bingöl Dent Avrupa Diş
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu yazı 19 Mart 2012, Pazartesi 13:27:41 tarihinde eklendi. 1715 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GENCİSTAN! - Ahmet SAYILIR

GENCİSTAN!
Bu başlığı okuyup da, ne oluyoruz? Diye soranlarınız olabilir. Haklısınız ama eminim ki ilerleyen cümlelerde sizde bana hak vereceksiniz.

İlçemizde gazete açma fikrini ortaya attığımızda amacımız içeriği boş, birkaç gereksiz sayfadan ibaret kâğıt parçalarını okuyucuya ulaştırmak değildi elbette. Vatandaşın bilgi sahibi olmadığı konularda bilgilenmesini sağlamak, vatandaş ile devlet arasında köprü vazifesi görebilmekti amacımız. Bunu yaparken vatandaştan kaynaklı toplumsal sorunları da irdelemenin görevimizin başında geldiğinin bilincindeydik. Gelmeyen hizmeti, yerine getirilmeyen vaatleri elbette ki takip edip, akıbetini sorgulama konusunda üzerimize düşeni yapacaktık. Toplum olarak eleştiri kültürümüz(!) ne kadar gelişmiş olsa da, özeleştiri kültürümüzü de geliştirecektik. Büyüyen Genç’imizin gelişmesi ve güzelleşmesi noktasında sadece birilerinden bir şeyler beklemeyecek bizler de bu gelişmeye katkı sunacaktık.

Hazır sözü gelişmekten ve konuyu güzelleşmekten yana açmışken tam da bu noktada, ilçemiz için artık bir ayıp haline gelen ve yazımın başlığını renklendirip, konuya vurgu yapan “başıboş inek sorununu” da artık irdelemenin faydalı olacağını düşünüyorum.” Bu da bir sorun mu şimdi?” diye söyleneniniz olabilir. Ama her sokak başında çöpleri dağıtıp buradan beslenen, yediklerini burada pisleyen, sebep oldukları kazalardan kaynaklı maddi ve manevi kayıplar yaşanmasına neden olan bu sahipsiz kahramanların(!) eminim ki geniş bir çerçevede düşünüldüğünde ne denli vahim bir sorun oldukları daha iyi anlaşılabilir.

Eminim çoğunuzun aklına çözüm mercii olarak belediye gelmiştir. Peki, önemini anlatmaya çalıştığımız bu sorunun çözümü noktasında belediye yeterli midir? Tabi ki hayır. Başıboş ineklerden kaynaklı olumsuzlukların üstesinden sadece belediyenin gelmesini beklemek çok da doğru bir yaklaşım değil bence. Zaten belediyenin bu noktada yaptığı ve şimdiye kadar çözüme pek de katkısı olmayan “hayvanları sokaklardan toplayıp, sahiplerine de ceza kesmek” oldu. Katkısı olmadı diyorum çünkü takip ettiğim kadarı ile bu uygulama mevcut olan bu sorunu hiçbir dönemde bitiremedi. Üstelik bu uygulama, gününü kahve köşelerinde bitiren kimi “eleştirisi güçlü! Özeleştirisi noksan” çevrelerce farklı dillendirilmekte “belediyenin başka işi gücü yok mu? fakir fukaranın ineği ile uğraşıyor” şeklinde absürt ifadeler ile bir şekilde çözümü tıkamakta.

Bizler yine de onlara takılı kalmayıp çözüm noktasında fikir üreterek olaya daha farklı bir açıdan yaklaşabiliriz.

Bence dini inanç değerlerini üstün tutan halkımıza, başıboş ineklerden kaynaklı “kul hakkı” vurgusu yeteri kadar yapılabilse, hayvan sahipleri olan vatandaşlarımız bu konuya daha hassas yaklaşacaklardır. Çöplerden beslenen bir inekten elde edilen sütün sağlıksız yönü bir yana, bazen kapısına pislediği, bazen de önündeki sebze-meyve kasalarındaki ürünlere verdiği zarardan ötürü bedduasını aldığı esnafın hakkı düşünüldüğünde, ortaya muazzam bir kul hakkı çıkıyor. Üstelik o ineğin sütünden elde edilen kazancın da helal bir kazanç olabileceğini düşünemiyorum. Bununla birlikte başıboş ineklerden kaynaklı kazalarda oluşan maddi ve manevi zararları da göz önünde bulundurduğumuzda kul hakkının büyüklüğü açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Tam da bu noktada konunun öneminin vurgulanmasında din görevlilerine büyük görevler düştüğüne ve bu konunun bir şekilde işlenmesi gerektiğine inanıyorum.

Büyüyen Genç’imizin gelişmesi bizlerin elinde…

Nüfusu 20 bini aşan Genç’imizin gelişmesi adına var olan sorunları görmezden gelip bunların çözümüne yönelik adımlara kayıtsız kaldığımız takdirde, nüfus çoğunluğu ve inancından kaynaklı ineklerine verdikleri değer ile bilinen HİNDİSTAN’dan öteye gidemeyeceğiz.

Ahmet SAYILIR

Genç Ekspress Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Ahmet SAYILIR Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016