bingöl Dent Avrupa Diş
SÖZEN:
“BÜYÜKÇAĞ HİZMETTEN NEDEN MAHRUM BIRAKILIYOR”
Trafik denetimleri DEVAM ediyor
Genç’e 11 bekçi atandı
Bu yazı 19 Aralık 2018, Çarşamba 17:27:32 tarihinde eklendi. 981 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

“Seçelim, Seçilelim Bu Dünya Kimseye Kalmaz!” - Nizamettin ÖNEGEL

“Seçelim, Seçilelim Bu Dünya Kimseye Kalmaz!”

Herhangi bir partiden aday yazıldınız…

 

Size her çeşmeden bilgi adına hayal dahi edemeyeceğiniz sular akacaktır. Susamış olsanız da suyun tadına, kokusuna, kaynağına bakmadan içmeye kalkmayın, başınıza iş alırsınız.

 

Önünüze konan hedefe koşarken doğruluktan taviz vermeyin. Kendiniz olun. Yok, sizin kitabınızda “hedefe ulaşmak için her şey mubah” yazıyorsa hesabı(!) hatırlatmanın tam da zamanı.

 

Söylemlerinizle, hareketlerinizle, duruşunuzla, hayallerinizle bir farkındalık gösterin ki kişiliğinize bir halel gelmesin.

 

Giyindiğiniz elbisenin markası, bindiğiniz arabanın fiyakası birilerinin aklını başından alabilir ama bunun nihayette kendinizi ve çevrenizi avutmaktan başkaca bir değeri yoktur.

 

Verdiğiniz sözün, ettiğiniz kelamın arkasında durun. Bastığınız yerin, tuttuğunuz elin sesini dinleyin.

 

Önce kendinizle barışın, bizimle barış daha kolaydır.

 

Ve seçme makamındakilere;

 

Bir kavme olan kininiz sizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmesin” mealindeki ilahi ikaza muhatap kılınanlar olarak adaletsiz olmayın.

 

Köyü, aşireti, yöresi, töresi ile kimseyi vurmaya, karalamaya, aşağılamaya kalkmayın.

 

Liderlerin seviyeleri yerlerde gezintiye çıksa da ‘herkes yaptıklarından sorumludur’ keyfiyeti gereği seviyeyi ayakta tutun.

 

Biz kardeşiz ve en önemlisi biz Müslümanız.

 

Yaptığı her işte” ilahi rıza” arayanlar konu siyaset olunca -gariptir ki- liderlerinin rızasına bakar oluyor. Böyle bir gariplik hevâ ve hevesine girmeyin.

 

Yönetmeye talip olanlar, seçmene “bir oy” gözüyle bakarken seçmenler de adayı işe sokacakları bir yakını olarak görebiliyor. Bundan öteye bir yol tutmak lazım gelse de eski alışkanlığımızdan vazgeçmek zor.

 

Bu ahvalde kimse tavsiye dinlemiyor, çünkü her biri, “en iyiyi ben bilirim” havasında. Hoş bizim de kimseye akıl verme gibi bir derdimiz yok. Öyle bir gereklilik de yok. Ama içinde bulunulan şartlar, geri plana itilen ödevleri unutturacak cinsten olduğundan yazdıklarımızın insani yükümlülükleri hatırlatan bir dost, bir kardeş serzenişi olarak algılanmasını isteriz.

 

Kim olursa olsun, kim yarışı önde tamamlarsa tamamlasın, bu memleketin iyiliğini isteyeceğinden şüphemiz yok. Ama maalesef hafızamızda bir sürü yıkım hikâyeleri dolaşmakta. Bunları göz ardı etmeden olaya iyi tarafından bakmak istiyoruz.

 

Seçilenler sırtlarına vurulan yükü gideceği menzile taşıyadursun, geride kalanların hiçbir hesap gözetmeksizin “iyiliği emreden kötülükten sakındıran bir topluluk” olarak kendilerine bir görev telakki etmeleri Müslüman’ca bir tavır takınmak olur ki bu bizim de ödevimizdir.

 

Toplum olarak liyakat esaslı bir siyaset düşüncemiz, böyle bir derdimiz yok ne yazık. Taraftar bakışıyla süzdüğümüz siyaset, muhatabımızı karşı kıyı gösterdiği için hep bir yarışın içinde, bir kavganın ortasında buluyoruz kendimizi. Gidemediğimiz, konuşamadığımız, anlaşamadığımız başka bir kıyı ediniyoruz haliyle…

 

İster seçsin, ister seçilsin; muhatabın tanışan, tartışan, ölçüp biçen bir yapıda olmasını bekliyoruz. Ne istediğini bilen, istediğini yanındakine ve karşısındakine aktarma kabiliyetiyle donanmış bir gençlik hayaliyle yazıyoruz.

 

Ve unutmuyoruz;

 

Her şeyin bir hesabı var;

 

Hazır mıyız?

Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Nizamettin ÖNEGEL Yazıları
1 2 3 4
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016