bingöl Dent Avrupa Diş
Sadece Gençliler İstanbul seçiminin kaderini tayin etmeye yeter
Aslan Bahçe ve Tarım Makineleri
DOĞALGAZDA GÖZLER BAŞKAN DİRİK’E ÇEVRİLDİ
GENÇ’TE RAFTİNG HEYECANI
Bu yazı 17 Ocak 2016, Pazar 12:10:21 tarihinde eklendi. 1119 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Mehdiyet - Misafir Kalem

Mehdiyet

Kıyamete dair onlarca alâmet Peygamber(asm)’ın da haber verdiği üzere, tesbih taneleri gibi ard arda gerçekleşmeye devam ediyor. Son 30 yıl içinde tahakkuk eden hadisler, kimileri görmezden, duymazdan gelmeye hatta gizlemeye çalışsa da, internet vesilesiyle insanlara ulaşıyor.

 

 

Çoğunluk, dünyada yaşanan karmaşayı sebep göstererek, insanları umutsuzluğa sevk etmek istiyor. Oysa bütün bu alâmetler, İslam’ın yeryüzü hâkimiyetinin yakın olduğunun müjdeleri.

 

Küresel güç edebiyatı yapan, İslam alemini dayanaksız ‘öcü’lerle korkutmaya ve Müslümanlar’ı pasifize etmeye çalışanlar, şeytanın görevlendirdiği kişiler. Umutsuz, ürkek, teslimiyetçi ve korkak bir ruh hali Müslüman’a yakışmıyor. Çünkü korkulacak tek güç Allah’tır.

 

Hadis kaynaklarında Hz. Mehdi’ye dair bilgi veren yüzlerce hadis, ittifakla günümüz olaylarına işaret ediyor. Tablonun bütününe bakıldığında görünen; bu kadar fazla sayıda olmasına rağmen, kıyamete dair hadislerin hemen çoğunun gerçekleşmiş bulunması, tam da o zamanı yaşıyor olduğumuzun delilidir. Bu büyük bir mucizedir.  

 

Hadislerin birçoğu önceleri anlaşılamamış, ancak işaret edilen olayların ortaya çıkmasıyla yorumlanmış ve netleşmiştir. Bugün diğer hadislerin tahakkuk etmemiş olduğunu bile farz etsek, Lulin kuyruklu yıldızının çıkışı tek başına bir delildir.

 

Peygamberimiz (asm)’ın hadislerinde Hz. Mehdi(as)’in çıkış alameti olarak belirttiği ve İmam-ı Rabbani’nin de detaylı olarak tefsir ettiği  “iki dişli münevver (aydınlatıcı) bir boynuz çıkar” ifadesi 24 Şubat 2009 yılında Dünya’ya en yakın noktadan geçen Lulin kuyruklu yıldızına işaret ediyor. (Kuşkusuz doğrusunu Rabbim bilir.) Hadisteki ifadelerin tümünün Lulin kuyruklu yıldızının özellikleriyle birebir örtüşüyor olması önemli bir mucizedir ve bütün müminler için de çok büyük bir müjdedir.

 

Bu müjdeleri saklayanların, Mehdi beklentisinin insanları tembelliğe sürüklediği, boş beklentilere sevk ettiği, bu nedenle gündeme getirilmemesi gerektiği gibi iddialarını sıklıkla duyuyoruz. Kurtarıcı beklemenin, Müslümanları atalete düşürüp geri kalmalarına yol açtığı, fakirlik, cehalet, zulüm ve her türlü kötülük karşısında, "Bunu ancak Mehdi ortadan kaldırır. Nasılsa gelecek, biz durup bekleyelim" şeklinde bir düşünceye kapıldıkları gibi iddialar, samimi müminler için tamamen tutarsızdır.

 

Tam aksine gönülden iman eden insan, Hz. İsa(as) ve Hz. Mehdi(as)’ın gelecekleri ortam için en güzel hazırlığı yapmaya gayret eder. Allah'ın bu kutlu insanları gönderecek olması, samimi iman sahipleri için sürekli fışkıran bir şevk kaynağıdır. Mümin, içten imanî bir coşku ve heyecanla, kendisini ve etrafını bu kutlu olay için hazırlar. Tembellik, pasiflik ve coşkusuzluk, imanî zafiyet göstergesidir. Ahir zamanın bu müjdeleri, müminleri tembelliğe sevk edecek olsaydı, Peygamberimiz(asm) bu haberleri ısrarla vermezdi.

Tüm bu alâmetleri kimi zaman mecburiyetten açıklamak durumunda kalan kişilerin ise özellikle Mehdi (as)’a dair hadisleri gizlemeleri ise ilginç. Çünkü kıyamete dair tüm hadisler aslında Hz. Mehdi’nin çıkış alâmetinin müjdesini verir. Kıyametin en önemli alâmeti zaten Hz. Mehdi’as)’ın zuhurudur.

 

Mehdiyet iddia değil, ispat makamıdır. İslam dünyaya hâkim olduğunda İslam âleminin başına geçecek olan şahıs Hz. Mehdi’dir. Hüsn-ü zan edebiliriz ancak “şu şahıs kesinlikle Mehdi’dir” demek yanlış olur.

 

Müminin ideali, başkalarının değil İslam'ın idealleridir... Kur'an ahlakını yaygınlaştırmak için hakkı ve hakikati var gücüyle anlatır mümin. Allah’ın vaad ettiği güzelliklere şahit olmak kadar vesile olmaya da gayret eder.

 

Mehdiyet’in özü samimiyettir, hikmettir. Mehdiyet zahirde zorlukla ve yavaş gelişen bir sistemdir. Allah Katında süresi bellidir; Allah o süreyi doldurtur.

 

Allah Mehdiyetin galibiyetine hükmetmiştir; samimi müminlerin sayısı bir elin parmakları kadar da olsa, galibiyet mukadderdir. Hiç kuşkusuz Allah vaadine sadık olandır; dünyanın ömrü bir gün bile kalmış olsa…

 

"...Dünyanın ömründen sadece bir gün kalsa bile, Allah benim Ehl-i Beytim’den bir şahıs gönderecektir. O dünyayı (daha önce) zulümle olduğu gibi adaletle dolduracaktır." (Sünen Ebu Davud, Cilt 14, s. 402)

 

Fuat TÜRKER


Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
ahmet - 2016-01-22 14:21:13
böyle mühim bir mesele Kur'an'da geçmeyecek, hatta gaybi bir mesele olarak kalacak, Rabbimiz bize son peygamberi gönderdiğini ilan edecek ve "dininizi kemale erdirdim" diyecek, bizse yetmez, bize mehdi gelecek diye kesin hatlarla iddia edecez. Kur'anda olanlarla ilgilenmeyen bizler Kur'anda olmayanla ilgileniyoruz. fesubhanallah!
Diğer Misafir Kalem Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016