bingöl Dent Avrupa Diş
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu yazı 22 Eylül 2013, Pazar 14:38:47 tarihinde eklendi. 6078 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KİMİN KALDIRIMI? KİMİN YOLU? - Ahmet SAYILIR

Bingöl’ün en büyük ilçesi olmak, kavşak noktasında bulunmak ve il merkezine önemli yakınlıkta olmak hepimiz için avantaj olarak gözükür. Fakat büyük olmanın getirdiği sorunların çözümünde ne kadar büyüklük gösterebildiğimiz de önemlidir.
KİMİN KALDIRIMI? KİMİN YOLU?

‘Kent Kültürü’nden bahsederken, genellikle toplumun görgü kurallarına gösterdiği riayeti, temizlik ve hoşgörüdeki hassasiyeti gelir akıllara.

 

 

Her fırsatta toplumsal yapının sıkıntılarından dem vurulur yönetenler tarafından. Ancak hiçbir zaman ‘topluma ne verdim?’ sorusuna yanıt aranmaz.

 

“Bingöl’den Genç’e bakışın nedir?” sorusuna karşılık“Trafik düzeni olmayan, kaldırımları işgal altında bulunan, işsizliğin yoğun ancak buna bağlı olarak altın bileziği bulunmayan (meslek) bireylerin yoğun yaşadığı bir yerleşim alanı profili var” cevapları ile çok sık karşılaşıyoruz.

 

Son günlerde herkesin sıklıkla şikâyetini bildirdiği “İşgal altındaki kaldırımlar ve aracın çok, kuralın yok olduğu ilçe merkezi” ile ilgili sıkıntının mutlak surette irdelenmesi gerektiği kanaatiyle görüşlerimi paylaşmak istedim.

 

Toplumda bireyler eleştirilir ya… İlçenin her yönüyle düzeninden, hizmetinden, huzur ve güvenliğinden sorumlu olanlar ne yapar? Birçok iş için ‘mali kaynak’ mazeretinin arkasına sığınılır fakat öyle işler de vardır ki, paraya ihtiyaç dahi duyulmaz. Yapılması gereken tek şey, kuralları uygulamak ve yanlışta diretenlere karşı sağlam bir duruş sergilemektir.

 

Dükkân mı kaldırımın ötesinde, yoksa kaldırım mı ötede?

Dışarıdan bakanlar, Genç’in kahvehaneleriyle meşhur olduğunu söyler. Kimisi çayının güzel oluşundan övgüyle bahseder, kimisi kuralların çiğnenmesine ve yayaların haklarının elinden alınmasına sitem eder.

 

Boylu boyuna uzanan çarşı merkezinde dolaştığınızda yayaların, genellikle ardı ardına sıralandığını görürsünüz ve bu tablo, dağ yolunda ilerleyen keçilerin peşin sıra dizilişini hatırlatır. Bunun sebebi halkın ‘kent kültüründen yoksun oluşu’ değildir. Dükkânlardaki ürünlerin işyerinden ziyade kaldırıma dizilmesi, yayaları buna mecbur kılan etkendir.

 

Kirasını ödediği işyerinin ön kısmını kendi malı gibi gören esnaf, her türlü işgal hakkının olduğunu sanır ve akşam işyerine doldurduğu ürünleri sabahın erken saatlerinden itibaren kaldırımlara dizer.

 

Okula giden öğrenciler ve öğretmenler, kamu kurumlarına giden personeller, çocuğunu okuldan almak isteyen anne ve babalar ve daha birçok kimse, her gün kaldırımlarda ardı ardına sıralanır ama tek bir cümle sitemde bulunmazlar. Çünkü esnafların hışmına uğramak istemezler.

 

İlçeyi yönetenler de her gün bu tabloyla karşı karşıyadır ve aynı sorunu onlar da yaşarlar. Ama onlar, vatandaşın sessiz çığlığını duymazlar. Esnafı selamlayarak geçtikleri kaldırımların işgal altında oluşuyla, yayaların haklarının gasp edildiğiyle ilgilenmezler.

 

Şimdi sormak gerekmez mi?

Esnafa işgal hakkı tanınırken, yayaların haklarının gasp edilişine neden göz yumuluyor?

Bayanların rahatça yürüyemediği bir kaldırımdan bir gün kendi aile bireylerinizin de geçeceğini düşünmez misiniz?

 

Kaldırımı işgal eden esnafa, ‘yayalar gelip aynısını sizin işyerinize yapsa tepkiniz ne olur?’ sorusu neden yöneltilmiyor?

 

Kanun ve kurallar toplumun daha rahat yaşam sürmesi için var iken, hatıra dayalı bir yönetim anlayışıyla bu ilçeyi ne kadar ileri noktaya taşıyabileceksiniz?

 

Esnaflar, dükkânından çok ürünlerinin dışarıda ilgi gördüğüne, “ürünleri kaldırıma dizersem daha çoksatarım” düşüncesine inanıyor. Bu yüzden de işgalci olmanın farkına varmazlar.

 

Kanun ve kuralları hatırlatan, bunları gerçek manada uygulayan olmayınca ve geçen yıllar bunun bir alışkanlık haline gelmesini sağlayınca, bizler de bugün bu konuları dile getirmiş oluyoruz.

 

Ürünlerin işyerinde sergilendiği, çayın kahvehane içinde içildiği, geniş ve etrafı çiçeklerle süslenmiş, yeşillendirilmiş kaldırımların bulunduğu, araç park sorunun yaşanmadığı bir ilçede yaşamayı hangimiz istemeyiz?

 

Tek suçlunun esnaf olduğuna inanmadığımı da vurgulamak isterim. Yıllardır süregelen bu işgal zihniyetine ‘dur’ diyen olsaydı, belki de esnaf da buna alışmış olacaktı. Bugün bu söylediklerimi ‘kendisine hakaret’ olarak algılamazdı.

 

Ve gelelim trafik sorununa;

Uzunca bir çarşıdan oluşan ilçe merkezinde araç park sorunu giderek büyüdüğü gibi, gerekli tedbirlerin alındığını söyleminin de oldukça güç olduğu kanaatimi paylaşmak isterim.

 

Genel mantık “kuralı koyarız, uymayana cezayı yazarız” olursa, sürücülere hakaret etmiş sayılırsınız. Önce araçların park edeceği alanlar oluşturmanız, trafiği engelleyecek yada aksatacak hususları ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Bunlar yapılmadan yasak getirmeniz, devlet kurumlarının acizliğini gösterir.

 

Her boş arsaya illa bina yapılması gerekmiyor. Belediye bünyesinde açık otopark alanı oluşturulabilir. Kamu kurumlarının bahçeleri kısmen değerlendirilebilir. Yeni yapılacak alanlarda veya yapılarda otopark zorunluluğu getirilebilir.

 

Gaye çözüm üretmek yerine trafik cezası koçanlarını tüketmekse, bizim söylediklerimiz boşunadır. Ama amaç hizmet etmek, sorunları çözmek ve halkın daha ferah bir yaşam sürmesine katkıda bulunmaksa, artık sessizliğin bozulması gerekmektedir.

 

Sonuç olarak;

Gerek Genç Belediyesi, gerekse İlçe Emniyet Müdürlüğü artık sessizliğini bozmalı, belirtilen hususlarda ‘iyi polis’ rolünden sıyrılıp halkın öncelik olduğu bilinciyle kuralları uygulamaya başlamalıdır.

 

Bir esnaf olarak, ilçenin herhangi bir köşesindeki esnaf arkadaşımın ekmeğine el uzatmak haddime değildir. Ama vatandaşın beklentilerini onların da görmesi, birilerinin ‘kurallara uymalısın’ telkinine maruz kalmadan işgale son vermesi gerekmektedir.

 

Kaldırım işgali, trafik ve benzeri sorunlara bugünden çare bulunamazsa, bilmeliyiz ki, yıllar sonra çocuklarımız aynı sorunları tartışacaktır. Gelecek nesillere daha temiz, düzenli ve topluma saygının ana kural sayıldığı bir ‘Genç’ bırakmak istiyorsak, elimizi taşın altına oymaktan başka çaremiz yoktur.

 

Şikâyet, öneri ve temennilerimin insani ve vicdani bir sorumluluk olduğunu bilinciyle aktarılmış olduğunun anlaşılmasını ümit ediyor, hoşgörü çerçevesinde sıkıntıların çözülmesini yürekten diliyorum.

Sağlıcakla kalın…


Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
sekerteker12@hotmail.com - 2014-03-09 12:21:52
Yoruma bakın ya, resime takmışlar. Kardeşim HABER SİTESİNDE haber mi,köşe yazısı mı okuyorsun, fotokritigemi bakıyorsun? Hata bu tür yorumları ciddiye alıp yayınlayan Ahmet beyde.. Bu tür yorumlar yazınızıdaki ciddiyetinide yok ediyor..rnGelelim yazınıza; Başka Genç yok,yazınızada söylenecek menfi tek kelimem yok.
ABUZER SİGA - 2014-02-26 16:16:31

Ahmet Bey Tebrikler -DOĞRUYA - DOĞRU- Mesajımı lütfey yayınlayın -Demekten başka söylenecek söz kalmıyor.Kaldırımlardan şikayetçiyiz peki ya Mahallelerdeki çarpık yapılara ne demeli. Şehit Ahmet Boz caddesi ne bakıyoruz . Belediye parkı köşesi dubleks ev yolu işgal etmiş durumda.kaldırım payı sıfır. 20 m ütesindeki binanın kaldırım payı 5 m.peki nasıl bir anlayıştır. Bilgi mahiyetinde belediyeden bilgilendirilme amacıyla dilekçe vermiştim. Yapılara imar izni verilirken akrabalık ilişkilerine mi yoksa gerçekten imara mı göre ruhsat veriyorsunuz. El cevap arsanın durumuna bakıyoruz. Külliyen yalan. Aynı cadde üzerinde binanın biri ileride biri geride olur mu. Şimdiki yapılara bakın 6-7 kat kaldırımlar sıfır. bir binanı daire sayısı 20-24-38 cıvarında . Buyurun sayın fen işleri bu bina sakinlerine park bulun bakalım. Yapsatçılar seçilecek olan belediye başkanından kat artışını isteyeceklermiş. Deprem bölgesinde bir zamanlar 3 kattan fazla ruhsat verilmiyen ilçede kat sayısı 7 ye çıktı. Belediyenin neye dayanarak ruhsat verdiklerini anlamış değilim. Allah korusun 5.6.7. katlarda yangına müdahale edecek itfaiyesi olmayan nasıl ruhsat verir . Yarın bunun hesabı nasıl ödenir. Yazık beyler yapmayın bazıları şimdiden çevre illerde yerini ayırmış durumda . Bizler burada yaşıyoruz. Bu kirliliğe lütfen dur demek zorundayız.Yeni seçilecek belediye başkanının çok işi olacak. Sağduyulu olmak lazım . Ben değil biz ruhu olmalı. Memleket memleket yine bizim memleket.Birileri para kazansın anlayışıyla çirkinliklere lütfen göz yummayalım.

bingöl insan - 2014-02-01 01:27:45
genç halkına tavsiyem hür Dava partisi adayı Ramazan beye güvensinler. Allah korkusu taşıyan biri. genç eskibir mekan inşaallah hayırlı olur.
memet erdu - 2013-12-11 22:17:57
Sayın ahmetbey artık eskimiş resimleri siteden kaldırıp ta yenisini ekleseniz diyorum. Baktıkça haber okuma zevkim kaçıyor.
yetkililer - 2013-12-08 18:51:41
nerdesiniz yetkiniz yok mu nedenbu kaldırımları kul hakının gaspı olarak görmüyorsunuz vatandaşlar ve özelikle bayanlar cok tepkili nezman kaldırımlardan sandalye masa ları kaldıracak halkın rahat yürümesine sebebp olacaksınız yeterrrrr artık duyun ve görün bu haksızlığı
rasim - 2013-11-18 08:38:08

ahmet bey başta biz millet olarak cok korkakız bu tür işlerde herkes bana kimse dokunmasın ne oluyorsa olsun düşünce sinde binğöl girişinde ki 32 asker şehitliyi nasıl yabancı insanları korkutuyorsa genc in girişi köprü giriş yaptığında kum ocaklarıyla aynı ondan sonra kahveler başlar yollardaki insanlar ve en son caytepe duragı genc ten caytepeye kadar murat yatagı tarımın yapıldığı en güzel topraklar yatar buna ne dersin büyük kayaların üstüne sırtıyla toprak götürüp döküp eken insanları canlı tanıyorum biz diyoz memleket fakir dir abe memlekette kıravatlı cok mütait te cok yav baksana bir belediye başkanlığına 18 aday var demek ki yönetmeyi iyi biliyoruz ama benim tanığım genc bir şimdiye kadar bildiyim köprü yenilendi 50 yıldır aynıdeyişen bişe varsa buyrun biri cıksın söylesin

Ahmet Kaçmaz - 2013-11-02 20:24:07
Genç adaşım çok güzel yazmış.Kendisini kutluyorum.Yerelde yönetime talip olanların özellikle kent hayatına neler vereceklerini taahhüt etmeleri lazım.Artık Genç ilçemizde bu çavuş ahbap muhabbetinden vazgeçmek lazım.İnanın 1960 lı yıllarda Genç bu günkü görünümünden daha sevimliydi.Kendi iradesi ile karar verecek Belediye Başkanını sonuna kadar destekleyeceğiz.
mehmet - 2013-10-25 09:59:14
Kaldırım yol işgali ve şehir planlamacılı bu ilçenin enbüyük sorunudur bundan önceki belediye başkanı kaldırım işgali kaldırdı ve kaldırmaktan kararlıydı ama ne yazık simdiki başkan kaldırımları işgal alanına çevirdi. Bu konuları halka sormak lazım halkın çoğunlu ne derse o olsun umarım halk kadırım ve yol işkaline karşı olur. selamlar
yusuf sayılır - 2013-10-05 23:21:47
Guzel yazıları okudum başarılar dilerim ahmet sayılırrn
gençli - 2013-10-05 17:01:05
yayınladığınız haber ve köşe yazılarından sonra belediye yetkilileri nihayet çarşıya cıkıp yasakları vatandaşlara hatırlattı. şu an bir nebzede olsun kaldırımlar boşalmış durumda. umarım bu konudaki yaptırımlar artarak devam eder de tekrar aynı sorunlar dile getirilmez. bir gençli olarak gençlilerin şahsında sizlere teşekkür ediyorum
nihayet.... - 2013-09-22 17:26:39
ALLAH RIZASI İÇİN BUTUN VATANDAŞLARIN BEKLEDİGİ Bİ KONUYA DEGİNMİŞSİN ALLAH RAZI OLSUN ne anamızla ne bacımızla nede bi misafirimizle bu çarşıda gezemedik kaldırımları kahvehaneler yol kenarınıda gelişi guzel park edilmiş arabalar meşgul ediyor ALLAH RIZASI İÇİN DURRRR DİYİNNNN YETERRRR
hasan cansız - 2013-09-22 17:10:03
bu konu adam akıllı ne zaman dile getirilir diye hep bekliyordum. emin olun trafik ve kaldırım sorunu ilçenin en büyük sorunlarıdır. ilçenin vizyonu ve imajıdır. ne kadar zengin olursak olalım ne kadar gelimiş olursak olalım bu sorunlar halledilmedikçe köyden bir farkımız olmaz. konuyu dile getridiği için ahmet beyi canı gönülden tebrik ederim
solist - 2013-09-22 15:04:33
ciddi anlamda genc ılcemızın en buyuk sorunu olan kaldırım işgalıni konu aldıgın için duygu ve duşuncelrımıze tercuman oldugun için teşekur edıyorum.Umarım yetkılıler bu cagrını dıkate alıp bıranönce geregını yaparlar.
Diğer Ahmet SAYILIR Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016