bingöl Dent Avrupa Diş
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu yazı 28 Nisan 2015, Salı 16:15:27 tarihinde eklendi. 2371 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ey Can! - Nizamettin ÖNEGEL

Ey Can!

Bir yağmur huzmesi gibi gönüllere akma vaktidir ey can! Nakşedilmeyi bekleyen hüzünlü yürekler vardır. ‘Ben olmasam da olur’ deme sakın! Hesapların üstünde bir hesap vardır. Yansın gönül çerağın, sırata meyleden canlar vardır.

 

Bilirim çocukluluğunu yaşayamadığını, senden beklediğim sevgiyi hiç tatmadığını. Ama gün, kin günü değil ki, şimdikilerin suçu ne! Bırak taşıdığın nefret bayrağını. Sevgi sevgi büyüyen çocukların vardır.

 

Hakkın, haklının yanında durmak varken asabiyeti tercih etmenin zararlarını çok gördük. Sen Müslümansın! Bilirim içine düştüğümüz uçurumları. Ne kadar çırpınsak da bir adım ötesi dikenli yol. Ya pes edecek ya yürüyeceksin. Yol almak zordur bilirim. Unutma ki her zorluğun ardında bir kolaylık vardır.

 

Gel kır şu inadı. Görüyorum ki çok acı çekiyorsun. Çünkü seni tanıyorum. Kırıntı da olsa hak dolaşıyor damarlarında. Dirilt hücrelerinde dolaşan kırıntıları, topla bir araya ve çıkar oradan özünü; çünkü sen ordasın. ‘Bana ne!’ deme sakın, seni bekleyen bir hesap vardır.

 

Uyar yalanı yanlışı, hakkı tavsiye et erkekçe! Uzaklardan küfür sallamak korkakların işidir. Sen korkak değilsin. Kin duyduklarına da duayla merhamet et; “hallerini düzelt Ya Rab!” diyerek. Bırak bedduayı, gönülleri bilen bir hakem vardır.

 

Komşun sana emanettir sırrını ifşa etme. Emanete ihanet edersin. Arkadaş arkanı kollayandır, arkanı dönünce tekme sallayan değil. Önüne gülümsediğinin arkasından dua salla tekme yerine. Umulur ki yanlıştan dönen gönüller vardır.

 

Bırak dostum ateşe çağıranı! Sen yönünü bilirsin aslında. Serin ol deyişlerine kulak kabart. Çünkü ateşten çok çektin… Nemrutlar varsın dolaşsın ortalık yerde, ateşlerin yakmadığı İbrahimler vardır.

 

Sabır acıdır meyvesi tatlı. Yalan tatlıdır meyvesi acı. Aldırma kötülüğün makyajlı yüzüne. Sabrın o büyük finalini göreceğin sahneleri vardır.

 

Unutma ki ahlak en büyük derdimiz ve hatta en büyük problemimiz. Ama aynı zamanda en büyük sermayemiz. Rabbimiz güzel ahlaka davet etmiyor muydu? Bir şefkat busesi, bir yağmur çisesi gibi gönüllere yağacak kararımız vardır.

 

İnsanca yaşamak bir sanattır bilirim, sanatların en zoru. Hangi sanat dalı için bu kadar kitap yazılmıştır bu kadar tartışılmıştır. Hangi sanat için melekler şahit tutulmuştur, hangi sanattır ki kuralları Rabbi koymuştur. Sanat ki merkezinde insan vardır, sanat ki Allah’ın emeği vardır.

 

Sen pes etme yeter ki, “Bittim Ya Rab!” dediğin an, ‘Yettim kulum!’ diyecek Rabbin vardır.

Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
terazi - 2015-05-14 13:53:59
hem mana hem tat olarak doyurucu bir yazı. defalarca okuduğumu itiraf edeyim. devamını bekler teşekkür ederim.
mahmedi burak elaltunbay - 2015-04-29 10:43:53
Yardım her daim karşılıksız menfaatsiz verenden gelir. Rabbim bizi ona muhtaç etmeden nefes aldırmasin seytana bizden beri tutsun. Her dem "yettim"diyen Allah'a secdeden ayirmasin bizi. Kalemine ve guzel düşüncelerine sağlık
bahri - 2015-04-28 20:16:54
Ağzına sağlık kardeşim sen en iyisini söylersin
MAS ZEYNEPLİ - 2015-04-28 17:17:06
Ağlayarak mahcubiyet içinde hüzünle okudum bu yazıyı... Yüreğine dua surulenlerden eyle bizleri ya Rabbim.
MAS ZEYNEPLİ - 2015-04-28 17:16:47
Ağlayarak mahcubiyet içinde hüzünle okudum bu yazıyı... Yüreğine dua surulenlerden eyle bizleri ya Rabbim.
Diğer Nizamettin ÖNEGEL Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016