bingöl Dent Avrupa Diş
ÇATKIN, “BU DAVA SAMİMİ İNSANLARIN DAVASIDIR”
Azgın sularda RAFTİNG öğreniyorlar
Genç Belediyesi 'E-belediyecilik' Sistemine Geçti
YBO ÖĞRENCİLERİ FİDAN DİKTİ
Bu yazı 05 Şubat 2019, Salı 11:13:06 tarihinde eklendi. 476 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

SANIRIM İHTİYACIMIZ OLAN, BOL BOL “M VİTAMİNİ”… - Misafir Kalem

SANIRIM İHTİYACIMIZ OLAN, BOL BOL   “M VİTAMİNİ”…

                     Dikkat ettiniz mi?.. İnsanlar  artık yolda yürürken tebessüm etmiyor, gülmüyor. İşin garip ve acı kısmı ise kendi kendine konuşanların sayısı artıyor. Bana göre gariplikler bunlarla da bitmiyor. Babalar, anneler, dedeler, neneler, ağabeyler, öğretmenler, amirler, hocalar vs… anlamsız ciddiyet takıntısı içerisindeler. Neden?.. Kimi buna “ağır ağabeylik”, kimi stres, kimi otorite, kimi de olması gereken diyor. Peki  kime?.. Neye?


                   Evet, yoğun, tempolu bir hayat, sorumluluklar fazla, tadında otoriteye de amenna. Ama gülmek, tebessüm etmek insani ihtiyaçlar arasında. Yüce yaratan sebep-sonuç  ilişkisi doğrultusunda yaratmamış mı?.. Rab yarattığına gülme yetisi vermiş ise bunun sonuçlarının da olması gerekmez mi? Güldüğümüz zaman vücudumuz ani bir şekilde ENDORFİN yani mutluluk hormonu salgılıyor. Bu ani değişiklik ise stresi azaltıp rahatlama hissi veriyor. Güldüğümüzde yüzümüzde 53 kas çalışırken somurttuğumuzda daha fazla kas harekete geçiyor. İşin özü gülmek somurtmaktan daha az efor harcatıyor. Bağışıklık sistemine de iyi geliyor. Allah(c.c.)  hiçbir şeyi boşa yaratmadığı gibi hiçbir duyguyu da insanoğluna boşa vermemiştir.

 

                    Psikiyatrist Prof. Nevzat Tarhan  ‘mizah’ı M vitamini olarak isimlendirmiş ve bu vitaminin insan sağlığı için çok önemli olduğunu söylemiştir. Harika bir adlandırma. Mizah veya M vitaminin çok faydası olduğunu da belirtiyor Tarhan.

 

                    Hayata bakış açımız davranışlarımızı, düşüncelerimizi yönlendirir. M vitamini(mizah) ni yerinde ve dozunda kullanırsak hayata karşı duruşumuz değişir, güzelleşir anlam kazanır. M vitamini strese, ilişkilere, özgüvene çok iyi gelir… Ki mizahın zeka ürünü olduğunu anlamak zor olmasa gerek. Ünlü komedyenlerimiz bunlara güzel örneklerdir. Ama asıl mizah yönü güçlü birisi var ki kıvrak zekası da dahil olmak üzere her yönüyle bizlere örnek olan Hz. Muhammed(S.A.V)…  O güzel ve mübarek zat sonuçta bir insandı ve insani özellikleri taşıyordu ev içerisinde olsun, sahabelerle olsun etrafındaki herkese bol bol M vitamini veriyordu.

  

                       Ne yazık ki  toplumun büyük bir kısmı mizah ve gülme konusunda  farklı algıya sahip.Oysa ki bu kavramlar hafiflik,bayağılık ve meşreplik  değildir.Aksine kendine güven,güçlü bir empati  anlayışı ve zeka göstergesidir.Ve en güzel  tarafı  GÜLMEK BULAŞICIDIR.Haydii !... Hep beraber birbirimize bulaştıralım. Çok karlı bence…

 

                        Herkese bol M vitaminli ömürler.

Yazan: Alaycı Kuş


Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
Diğer Misafir Kalem Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016