bingöl Dent Avrupa Diş
SÖZEN:
“BÜYÜKÇAĞ HİZMETTEN NEDEN MAHRUM BIRAKILIYOR”
Trafik denetimleri DEVAM ediyor
Genç’e 11 bekçi atandı
Bu yazı 24 Aralık 2018, Pazartesi 11:41:46 tarihinde eklendi. 403 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

UZAKLARDAN HERKESE SELAM! - Misafir Kalem

UZAKLARDAN HERKESE SELAM!

Bu topraklarda doğup büyüyen ve sonrasında uzaklara göç eden biri olarak GencinSesi aracılığıyla memleketime ulaşmak tarifsiz bir mutluluk.


Biz uzaktakiler çok iyi bilir özlem kelimesini, sıla hasretini... Bir isim, bir yüz, bir söz, bir plaka kimyamızı alt üst eder. Bizi alır getirir memlekete, yürütür Genç’in, Solhan’ın, Karlıova’nın, Kiğı’nın, Adaklı’nın, Yedisu’nun, Yayladere’nin sokaklarında. Sizler toprak isimleri ile anılsanız da biz uzaktakiler tek vücuduz Bingöl’üz. Hemşeriyiz bizler 81 il, 7 kıtada...

 

Anılarımız da farklıdır sanırım. Çocukken yaz tatili için gittiğimiz yerlerde çocuk saflığı ile yalnızlık hissine kapılırdım çoğu vakit. Ama dakikalar saat ile buluşmadan bir grup oluşurdu hemşeri muhabbetleriyle çocuk kalbim sevinçle dolardı. Halen de Bingöl firmaları kilitler beni çevre yoluna. Haykırmak isteriz anlatırken Güneşin doğuşunu, Yüzen Adayı, bal-kaymağı, ışkını, Zazayı ve zazacayı…

 

Bizleri birde gururla zikrettiğimiz Bingöllüler gününde görün, Zazaca muhabbetler, Bingöl’den haberler, espriler veee löl, mastuva(benim asla dayanamadığım), germe dui(ayran çorbası), sorina pel, keldoş.. bir nevi bedava kermes J … değmeyin keyfimize. Ayda bir de olsa yetiyor bize.

 

Ne güzel söylemiş Nazım “Gün oluyor memleket aklıma gelmiyor ama sonra durup dururken çarpıyor kokusu burnuma. Bu kokunun içinde yaşıyorum günlerce, haftalarca, acıyla, kimi kere ağlamaklı olarak”

 

Velhasıl –ı kelam özlemdir bu memleket özlemi dilim döndüğünce anlattığım. Ve biliyorum ki uzakta olan herkesten selam var.

 

Sevgi ve saygıyla…


Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Misafir Kalem Yazıları
1 2 3 4
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016