Bingöl'e Düşen Göktaşının Sırrı Çözüldü Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
19 Nisan 2019, 10:00
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR” » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama » 13:16 Müftü Kaya’dan gazetemize iadeyi ziyaret » 13:12 GENÇ’TE 3 BİN 610 ADET CEVİZ FİDANI DAĞITILDI » 17:11 ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET » 13:05 KOMŞULAR KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR”
Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar
Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti
YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ
Bu haber 20 Mart 2019, Çarşamba 16:55 tarihinde eklendi. 520 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bingöl'e Düşen Göktaşının Sırrı Çözüldü

Bingöl’e düşen gök taşının eşsiz bileşime sahip 4,5 milyar yaşındaki 4 vesta asteroidi’nden 22 milyon yıl önce koptuğu belirlendi.
Bingöl'e Düşen Göktaşının Sırrı Çözüldü

2 Eylül 2015’te Bingöl şehir merkezine 10 kilometre mesafedeki Sarıçiçek Köyü çevresine düşen göktaşının,4,5 milyar yaşında, eşsiz bileşime sahip, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında yer alan en parlak asteroid olarak bilinen 4 Vesta’nın yüzeyinden bir çarpışma sonucu koptuğu belirlendi.

 

 

Aralarında Bingöl Üniversitesi’nden öğretim üyeleri Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Prof. Dr. İskender Demirkol, Dr. Öğretim Üyesi Aydın Şükrü Bengü’nün ve NASA'dan araştırmacılarında bulunduğu 79 bilim insanı göktaşı ile ilgili detaylı araştırma sonucunu tamamlayarak yayınladı.Gök taşının kökenini, yaşını, yapısal özelliklerini ve geldiği noktayı tam olarak belirleyen bilim insanlarının hazırladığı makale “MeteoriticsandPlanetaryScience” dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar tarafından paylaşılan bilgilere göre, dünyadan milyonlarca kilometre uzakta bulunan ve NASA’nın araştırma için yüzlerce milyon dolar harcayarak yakınına kadar gittiği, asteroid kuşağının toplam kütlesinin yaklaşık %9’unu oluşturan, 530 km çapındaki, asteroid kuşağının en büyük ikinci gövdesi olan 4 Vesta’dan kopan yaklaşık 1 metre çapındaki göktaşı Bingöl’e düştü. Bingöl Üniversitesinden araştırmacılar göktaşının düştüğü bölgede köylülerinde yardımıyla aylarca göktaşlarının düştüğü koordinatları tespit ederek bölgeyi işaretledi. Dünya atmosferine saniyede 17,9 kilometre hızla giren göktaşınınparçalanarak daha küçük parçalara ayrıldığı ve en büyüğü 1470 gramolan 343 göktaşı örneği toplandığı belirtildi. Bu örnekler çalışmada yer alan araştırmacılar tarafından detaylı olarak incelendi. Çalışmalar neticesinde nadir görülen ve bilimsel değeri yüksek olan göktaşının 4 Vesta asteroidinin güneyinde bulunanAntonia kraterinden 22 milyon yıl önce koptuğu tespit edildi.

Yapılan çalışmalarla howardite, eucrite ve diogenit (HED)kökenli gök taşlarının özellikleri detaylı olarak belirlenerek çok önemli bilgiler açığa çıkarılmış ve 4 Vesta asteroidinden koparak zaman içerisinde dünyamıza girebilecek daha büyük göktaşlarıyla karşılaşılması durumunda neler yapılabileceği ile ilgili hususlar açığa kavuşturulmuş oldu.Bu kapsamlı çalışma ile göktaşları hakkında literatüre çok ciddi katkılar sağlandı.

Bingöl’e düşen göktaşı ile ilgili 56 sayfadan oluşan makaleye aşağıdaki linkten erişilebilir:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/maps.13258


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar