bingöl Dent Avrupa Diş
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu yazı 11 Aralık 2013, Çarşamba 15:23:17 tarihinde eklendi. 2167 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KALDIĞIMIZ YERDEN - Nizamettin ÖNEGEL

Hayli zaman olmuş yazmayalı. Bu yolun ağır ve aksak yürüyeni olmuşuz maalesef. Ahiret demeyelim de emin olunuz dünya telaşesiyle meşguliyettir bu ağırlığımız ve aksaklığımız.
KALDIĞIMIZ YERDEN

Hayat öylesine garipleşmiş ki kimi zaman konuşmanın, yazmanın, bir şeyler anlatmanın hatta ve hatta yaşamanın da beyhude bir çaba olduğunu düşünür olmuşuz. Gün olmuş çiçekten böcekten mutluluk huzmeleri almışız, gün olmuş sevinçler üzerine mutsuzluk payeleri dikmişiz. Herşeye rağmen demişiz sonunda. “Her şeye rağmen nefes alıp vermekteyiz hâlâ.”

 

Dünyalıklar gözlerimize perde çekmiş maalesef. Şahit olduğumuz her şeyi kendi terazimizden geçirmişiz; hakkı gözetmeksizin. Ahiret mi; unutulmuşlar listemizde!

 

Yarına kazancımızı naklederken hangi kıstasları gözettiğimize bakmamışız. Nereden gelirse gelsin ceplerimizi hep açık tutmuşuz. Siyasetimizi, sohbetimizi, arkadaşlığımızı belirleyen unsurları önemsememişiz. Hangi sularda yıkandığımızın hangi yağmurda ıslandığımızın ne önemi var!

 

Hakkı, hukuku, adaleti; kinimize, öfkemize tevdi etmişiz. Yalanlarımızı, dedikodularımızı hakka sarmalamışız. Öyle ki bizde doğrudan(!) öte bir şey kalmamış. Sanmışız ki sahabe zamanı olsaydı cennetle müjdelenenlerin sayısı daha çok olacaktı!

 

Bir dakika sonrasına garantisi olmayanlar olarak ortalama ömrün altmış yıllarda olduğu bir dünyada sonsuzluk fikrine sahip olarak yetişmişiz gibi. Mezarlıklarla haşir neşir olanlarımız dahi ölümün o gerçek yüzüne yüreklerini dokundurmadan dolanıp duruyor ortalık yerde. Rabbimiz affet bizi!

 

***

 

Bilirsiniz bugünlerde eski defterler açılır olmuş. Yürekler yanmış gerisin geriye. Karanlıklar yok olsun diye maziyi güne taşımış birileri. Hepimizin belleğine mıh gibi çakılı bir amca yeğen vardı hani. Bir büyük iftiranın kurbanları… Sindirilmiş bir toplumun acziyeti, günahı...  Geç de olsa adalet yerini bulur belki. Duamızdır ki bir daha yaşanmasın ölümün böylesi, yani kalleşçesi.

 

***

 

Okudunuz mu bilmiyorum masum bir cana kıymanın ödülüymüş ‘gözlerinden öpüyorum’ cümlesi… Doksanlı yıllardan tek bir kesit sadece. “Bir cana kıyan bütün insanları öldürmüş gibidir.” Öğretisinin aksine bir cana kıymanın mükâfatıdır “gözlerinden öpmek.” Gözleri karartmışsanız öpeceğiniz yerler çok olur. Ama nereye kadar! Rabbimizin terazisi hazır da kullar da hazırlamış anladığımız kadarıyla… Adalet herkes için!

 

***

 

Ve memleket seçim derdinde. Şimdi bir seçim arifesidir. Nedense Hep aynı isimler etrafında şekillenir olmuş siyaset denen meslek! Bir tekelleşmeden bahsetmek mümkün zannımca. Beklemek en garanti yol. Belediye başkanı, belediye encümenleri, il encümenleri, muhtarlar… Herkes sırasını veya fırsatını beklemekte. Doğacak bir çocuğu bekler gibi… Dedikodular, gıybetler, yalanlar, iftiralar havada uçuşuyor. Akla kara, doğru ile yanlış arkadaş olmuş bu meydanda. Biz, yine yalan uçurtmuşuz uçurtma niyetine…

 

***

 

Ahir kelam;

 

Rabbim hep doğruyu gösterdi, biz alanlardan olalım!

 

Ve duamız;

 

“Kendilerine ni’met verdiklerinin yoluna…”

Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
muammer - 2013-12-20 10:18:44
çok acılar yaşandı 90 lı yıllarda. inşallah tekrar etmez. inşallah yapanın yanına kar kalmaz. kendimizi değiştirmedikçe hayatımız, siyasetimiz, ezilmişliğimiz değişmiyor. hep kaldığımız yerde kalıyoruz. anlamlı yazınız için sağolunuz üstadım.
ahmet y. - 2013-12-13 16:47:06
Amin.
Diğer Nizamettin ÖNEGEL Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016