MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AİLELERLE BULUŞTU

Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlatmış olduğu ‘Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor’ projesi kapsamında Genç Şehit Murat Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, yaptıkları etkinlikler ile ailelerle buluştu.
MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ AİLELERLE BULUŞTU

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu ‘Meslek Lisesi Öğrencileri Ailelerimizle Buluşuyor’ projesi kapsamında Şehit Murat Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü ile Hasta ve Yaşlı Hizmetleri alanlarında okuyan öğrenciler, anlamlı proje ile çeşitli etkinlikler yaptı.

 

Proje kapsamında yapılan toplumsal yararlılık çalışmasıyla alanında eğitim alan öğrenciler, ilçede ihtiyaç sahibi aileleri tespit edip, aileleri ziyaret ederek kendilerine erken çocukluk döneminde ki eğitim, acil durumlarda ilk yardım ile hasta ve yaşlılara bakma konusunda eğitimli öğrencilerle bazı temel eğitimler verdi.

 

Konuyla ilgili bilgi veren Okul Müdürü Hakan Kaya, “Bakanlığın başlatmış olduğu proje kapsamında okulumuz Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Şefi Gülten Yıldırmoğlu, alan öğrencilerinden oluşan 25 kişilik gönüllü ekibiyle Erken Çocukluk Dönemi’ndeki, ihtiyacı olan 1‘i Suriyeli olmak üzere toplam 3 çocuğa ve ailelerine ‘Erken Çocukluk Dönemine’ ait eğitim vermiştir. Ayrıca Ev kazalarında yapılması gerekenler, Acil durumlarda ilkyardım gibi konularda bilgilendirme çalışmaları yapmıştır. Hasta ve Yaşlı Hizmetleri Alanı şefi Tuba Akıtürk Tırıl ve Hasta ve yaşlılara bakma konusunda eğitimli gençlerimizle çalışarak hem hasta ve yaşlılarımızın ihtiyaçlarını gidermek hem de yeni nesil gençlerimize hasta ve yaşlılara sahip çıkma duyarlılığı kazandırmayı amaçladığını belirtmiştir. Bu bağlamda 34 kişilik alan öğrenci gönüllü ekibiyle ilçemizde 20 ihtiyaç sahibi aileye Kişisel Bakım Yapılması, Tarihi geçmiş veya doktorun önermediği ilaçların kullanılmasını engellemek, Hastalığa göre sağlıklı ve dengeli beslenme, Tansiyon, Nabız, Solunum, Vücut Sıcaklığı, Kan Şekeri Ölçümlerini yaparak sorun görülenlerin sağlık kurumlarına yönlendirilmesi gibi çalışmaları yapmıştır.” Dedi.

 

“İhtiyaç sahibi aileleri sevindirdik”

 

Kaya, bu tür toplumsal yararlılık çalışmasıyla ihtiyaç sahibi aileleri sevindirdiklerini söyleyerek, “Yapılan toplumsal yararlılık çalışmasıyla alanında eğitim alan öğrencilerin uygulama fırsatı elde ettiğini, sahip oldukları millî, manevî, ahlaki, insanî ve kültürel değerleri geliştirdiğini, yardımlaşma, kardeşlik, merhamet, vicdan, birlik ve beraberlik duygularının pekiştiğini, ihtiyacı olan ailelerin, ihtiyaçlarının giderilmesinin sağlandığını, hayatlarını kolaylaştırıcı bilgilendirme ya da yardımlar ile onları sevindirdik diye biliriz.” İfadelerini kullandı.

http://www.gencinsesi.com adresinden 20 Ocak 2019, 20:48 tarihinde yazdırılmıştır.