bingöl Dent Avrupa Diş
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu yazı 19 Mart 2012, Pazartesi 13:30:28 tarihinde eklendi. 1619 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İNSAN HAYATINDAN DAHA MI DEĞERLİ! - Ahmet SAYILIR

İNSAN HAYATINDAN DAHA MI DEĞERLİ!
Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Caddesi üzerinde ölümle sonuçlanan bir trafik kazası meydana gelmiş ve Hacı Haydar Olcay isimli vatandaş hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu ölümcül kazanın ardından gözler tekrar yol üzerinde kurulacağı belirtilip ama bir türlü kurulmayan bariyerlere çevrildi. Daha önce ilçe basını olarak defaten dile getirilen bariyerler, her defasında:‘yapılacak’ denilmesine rağmen bir türlü yapılmadı. Geçtiğimiz yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı’nda temsili olarak başkanlık koltuğuna oturan bir öğrenci, Belediye Başkanı Abdurrahim Ariç’e okul önlerine hız kesici bariyerler kurulması konusundaki talebi iletmiş, Belediye Başkanı Abdurrahim Ariç’te Fen işleri Müdürü Naci Çelik’in konu ile bizzat ilgileneceğini ve sorunun en kısa sürede çözüleceğini ifade etmişti. Fakat aradan geçen bunca zamana karşı herhangi bir çalışma yapılmadığı gibi aynı süreçte onlarca kaza meydana geldi. Vatandaşın maddi ve manevi kayıplarına sebebiyet veren böylesi bir sorunun çözülmemesinin ardından ilgili ve yetkililere haddim olaraktan bir hatırlatmada bulunmak istiyorum.

 

2918 Sayılı Karayolları Trafik kanununda, Belediye Trafik Birimlerinin görev ve yetkileri şunlardır: "Sorumlu olduğu yolun yapısını, trafik düzenini güvenliğini sağlayacak durumda bulundurur. Yol ve kavşak düzenlemeleri ile gerekli işaretlemeleri yapar. Açık ve kapalı park yerleri, alt ve üst geçitleri yapar, yaptırır, işletir veya işletmesine izin verir. Taşıt yollarında trafiği tehlikeye düşüren engelleri, gece veya gündüze göre kolayca görülebilecek şekilde işaretler ve ortadan kaldırır. Karayolu yapısında ve üzerinde yapılacak çalışmalarda gerekli tedbirleri alır, aldırır ve denetler. Çocuklar için trafik eğitim tesisleri yapar, yapılmasını sağlar."

 

Trafik bariyerleri yol güvenliğinde en çok kullanılan ürünlerden biridir. İlçemizin en büyük caddesi olan Cumhuriyet Caddesi ve Bingöl ile Diyarbakır yolunu bir birine bağlayan kavşak ve yine Diyarbakır Caddesi üzerinde bulunan yol üzerinde bu bariyerler çok fazla maliyet gerektirmeden pek ala yapılabilir. Bu yapılması istenilenin maliyeti, insan hayatından daha değerli değildir! Bütün hizmetler insan yaşamı, ve sağlığı için olmalıdır. Yetkililerden yapılması istenilen bir lüks veyahut lütuf ta değil! Yetkili olan, sorumlu olan, kendisine halk tarafından koltuk verilmiş herkesin asli görevidir!

El ele verip ölümlerin, sakatlanmayla sonuçlanacak kazaların önüne geçmemiz gerekir.

 

Bitirirken, Olcay ailesinin acısını yürekten paylaşıyor ve yetkilileri tekrardan sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyorum.
Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Ahmet SAYILIR Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016