halifesi olan insanın kendisine hizmet etmesi için güzel yaratılan ve güzel hizmet eden tüm vazifedar varlıkların nezaket gereği bile olsa isimlerinin de güzel olması gerekiyor.”

Yesrib, Medine olarak değiştirildi

Peygamber Efendimizin Yesrib şehrinin ismini Medine olarak değiştirdiğine değinen Aşan şöyle devam etti: “Peygamberimiz (s.a.v)sadece kötümser ve karamsar insan ismini değil Medine (Eski ismi Yesrib) gibi şehirlerin ve bölgelerin dahi ismini değiştirmiş iken özelde Bingöl toplumunda, genelde haritalar üzerinde  “Şeytan Dağları” ya da“Karacehennem”  gibi isimlerin sosyal alanda ve insanın ruhunda karamsar sohbet konusu olduğu gibi, bu isimler ile devam edilmesinin mana alemindeki etkisi ile madde arenasında da sosyolojik ve psikolojik etkilerinin olması kaçınılmazdır.

Bediüzzaman Said Nursi, dağlardan bahsederken.“Meselâ,  ‘Dağları zemininize kazık ve direk yaptım’ bir kelâmdır. 

Bir âmînin şu kelâmdan hissesi: Zâhiren yere çakılmış kazıklar gibi görünen dağları görür, onlardaki menâfiini ve ni’metlerini düşünür, Halıkına şükreder. 

Bir şâirin bu kelâmdan hissesi: Zemin bir taban; ve kubbe-i semâ, üstünde konulmuş yeşil ve elektrik lâmbalarıyla süslenmiş bir muhteşem çadır; ufkî bir daire sûretinde ve semânın etekleri başında görünen dağları o çadırın kazıkları misâlinde tahayyül eder, Sâni-i Zülcelâlinehayretkârâne perestiş eder.

Haymenîşin bir edibin bu kelâmdan nasîbi: Zeminin yüzünü bir çöl ve sahrâ, dağların silsilelerini pek kesretle ve çok muhtelif bedevî çadırları gibi, güyâ tabaka-i turâbiye yüksek direkler üstünde atılmış, o direklerin sivri başları o perde-i turâbiyeyi yukarıya kaldırmış, birbirine bakar pekçok muhtelif mahlûkatın meskeni olarak tasavvur eder. O büyük, azametli mahlûkları böyle yeryüzünde çadırlar misillü kolayca kuran ve koyan Fâtır-ı Zülcelâline karşı secde-i hayret eder.

Yetki makamında olan kişilerin özellikle ilk vahyin geldiği Nur Dağı gibi diğer dağlar da uzletin makamı, tefekkürün hanesi, hayvanların ve bitkilerin özgürlük ve rızk bahçesi,  derelerin- suların menbaı ve azametin sembolü olan dağlar ilmi ve bilimsel birçok çalışmalara konu, Filmlere seneryo, şairlere ilham, sırlarıyla efsane olan, efsaneleriyle sır kokan, Bediüzzaman’ın tabiriyle "Ben bu menzilleri (Barla’nın dağları), Yıldız Sarayı'na(Osmanlı Padişahlarının Sarayı) değişmem!" diye tarif ettiği dağlarımızın güzelliklerine uygun olarak bu isimleri değiştirmesini istiyoruz.”

Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar