GENÇ MÜFTÜLÜĞÜNDEN ÖRNEK PROJELER Haberi Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl
bingöl Dent Avrupa Diş
19 Nisan 2019, 09:23
>>
Firma Rehberi
Yazarlar
Künyemiz
Seri İlanlar
Foto Galeri
Video Galeri
Haber Arşivi
Anasayfa
» 11:35 ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR” » 11:35 Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar » 11:35 Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti » 14:35 YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ » 13:21 Öğretmenliği bırakıp baba mesleğine başladı, ayda 2 bin ürün üretiyor » 13:20 Nüfus Müdürlüğü'nden kolaylık sağlayan uygulama » 13:16 Müftü Kaya’dan gazetemize iadeyi ziyaret » 13:12 GENÇ’TE 3 BİN 610 ADET CEVİZ FİDANI DAĞITILDI » 17:11 ŞEHİT AİLELERİ DERNEĞİNDEN GAZETEMİZE ZİYARET » 13:05 KOMŞULAR KAHVALTIDA BULUŞTU
ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR”
Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar
Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti
YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ
Bu haber 02 Nisan 2019, Salı 12:46 tarihinde eklendi. 954 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GENÇ MÜFTÜLÜĞÜNDEN ÖRNEK PROJELER

Genç ilçesine yakın zamanda atanan İlçe Müftüsü Mahmut Kaya öncülüğünde gerçekleştirilen etkinlikler, takdir topluyor. Etkinlikler kapsamında Cuma günleri bayanlara yönelik camilerde sohbetler, hastanede hasta ziyaretleri ve yine müftülük bünyesinde başlatılan "Okul Cami Buluşması" projesi kapsamında ilçe merkezinde bulunan ilk ve ortaokul öğrencilerine yönelik verilen dini dersler, ilçe halkı tarafından takdir görüyor.
GENÇ MÜFTÜLÜĞÜNDEN ÖRNEK PROJELER  

Mahmut Kaya. Genç ilçesine 1 ay önce atanan İlçe Müftüsü. Genç ve idealist. Öyleki göreve başlar başlamaz birçoğunun 1 yılda planlayıp yapabileceği etkinlikleri 1 ay gibi kısa bir sürede planlayıp uygulamaya koydu. Kadınından gencine, yaşlısından hastasına kadar tüm vatandaşların ihtiyaçlarına cevap verecek türde örnek çalışmalar planladı. İlçe Müftülüğü’nce planlanan ve hayata geçirilen çalışmalara vatandaşların daha rahat ulaşabilmeleri adına kurumsal sosyal medya hesapları da oluşturan İlçe Müftüsü Mahmut Kaya’dan çalışmalar hakkında bilgiler aldık.  

 

 

“Gelecek neslimiz çocuklarımızdır”

Bilinçli, imanlı ve dini bütün bir neslin yetişebilmesinin ilk ayağı olarak çocukları gördüğünü aktaran İlçe Müftüsü Kaya, özellikle 4 ve 6 yaş çocuklarının bu yaşta alacakları eğitimin onların kişiliğini yansıtacağını söyledi. O yaştaki çocuklar için kurs açacaklarını ifade eden Kaya: “4-6 yaş kursu açacağız bu çok önemli bir proje. Biliniyor ki bir çocuğun hafızasının bilgileri aldığı en temel yaş 4-6 yaşlardır. Çocukların bu yaşta kişilikleri oturuyor. Projenin bir diğer önemli tarafı da çoğu zaman anneler çocuklardan dolayı camilerde verilen dini eğitimlere katılamıyordu. Şimdi durum böyle olunca biz hem annelerin hemde çocuklarının istifade edebilecekleri iki ayrı ve bitişik olacak şekilde kurs açmayı planladık. Açılacak kurslarımızda bir taraftan bayanlarımız temel dini bilgileri öğrenirken bir diğer yandan da çocukları da çok rahat bir şekilde kurslarda annesine yakın bir şekilde temel dini bilgileri öğrenecek”

 

“Hastalara manevi destek olacağız”

İlçe Müftüsü Mahmut Kaya’nın dile getirdiği örnek bir çalışma ise hastanelerde yatan özellikle yaşlı hastalara yönelik. Bu çalışmayı da Müftü Kaya şu ifadeler ile aktardı. “Yine yakın zamanda yapacağımız çalışmalar ile hastanelerde tedavi gören hasalarımız ziyaret edilip onlara manevi bir haz yaşatacağız. Nasıl ki bir doktor hastayı fiziken tedavi ediyor ise bizim görevlendireceğimiz din adamlarımız da hastalarımıza manevi anlamda tedavi sunacak. Şöyle ki Bir hastanın bir din adamını yanında görmesi ve o din adamının onunla sohbeti ona manevi anlamda büyük bir huzur katacaktır. Önemli gördüğüm bu çalışmamızı da yakın bir zamanda mutlaka başlatacağız.

“Ailede sorun yaşayan yada psikolojik sorunları olan bayan kardeşlerimize ulaşacağız”

Şimdiye dek etrafımızda sıkça yaşanan ancak kamuoyuna pek yansımayan kadına şiddet ve bu şiddetten olumsuz etkilenenlere ilçe müftülüğünün başlatacağı çalışmada yine örnek olacak cinsten Müftü Kaya bu çalışmasını da söyle aktardı. “Ailede sorun yaşayan bayanlarımızada destek noktasında bir projemiz olacak. Burada bayan din görevlilerimiz çalışma yürütecek. Ailevi yada farklı psikolojik sorunları olan bayan kardeşlerimize buluşup onlara manevi yönden katkı sunmaya çalışacaklar. Bu bağlamda hazırlayacağımız el büröşürlerimiz ile bu konuda ciddi bir tanıtım gerçekleştirip bayanlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Ailede sorun yaşayan ya psikolojik sorunları olabilecek kardeşlerimizin artık gönül rahatlığı ile ulaşabilecekleri bir birim olacak.” Dedi

“Okul cami buluşmaları ile çocuklarımız pratik yapacak”

İlköğretim okullarında siyer dersinin bulunmadığı ancak bazı idareci ve öğretmenlerin özverileri ile bu dersin verilmeye çalışıldığını aktaran Müftü Kaya, bununda öğrencide fazla kalıcı bir etki bırakmadığını belirtip şu ifadeleri kullandı. “Okul cami buluşması kapsamında şu an pilot okul olarak Nuri Özaltın İlköğretim Okulunda bir çalışma başlattık. Biliyorsunuz ilkokulda siyer dersi yok. O okulumuzda idarenin ve öğretmenlerin özverileri ile kendilerine kitaplar verip çocuklarımıza sınav yaptırdıklarını öğrendim. Bende kendilerini ziyaret ederek öğrencilerimize bu eğitimi camilerimizde verelim. Öğrencilerimiz burada din görevlileri nazarında daha iyi pratik alsınlar talebinde bulundum. Sağ olsunlar onlarda kabul etti.  Şimdi çocuklarımız okullarından gelip camilerimizde hem okuyacaklar hem de uygulamalı olarak birçok şeyi yaşayacaklar. Örneğin hocamız diyecek ki haydi çocuklar gidelim abdest alalım. O zaman çocuklar burada bunu birebir görecek ve onlarda daha kalıcı olacak. Bu uygulamamız pilot bir proje. Eğer imkan bulursak bunu ilçemizin tüm okullarına yaymayı düşünüyoruz”

“Camilerde bayan sohbetleri”

İlçede kadınların dini sohbetler konusunda kimi zaman yer ve imkan sorunu yaşadığı yönünde bilgiler aldıklarını ve bu eksikliği gidermek için de müftülük bünyesinde görev yapan bayan vaizeleri görevlendirdiklerini aktaran Müftü Kaya: “Genç bayanlarımıza yönelik vaizelerimiz ve kendilerini yetiştirmiş donanımlı Kur’an kursu öğreticilerimiz var bunlar bayanlarımıza yönelik dini sohbetler gerçekleştiriyor. Şu an Yenişehir Camii’nde her Cuma günü saat 13.30 da başlayıp bir saat süren bir sohbet var. İlçemizde 67 tane Kur’an Kursu var. Bunların öğrencileri ve öğreticilerinin katılım zorunluluğu var. Bu projemiz de yıl boyunca devam edecek “

 

Müftü  Mahmut Kaya kimdir?

1985 Yılında Mardin İli Kızıltepe İlçesinin Sürekli Mahallesinde doğdu. 1997 Yılında Sürekli İlköğretim Okulun'dan mezun oldu. 1997-2005 yılları arasında Ortaokul ve İmam Hatip Lisesi'ni Şanlıurfa'da okudu.

Mezkur yıllar zarfında İbrahimiy'ye medressesinde özel klasik Arapça eğitimi dersi aldı. 2005-2010 yılları arasında yine Şanlıurfa'da Hafız Kasım medresesinde başta Arapça olmak üzere İslami ilimlerde ders verdi.

2010 yılında Mardin İli Kızıltepe İlçesinin Öğrencik Köyüne İmam-Hatip olarak atandı. 2014 yılında Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu.

2015 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı İhtisas sınavını kazanıp Erzurum'da Ömer Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezinde İhtisas eğitimini başarıyla tamamlayarak 2018 yılında mezun oldu. Aynı yılda Adana Yüreğir İlçesine Vaiz olarak atandı. Ayrıca İhtisas eğitimiyle birlikte Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Arap Dili ve Beleğatı alanında Yüksek Lisansını tamamladı.

2019 yılında Bingöl İli Genç İlçesine Müftü olarak atandı.01.03.2019 tarihi itibariyle bu görevi yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babası

 


Yazdır Paylaş
ETİKETLER :
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Haberler
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

VEFAT > LAMİA KAYA VEFAT > LAMİA KAYA
13 Ocak 2015, Salı 15:24:35
Genç Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Müdürü Cahit Kaya’nın annesi Lamia Kaya tedavi g
MAHMUT YAKIŞIR MAHMUT YAKIŞIR
31 Mart 2014, Pazartesi 12:26:11
Genç ilçesinde uzun yıllar belediye meclis üyeliği görevlerinde bulunan Mahmut Yakışır, ge

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016

İletişim
İletişim
Genç Haberleri
Bingöl Haberleri
Genç Kurumlar Telefon Rehberi
Mahalle ve Köylerimiz
halı saha yapan firmalar