PROF. DR. TETİK: KALP KRİZİ GENÇLERİ YAKALADI

Son yıllarda damar tıkanıklığı yüzünden kalp krizinin 25 yaşındaki gençlere sıklıkla görülmeye başlandığını vurgulayan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Gençli hemşerimiz Prof. Dr. Ömer Tetik, ‘Fast Food’ türü yiyeceklerin bu riski artırdığını söyledi.
PROF. DR. TETİK: KALP KRİZİ GENÇLERİ YAKALADI

Gazetemiz Gencinsesi & Genç Ekspress’i ziyaret eden Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanlığını yürüten hemşerimiz Prof. Dr. Ömer Tetik, Gazete Yazı İşleri Müdürü Ahmet Sayılır’a damar tıkanıklığına ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

 ‘FAST FOOD’DAN UZAK DURUN

 

Fast Food türü yiyeceklerin damar tıkanıklığında büyük bir paya sahip olduğunu belirten Tetik, artık erken dönemlerde hastalarda damar tıkanıklığıyla karşı karşıya kaldığını ifade etti.

 

 Son yıllarda 25 yaşındaki gençlerin sıklıkla kalp krizi hastalığı nedeniyle hastanelere başvurduklarını anlatan Tetik, bunun sebebinin kötü, düzensiz beslenme ve kötü çevre yüzünden olduğunu söyledi.

 

“DOĞUŞTAN OLUYOR”

 

Damar sertliği yüzünden de damar tıkanıklığının meydana geldiğini hatırlatan Prof. Dr. Tetik, damar sertliğinin kişiler daha doğuştan itibaren yağlı çizgilenmelerle başlandığını belirterek, “kişilerin risk faktörüyle beraber bu zamanla gelişir, orta ve illeri yaşlarda kendini hasta üzerinden belli etmeye başlar. Damar sertliğinin en önemli risk faktörleri sigara, alkol, hareketsizlik, hipertansiyon, diyabet ve obezitedir. Değiştirilebilir ve değiştirilemez risk faktörleri vardır. Diyabet ve hipertansiyon değiştirilemez ama sigara, alkol bunlar değiştirilebilir. Risk faktörlerini ne kadar azaltılabilirsek bu hastalığa azaltılabilme oranı o kadar az olur.” Dedi.

 

ERKAN TEDAVİYE DİKAAT ÇEKTİ!

 

Damar tıkanıklığı sebebiyle hastaların erken dönemde başvuruda bulunduğu takdirde çok güzel sonuçlar elde ettiklerini kaydeden Tetik, gerek kalp, gerek boyun damarlarında çok güzel tedaviler yaptıklarını anlattı. Hatta son dönemde gelen hastaları bile çok güzel tedavi ettiklerini altını çizen Tetik, toplumsal farkındalığın oluşmasının çok önemli olduğunu söyledi.

 

“KALP DAMARA DA GELSİNLER”

 

Prof. Dr. Tetik, kişilerin her hangi bir yerlerinde meydana gelen ağrı durumunda sadece ortapedi ve fizik tedaviye gitmemelerini gerektiğini altını çizerek, bunların yanında Kalp Damar Cerrahisi’ne de gitmelerine öneride bulundu. Tetik, “Çünkü hastalıklar bir birine karışıyor. Belli bir ayırıcı kriterlerimiz var. Erken dönem gelen hastaları biz ameliyat etmeden tedavi ediyoruz. Yüzde yüz damar tıkanıklığı bile biz kapalı olarak hastayı tedavi edebiliyoruz. Erken gelirse bunları yapıyoruz. Ama geç kalmışsa o zaman ameliyat yapıyoruz. Bu nedenle ağrı şikayetiyle hastaneye başvururken hastalarımız Kalp Damar Cerrahisine başvursunlar.” Diye konuştu.

 

“ŞEKER HASTALARINDA ERKEN DÖNEMDE OLUŞUYOR”

 

Kan yağlarının yükselmesi durumunda bu değerlerin belli oranlara çekilmesi gerektiğini işaret eden Tetik, şöyle dedi: “Kan yağlarının yükselmesi olayı diyabet ve hipertansiyon hastaları için büyük önem arz ediyor. Bu oranların düşürülmesi gerekiyor. Hastanın hipertansiyonu varsa öncelikle onun tedavi edilmesi çok önemli. Diyabet mesela çok önemli bir risk faktörüdür. Kan nerede varsa şeker de orada var. Diyabetli hastalar da daha erken dönemde damar tıkanıklığı gelişiyor. Böbreğe, göze ve körlüğe varan sonuçlar ortaya çıkabiliyor.”


http://www.gencinsesi.com adresinden 16 Şubat 2019, 21:17 tarihinde yazdırılmıştır.