bingöl Dent Avrupa Diş
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu yazı 09 Haziran 2014, Pazartesi 12:57:18 tarihinde eklendi. 5023 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uyuşturucu, Genç, Gençlik Ve Geleceğimiz! - Ahmet SAYILIR

Uyuşturucu, Genç, Gençlik Ve Geleceğimiz!
Çağın virüsü olarak nitelendirilen başta esrar, uyuşturucu ve bağımlılık yapan tüm zararlı maddeler dünya genelinde olduğu gibi yerelde de ilçemiz için aynı tehlikeyi çoktan oluşturmuş bile. Yapılan resmi araştırmalara göre uyuşturucu kullanım yaşının 14’lere kadar düşmesi yani ilköğretim okullarına kadar inmesi bu illetin vahamiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor.
 
 
Gazetemizin kuruluş tarihinden beri hemen her sayımızda birden fazla uyuşturucu ile mücadele haberini siz değerli okuyucularımız ile paylaşma gayreti içinde olduk. İlçemizde uyuşturucu ile mücadele noktasında kolluk kuvvetlerinin çabaları ebetteki önemli, ancak asıl mesele sinek yakalamak yerine bataklığı nasıl kurutabiliriz düşüncesi içinde olmak gerekir. Bu konuda önceki yıllarda konu ile ilgili kaleme aldığım birkaç yazımda ilçemizde uyuşturucu kullanımı ve satımının ulaştığı boyutlara işaret etmiş ve bu illetin sadece kolluk kuvvetlerinin çalışmaları ile bitirilemeyeceğini belirtmiştim. Kolluk güçleri ne kadar daha mücadele edecek? Bir suçlu nesil yetişiyor, sadece yakalamakla ve ceza-i müeyyideler uygulamakla nereye kadar? Tüm bunları sorgulayıp ona göre çözüm üretecek çalışmalar üretmeliyiz.
Bundan yaklaşık 15-20 yıl önce esrar, uyuşturucu madde satımı ve kullanımı çok az duyulur, bu maddeleri satanlar ve kullananlar kamuoyunda dışlanırdı. Ancak şimdi özellikle gençler arasındaki özentiden, bunları kullanmayanlar neredeyse hayıflanır hale geldi. Esrar içmek, alkol almak adeta sigara içmek gibi doğal karşılanır oldu. Uyuşturucu ve hırsızlıktan kaynaklı şu an Bingöl Kapalı Cezaevi’nde yatanlarının “yüzde yetmiş beşinin” Gençli olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak bu illetin ilçemizin gençliğini ve de en önemlisi geleceğimizin hangi noktaya doğru gittiğini de gözler önüne sermekte. Eğer millet ve devlet olarak insanlığımızı kuşatan bu zehirli sarmaşıktan kurtulmak için elimizden gelenin üstünde bir mücadele vermez isek, daha çok hapishaneler ziyaret eder, dizler döver, ya da -kuvvetle muhtemel- mezarlıklarda Fatihalar okuruz!
 
 
Sinsice, toplumun geneline yayılmaya başlayan bu illetin tehlikesini fark edemeyişimizden ötürü yetişmekte olan “suçlu nesil” bizlere de vebal yüklemekte. Durum böyle iken neden bizler sivil inisiyatif olarak öncü rol üstlenmiyoruz ve sadece devletin bu konudaki çalışmaları ile yetiniyoruz? Bunun da yetmeyeceğini bile bile neyi bekliyoruz acaba? Artık bir sorumluluk alma vaktimiz gelmiştir hatta geçmektedir. Üstleneceğimiz sorumluluklarda elbette ki kamu kurum ve kuruluşlarından da destek istemeliyiz. Başta İlçe Kaymakamlığı, İlçe belediyesi olmak üzere bu konuda insiyatif alabilecek sivil vatandaşlarımız ile istişareler edip neler yapabilirizin beyin fırtınası oluşturabiliriz.
 
 
Tüm bunlar bizim elimizde. O halde, karanlık gördüğümüz gelecek nesillerin aydınlatılması neden bizim ellerimizle olmasın?
Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
mzuaz - 2014-12-27 04:16:03
Ot'tur zararsizdir dendikçe, icicidir deyip saliverildikce bu ileten bu toplum asla kurtulamaz
mahmut özdemir - 2014-11-28 17:41:30
çok doğru diyorsunuz Ahmet bey
konyadan - 2014-08-06 06:47:47
Sayın gazeteci kardeşim artık bu saifenin başındaki (Bingöl bal,servi belediye başkanı,hayaldi hayal oldu ,genç meslek yük okulu,türkiyenin demirin %10 gençte) atrık yeter reklamlarınızı değiştirin .Bu siteyi açtığımda bıktım her zaman aynı resimleri görmekten.
Halit SANIR - 2014-06-12 10:37:22
Değerli kardeşim hepimizin yarası olan bu sorunu çok güzel özetlemişsin. Son yilarda özeklilede ilimizdeki gençlerde cidi biçimde uyuşturucu ticaretine başladıklari kesin tabi burada hepimize görev düşmekte bu gençleri kaybetmeden topluma kazandirmanin yolarına bakmak lazım özenti bu işin özeti
Diğer Ahmet SAYILIR Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016