bsr recyclinghof berlin

“300 MİLYON TON DEMİR TESPİT EDİLDİ” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç Haber

Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


“300 MİLYON TON DEMİR TESPİT EDİLDİ” | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

27 Ekim 2021 - 20:10

“300 MİLYON TON DEMİR TESPİT EDİLDİ”

AK Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, Genç’te MTA tarafından yapılan çalışmalarda Avnik, Gonaçtepe, Haylandere, Hamek, Arduvan, Kılaz ve İbrahiman sahalarında 300 milyon ton görünür demir cevherinin tespit edildiğini söyledi.

“300 MİLYON TON DEMİR TESPİT EDİLDİ”
Son Güncelleme :

17 Aralık 2014 - 9:24


TBMM Genel Kurulu’nda 2015 yılı MTA bütçesi üzerine söz alan Ak Parti Bingöl Milletvekili Eşref Taş, 2003 yılında MTA ve özel sektör birlikte 100 bin metre sondaj yaparken, 2014’te 350 bin, 2015 yılında ise hedefin 400 bin metreye ulaştığını kaydetti.  MTA’nın yapmış olduğu sondaj sonucunda, 4,5 milyon ton bakır, 75 ton altın, 1,5 milyar ton demir, 4 milyar ton dolomit, 2,8 milyar ton kalsit, 1,2 milyar ton feldspat, 6,5 milyar ton kuvars, 406 milyon ton mermer-doğal taş, 10,5 milyar ton kaya tuzu ile 51 milyon ton sodyum sülfat potansiyelli rezervinin tespit edildiğini belirten Taş, “2005 yılında 6,8 milyar ton olan linyit rezervi, 2015’te 14,6 milyar tona ulaşmıştır. Yenilenebilir enerji kaynağı olan jeotermal enerjide ülkemiz yıl sonu itibarıyla 350 megavat potansiyeliyle dünyada 7’nci sırada, Avrupa’da 1’inci sırada yer almaktadır.2008 yılından itibaren 16 adedi elektrik üretimine uygun toplam 91 adet jeotermal saha, yatırımcıya devredilerek ülke ekonomisine 545 milyon dolar kazandırılmıştır. Jeotermal enerjiyle ilgili Bingöl Yayladere’deki, Karlıova’daki çalışmalarda da olumlu sonuçlar alınacağına inanıyorum. Ilıcalar bölgemizde il özel idaresince yapılan aramalarda ise hatırı sayılır jeotermal kaynağa ulaşıldı.Maden aramanın, ülkemizin uluslararası çıkarlarını korumada da stratejik bir tarafı vardır. Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesinde Rumlar kadar Kıbrıs’ta yaşayan Türklerin de hakkı olduğu, Barbaros Hayrettin Paşa gemimiz vasıtasıyla Rum faaliyetlerine aynı şekilde karşılık verilerek ortaya konulmuştur. Önümüzdeki ay içinde tamamen yerli imkânlarla tesis edilen üç boyutlu sismik araştırmalar yapabilecek yeni bir araştırma gemimizi de denize indireceğiz. Yine, yaklaşık maliyeti 1 milyar dolar olan denizde petrol ve doğal gaz aramaları platformu için çalışmalar devam etmektedir.Sayın Cumhurbaşkanımızın sözleriyle: “Nereden nereye.” On üç sene önce bunları konuşabilir miydik? Hangi platformu konuşacaktık? Hangi sondaj gemisini konuşacaktık? Bunları konuşmak mümkün müydü? Ama şimdi bunları konuşuyoruz. Niye? Bu gücü yakaladık da onun için.”dedi.


 


 


 


“SİVAN BÖLGESİNDE DEMİR CEVHERİ ZENGİNLEŞTİRME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”


 


“Bulamadığınız maden sizin değildir”diyen Taş,  Bingöl’ün maden bölgesi Genç’e MTA ve saha sahipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda Avnik, Gonaçtepe, Haylandere, Hamek, Arduvan, Kılaz ve İbrahiman sahalarında 300 milyon ton görünür demir cevherinin tespit edildiğini dile getirdi.  Sivan bölgesinde demir cevheri zenginleştirme çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Taş, “  İnşallah, 2015 yılında çalışmaların bitmesiyle birlikte pik demir üretimine başlanacaktır.Maden cevherimizin dünyayla rekabet edebilirliğini artırmak için Suveren-Güzeltepe arası 17 kilometre demir yolunun etüt projesi yapılmış, 2015 yapım programına alınmıştır.Bingöl Genç Halveliyan köyümüzde 140 bin ton disten, Karlıova bölgemizde 88 milyon ton linyit rezervi bulunmaktadır.Tabii ki burada çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor ama en önemlisi, çözüm süreci zenginlik ve refah üretiyor. Bingöl’de ve Bingöl’ümüzde, çözüm sürecinden memnun olmayan özgür iradeli bir tek Kürt, bir tek Zaza bulamazsınız. Hepimiz çözümün ortak paydasıyız. Bu bakımdan, çözüm sürecinin tahkimi, maden ocaklarının tahkimi kadar hayatidir. Süreci ve halkımızın umudunu boşa çıkaracak sorumsuz açıklamaların ve davranışların, en az maden kazaları kadar tehlikeli olduğu uyarısıyla sözlerime son veriyorum.  Enerji Bakanımıza ve MTA Genel Müdürlüğüne, hem Bingöl hem de ülkemiz adına yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı teşekkür eder, MTA bütçesinin hayırlara vesilesi olmasını diler, hepinize saygılar sunarım.”şeklinde konuştu.

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV