bingöl Dent Avrupa Diş
Genç’te Yoğun Sis Etkili Oluyor
Otomobil ile otobüs çarpıştı: 1 ölü, 10 yaralı
ESNAFLARDAN TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA DESTEK
Bingöllüler Eyüpsultan’da buluştu
Bu yazı 26 Nisan 2012, Perşembe 11:36:52 tarihinde eklendi. 2236 kez okundu.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O Büyük Gün! - Nizamettin ÖNEGEL

O Büyük Gün!

 Gözlerimizden kaçırılan eksik işler, yamalı haller hafızamızın terkisine öyle bir kazındı ki… Bu kazıntılar bir zaman sonra hayat tarzına dönüştü bizim için… Başka bir kimliğe büründüğümüzü çok geç anladık. “Neler oluyor!” diyemeden daha, karşımızda günah yığınları belirdi. Bize ait ve bizden yığınaklarla…

Gün oldu; boş verdik, hiç boş vermememiz gerekenleri…

Gün oldu; ‘Bu kadardan bir şey olmaz’ dedik, açtık karanlık(!) yolları…  

Sonra sustuk gücü ellerinde bulunduranlar karşısında; olur ya “yarın bir işim düşer” diye.

Gelene ağam gidene paşam dedik ve öyle bir hale geldik ki ağayı da paşayı da dokunulmaz eyledik. Dokunmadıklarımızdan da hep ‘hayr ‘ bekledik. Müdahale etmek mi(?) hiç düşünmedik!

 Gün geldi ki bir şeyler yapma babından “elimizden geleni ortaya serelim” dedik. O zaman da elimizden gelen bir şey kalmadı.

Şimdi de kara kara düşünür olduk; “hesabı hangi yönden vereceğiz” diye! Sağımızdan mı, solumuzdan mı?

Başka seçenek de yok gibi!

Hesabı ödemeyi düşünmeyenler(!) için hava hoş da “ya ödeyemezsem(!)” telaşı içinde olanların durumu çok zor gibi geliyor.

Nihayetinde, yaptığımız her şeyden hesaba çekileceğimiz bir güne doğru hızla yol alıyoruz.

Öyle ya!

Yaşadıklarımızın, yaşattıklarımızın bir hesabı olmalı, değil miydi?

“Ne oluyoruz ya hu!” derken bile kendimize yonttuğumuz hakkın, “dinle” diyerek almadan verdiğimiz nasihatin, sağ işaret parmağıyla “gir” diye gösterdiğimiz ama uzağında durduğumuz yolun bir hesabı olmalı!

‘İyilik ve güzellik bizimdir, biz en doğruyuz’ naralarını atarken kurduğumuz güzelim cümlelere kanarak bize uzatılan elleri ‘bulaşmasın’ diye ittirdiğimiz günlerin bir hesabı olmalı.

Hala akletmez misiniz?” ilahi ikazı dururken aklımızı efendilerimizin memnuniyetine katık ettik. Bize efendi cübbesi giydirdiklerinde ise kendimizi dokunulmaz kıldık. Hep kendimizi gördük. Vahyin “gör” dediği yöne bakmadığımız zamanların bir hesabı olmalı.

Çamur deryasında yüzenlerin sırtlarına basa basa malikâneler inşa ettik. Güneşe göz kırpan havuzlarda yüzerken bastığımız sırtların ah’ları havada kalır sandık. Ta arşa uzanan bu ah’ların bir hesabı olmalı.

Cüzdanlarımızı biraz daha kabartma hesabı yaptığımız için yapay depremler türettik. Küçük bir zelzelede dünyalık her şeyini kaybedenler oldu. Bu açgözlülüğümüzün bir hesabı olmalı.

‘Ben siyaset yaparım’ diyerek olmadık takla atanlar, siyaset sahnesinde rol kaptıktan sonra kendilerine ulaşan masumane isteklere de olmadık takla attırdılar. Attırdıkları bu sayısız taklaların bir hesabı olmalı.

Açın, açıkta kalanın, fakirin, sabinin o mütevazı hayalleri üzerine beton yığınak kuran, kalpleri kendileri gibi taşlaşmışların verecekleri bir hesap olmalı!

“Umut fakirin ekmeğidir” diyerek umut pazarlayanlar, dinmeyecek gözyaşı sattılar. Üstüne de utanmadan sigara tüttürdüler.  Bu arlanmaz tacirlerin verecekleri bir hesap olmalı.

Zahmetin âlâsına katlanılarak kazanılanı, çalışmanın ‘ç’ sine dokunmadan götüren hırsızın vereceği bir hesabı olmalı!

Allah’ın helal kılmadığı cana kastedenlerin, kastettiği canlarla yüzleşeceği bir hesap günü olmalı.

Yeryüzünde böbürlenerek yürüyenlerin aslında ne kadar da aciz olduğunu kendilerine gösteren bir hesap günü olmalı, değil mi?

İşte, hesapların tek tek sorulacağı böyle bir gün gelmeden içimizde birikmiş günah yığınaklarının tedavisine başlayalım diyorum. Dinimizi dosdoğru yaşatacak, dilimizi kirletmeden konuşturacak bir tedavi…  Böylelikle; kendimizi, akrabamızı, komşumuzu, arkadaşımızı O Büyük Günde “umutla bekleyenler safında” buluşturacak bir tedavi olsun istiyorum.

Umudum bu yönde!

Yazdır Paylaş
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
Yazmış olduğunuz yorumlar küfür hakaret vb. içerik içermemelidir. Yorumlar yönetici onayından sonra yayınlanmaktadır.
Yapılan Yorumlar
nyavuz - 2012-05-10 23:53:15
Allah o hesap gününde bizim ve sizin üzerimizden rahmetini esirgemesin ve peygamber efendimizin şefaatine nail eylesin inşallah. selam ve dua ile..
serenat - 2012-04-26 13:49:06
tedavi edecek doktor da Kur'andır. Allah bizleri ahirette kaybedenlerden eylemesin.
Diğer Nizamettin ÖNEGEL Yazıları
Genç İlçemiz Önemli Telefon Rehberi

     Web sitemizdeki bütün materyalleri Gencin Sesi linkiyle kaynak
göstermek şartıyla kullanabilirsiniz. halı saha yapan firmalar
Web sitemiz Bingöl reklam kod ve tasarımına sahiptir. © 2007-2016