KAÇAK SİGARA OPERASYONU: 4 BİN PAKET ELE GEÇİRİLDİ

Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü, Bandrolü Bulunmayan Gümrük Kaçağı Sigara Ticareti suçuna yönelik bir araca yapılan operasyonda 4 Bin 80 paket kaçak sigara ele geçirdi.
KAÇAK SİGARA OPERASYONU: 4 BİN PAKET ELE GEÇİRİLDİ

Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince TAPDK Bandrolü Bulunmayan Gümrük Kaçağı Sigara Ticareti suçuna yönelik alınan istihbarat sonucu, doğu illerinden Bingöl güzergâhı üzerinden batı illerine giden bir yolcu otobüsüne yönelik yapılan operasyonda, yolcu koltuklarının alt kısmına saklanan 4 Bin 80 paket kaçak sigara ele geçirildi.

 

Bingöl Valiliği’nden yapılan açıklamada, “01.12.2017 günü doğu illerinden ilimiz güzergâhı kullanılarak batı illerine yüklü miktarda kaçak sigara sevkiyatı yapılacağı şeklinde bilgiler elde edinilmiştir. Araç Bingöl Simani Mahallesi civarında durdurulmuştur. Aracın içerisine yolcu koltuklarının alt kısmında, aracın komple tabanını kaplayacak şekilde ve elektronik sistemle oluşturulmuş, piston vasıtası ile kalkan ve yine aracın gizli bir bölümüne yerleştirilmiş anahtar vasıtası ile aktif hale getirilen zula içerisinde 408 karton (4.080 paket) KENT marka TAPDK bandrolü olmayan kaçak sigara olduğu tespit edilmiş, sigaralara ve içerisinde zula bulunan araca Cumhuriyet Savcısının talimatlarına istinaden gecikmesinde sakınca bulunan halden dolayı el konulmuştur. Şüpheli B. K. İsimli şahıs gerekli yasal işlemleri yapıldıktan sonra serbest bırakılmıştır.” İfadelerine yer verildi.

 

Valilik açıklamasında son olarak, kaçakçılığın verdiği maddi ve manevi zararlara da değinirken, kaçakçılık suçları ile etkin mücadeleye devam edileceğini altını çizerek şunları kaydetti: “Sigara kaçakçılığının, vergi kaybı, kayıt dışı ekonomi, toplum sağlığının bozulması, sosyal güvenlik harcamalarının artması ve en önemlisi ülkemiz güvenliğini tehdit eden terör örgütü ve suç organizasyonlarının finansına kaynak teşkil etmesi riskleri bakımından kaçakçılık suçları ile etkin mücadelemiz devam edecektir.”


http://www.gencinsesi.com adresinden 14 Aralık 2018, 04:02 tarihinde yazdırılmıştır.