bingöl Dent Avrupa Diş
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu yazı 28 Aralık 2013, Cumartesi 15:04:22 tarihinde eklendi. 2255 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gündemden Yansımalar - Nizamettin ÖNEGEL

Gündemden Yansımalar


Peygamberimiz Taif’tedir. Geri dönüş yolundadır. Hani Aişe annemize, “Uhud Savaşından daha şiddetli bir zorluktu” dediği dönüş yolundadır. Taşa tutulur Efendimiz. Kan ter içindedir. Diyemediklerimiz başından aşağı boca edilir. Yol arkadaşı Zeyd kızgındır. Taşlar, ağaçlar kızgındır. Melekler kızgındır. Mikail (as) bir işaret bekler. Bir beddua bekler Efendimizin ağzından Âlemlerin Rabbine çıkacak… Ama Âlemlere Rahmet Efendimiz o nasipsizlere de dua etmektedir. Merhamet diliyle çağımıza mesaj göndermektedir.


Bediüzzaman, Eskişehir Hapishanesindedir. Kışın ortasında kendisini camı kırık tek kişilik bir hücreye atıp, idamla yargılanması için iddianame hazırlayan Eskişehir Savcısına hiddet edip beddua etmek istemiştir. Ama bahçede oynayan çocuğun, savcının kızı olduğunu öğrenmiştir. O masum yavrunun zarar görmesinden ürktüğü için beddua etmekten kaçınmıştır. Beddua etmek istediği kişiye ve ailesine dua edip Müslümanca bir duruş sergilemiştir.


Ülkemizde bir çeşit operasyon gündemdedir. Doğrular söylenmiştir, yalanlar dizilmiştir, yanlışlar yapılmıştır. Velhasıl bir kaos ortamı oluşturulmuştur. Konumuyla ortamı yatıştırması gerekenler en üst perdeden lanet okumuştur, beddua etmiştir. Hem de öyle böyle değil. Duyanın irkildiği bir beddua. Sonrasında karşılıklı atışmalar… Muhakkak ki bir zorluk söz konusudur. Ama Müslümanın zorluğu yönetme biçimi sergilenememiştir maalesef. Hani kılavuz peygamberdi! Hani arkasında saf tuttuğunuz Saidler!


Ne diyor Rabbimiz; “bir topluma olan kininiz sizi adaletsizliğe sevketmesin. Adil olun…”


Biz Müslümanız. Müslüman basiret sahibidir. Biz uyusak bile düşman uyumayacaktır. Arkamızdan kuyu kazmaya gayret edenler bize dost da olamazlar. Biz birbirimizle uğraşırsak kimleri sevindireceğimiz de bellidir. Bunları söylemek bize düşmez belki ama ne yazık ki çocukların diline de düştünüz.


Burası bizim. bu memleket hepimizin. Dili, dini ne olursa olsun gidecek başka yerimiz yok. Burada hep bir arada yaşamak zorundayız. Bu bizim imtihanımız bu bizim sınanmamız. Yarın türlü entrikalarla yaşadığımız yerler elimizden alınırsa bazıları gibi gidecek yerimiz, verecek paramız da yok. Elimizdekine sahip çıkmak zorundayız.


Çalanı çırpanı, rüşveti alanı vereni, hileyi meslek haline getireni adalete teslim etmek her insanın görevi olduğu gibi en çok idarecilerin ödevidir. Bunu icra ederlerken saman altından ihanet yürütenleri, memleketin iyi giden işlerini engelleyenleri, dünyayı kendi emelleri çerçevesinde dizayn etmek isteyen güçleri ve işbirlikçilerini de göz ardı etmemeleri gerek. Bütünü görerek bütün üzerinden okumalar yapmazsanız sığ sularda kulaç atmakla kala kalırsınız. Gün uyanık olma günüdür. Gün ayrılıklara yelken açma günü değildir. Gün Müslümanca düşünme günüdür.


Hasılı kelam;


Kim zerre miktarınca hayr yapmışsa onu görür kim de zerre miktarınca kötülük yapmışsa onu görür” Bu bize Rabbimizin ikazıdır!


Ve duamız;


Sen bizi bırakma Allahım!

Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
cemil - 2014-01-11 23:16:14
Musa, bu yazıda ne gördün de tahammül edemiyorsun. Herkesin size yandaş olması mı gerekiyor. Bence artık başkalarının elinde olan beyninizle siz artık kimseyi etkileyemiyorsunuz.. çıgırtkanlıklarınız boşa.
diyarbakırlı - 2014-01-09 21:48:08
gündemi garika yorumlamışsınız yüreğinize sağlık çok güzel olmuş...
gençli - 2013-12-30 16:43:31
"gün ayrılıklara yelken açma günü değildir" çok doğru. ama kılıçlar çekilmiş köprüler atılmış sankide. hayırlısı olsun. güzel yazı.
Ahmet - 2013-12-29 15:01:30
musa Kardeşim hocaefendinin bedduası nasılki yanlış ise Onu yamamaya Çalışanlar da 0 kadar yanlıştır. hatta daha fazla yanlıştır. kimsenin aklını zekasını sınamaya kalkışmamak lazım. Ortada bir Yanlış varsa Özür dilenir yanlış görülmüyorsa sözün Arkasında durulur. Bu da erdemdir. Hocaefendi bunlari bizden daha iyi bilir. Yazi itidale cagiriyor ders vermeye degil. Saygilar
musa - 2013-12-29 00:48:50
Nizemettin Bey şu iki bağlantıya bir tıkla istersen: 1)http://www.herkul.org/yazarlar/mazlumun-ahi-titretir-arsi/ 2)http://www.herkul.org/bamteli/yolsuzluk/ Anlaşılan 28 Şubat'ın 2013 yılı misyonunu üstlenen medya ağı seni de fena halde etkilemiş. #AllahVarAhiretVar
Diğer Nizamettin ÖNEGEL Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016