bingöl Dent Avrupa Diş
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu yazı 11 Mayıs 2013, Cumartesi 14:18:29 tarihinde eklendi. 3313 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Akil Adımlar! - Nizamettin ÖNEGEL

Yaradan’ın gör dediği nokta kör nokta değil elbette… “İman edip Salih amel işleyenler…” yol haritamızın işaret noktaları değilse nasibimizin ışığı görmesi zor görünüyor.
Akil Adımlar!


Acı bir yaşanmışlığın ertesinde edinmekten pek de haz almadığımız tecrübelerin ışığıyla sıvadık kolları. Bir yandan karartılmış gözler diğer taraftan barışa açılan yürekler… Bir heyecan ki sormayın gitsin.  Sıcaklığını hissetmeye başladığımız selametin arifesinde henüz kardeşlik türküleri silmese de paslanmış kulakları, bir heyecanın kıpırtıları sardı, zamanın geçmediği bekleme salonlarını… Kulağımızı tırmalayan o meşum gürültüler, mevki ve makamlarını salim seslere terk eder mi bilmiyoruz? Sadece umuyoruz; ya birileri çomak sokarsa endişesiyle…

Gündemden bahsediyoruz tabi ki. Barışın yoğurmaya çalıştığı gündemimizden. Bu hamurdan ekmek çıkar mı(?) diye sorma gereği hissediyorsanız, son söyleyeceğimizi burada dillendirelim; çıkacağı kesin de umalım ki kıvamında olsun.

Bu hayattan yana, geleceğe dair umudum olsun diyor insanımız. Çocukların geleceği adına umut taşıyalım istiyorlar. Bakın, aynı tasa ekmek bananlar birbirlerine açık değiller. Savaşın bize nakşettiği en büyük kötülük bu olsa gerek. Aynı yolu yürüyenler, aynı masayı paylaşanlar, aynı odada rüyaya yatanlar birbirlerini çözemiyor; malum konu söz konusu olduğunda… İçimizde bir sürü gizli faşist(!) bir sürü gizli terörist(!) besledik. Kimisi içindeki dindarlığı bastırdı, kimisi de kindarlığını besledi yıllar yılı. Bu sorunlar bir çözülmeye başlasın; silahlar susmakla kalmayacak anlayış katsayımız da artacak. hatta korucu babayla sempatizan oğul barışacak böylelikle. En önemlisi ikisinin arasında kalan anne de rahata erecek.

Dilin savaşı mı olurmuş, ırkın savaşı mı olurmuş, rengin savaşı mı olurmuş. Savaş cahille, cehaletle olur. Savaş zalimle, zulümle olur değil mi? Aslında herkes barıştan yana, savaş karşıtı. Fakat bu karanlık ortamda kimse dinlemiyor diğerini. Çünkü yaftalanmışlık var. Siz bir yaftalanmışsanız ağzınızdan çıkacak olan da yaftalanmıştır. Sizin ne diyeceğinizin pek bir önemi yoktur. İşte burada akil insanlar hareketi önemli bir görev üstlenmiştir. Sözler ağızlara tıkanmadan dinlenir olmuştur.

Kendi dar kalıplarına sıkışanlar asli milletin hissiyatını anlayamazlar diyor yurdum insanı. Siyaseti sadece Ankara’dan ibaret görenler bizleri nasıl görecekler. Bu şiddet ortamından, bu karamsarlık ortamdan dilleri yananlar, yürekleri yananlar! İşte onlar anlar barışı ve barışın kıymetini… Rant evirenler istedikleri kadar kükresin, hatta göstersin tüm dişlerini, asıl dinlenmesi gerekenler acının bir yerine tutunmak zorunda bırakılanlardır. İşte bunlar da akil hareketin birer fertleridir.

Her zaman yapıla gelen önyargılardan kurtulmak lazım. “Aslında bunların amacı” ile başlayan niyet okuyucu cümlelerin ardından “göreceksiniz, demedi demeyin!” ukalalığına soyunacaklar çıkacaktır. Bu pek tabidir. O halde zorluğu bilinmesine rağmen çıkılan bu yolda dikenlerden şikâyet edilmemelidir. Bu yolun yolcuları olan akil insanlar cümlesinden beklenen en önemli şey diğergam bir çehreyle olayları sindirip çözüm sürecine bir yudum su taşımalarıydı. Bu vesileyle görülecekti ki aksi istikamete kürek çekenlerin ekseriyeti, aslında çekip gitmeyi içine sindirememiş, kucaklaşmak için yol gözleyenlerdi. Yeter ki şöyle yürekten bir selam veren olsun. Selam verildi ve selam alındı inşallah. Yollar o istikamete doğru.

Yaradan’ın gör dediği nokta kör nokta değil elbette… “İman edip Salih amel işleyenler…” yol haritamızın işaret noktaları değilse nasibimizin ışığı görmesi zor görünüyor. Haydin Bismillah!

Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
mehmet a. - 2013-11-29 14:55:39
harika bir diliniz var niye sık sık yazmıyorsunuz?
HATİCE - 2013-10-31 21:48:42
bir konu ancak bu kadar güzel anlatılır...rnAğzınıza saglik.....rn
heval - 2013-06-03 13:26:48

hazal kardeş acaba yazıyı neresiyle okumuş? dakikaları bu kadar değerli olanın daha iyi okuma yapması gerekir diye düşündüm de.

hazal - 2013-05-31 11:22:53
başlıkla içerik çok farklı hayatımdan 3 dakika çaldınız..
Mazi - 2013-05-20 13:47:24
Uzun bir aradan sonra tekrar hoşgeldiniz
murat - 2013-05-18 11:44:11
abi ağzına sağlık çok güzel bir yorum
Diğer Nizamettin ÖNEGEL Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016