Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Seyfan-Der Bayramlaşma etkinliği | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

19 Mayıs 2022 - 03:19

5’İNCİ GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA ETKİNLİĞİNİN TARİHİ VE YERİ BELİRLENDİ

5’İNCİ GELENEKSEL BAYRAMLAŞMA ETKİNLİĞİNİN TARİHİ VE YERİ BELİRLENDİ
Son Güncelleme :

05 Ağustos 2019 - 14:33

Seyfan-Der Başkanı Orhan Açıkbaş Kurban Bayram’ı dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, 17 Ağustos Cumartesi günü yapılacak bayramlaşma etkinliği ile ilgili bilgiler verdi.

Bu yıl 5’incisi düzenlenecek olan bayramlaşma etkinliği için daha önceden yer tespit çalışmaları yaptıklarını belirten Seyfan-Der Başkanı Orhan Açıkbaş yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Derneğimiz yönetim kurulu üyelerinin ve bilhassa köylülerimizin her yılki gibi maddi ve manevi katkıları sayesinde etkinliğimizin içeriğini, yerini ve tarihini belirledik. Bilindiği gibi son yıllarda derneğimiz sadece Bingöl il ve ilçelerinde yaşayan Seyfanlılar için değil, tüm yurtta yaşayan Seyfanlıları kapsayacak bayram etkinlikleri düzenlemektedir. Bu vesile ile tanışma ve kaynaşma amaçlı özellikle de doğu-güneydoğu illerinde (Muş-Diyarbakır-Mardin-Şanlıurfa) 10 binlerce Pirık Séyf (Mir Muhammed Seyfullah) soydaşımız yaşamaktadır. Etkinliğimize buralardan büyük bir katılım beklemekteyiz.”

ETKİNLİK DİLEKTAŞI KÖYÜNE BAĞLI GÖRSU MEZRASINDA YAPILACAK

Etkinliğin 17 Ağustos Cumartesi günü Dilektaşı Köyüne bağlı Görsu mezrasında yapılacağının kararlaştırıldığını belirten Açıkbaş, “Etkinliğimizin amacına ulaşabilmesi için özellikle de yer tespit çalışmalarında köylerimizi gezdik.En uygun alanın Genç ilçemize bağlı, komşu ve yakın akraba köyümüz Dilektaşı Köyüne bağlı Görsu mezrasında, 17 Ağustos Cumartesi günü etkinliğimizi yapmaya karar verdik. Bu kapsamda bizlere ev sahipliği yapacak olan Görsü mezrası sakinlerine derneğimiz adına teşekkür ediyorum. Etkinliğimizi her ne kadar Seyfan-Der adına organize ediyor olsak da tüm bölge halkımızı da etkinliğimize davet ediyoruz, sonuç itibariyle tüm bölge halkı ile yakın akrabalık ilişkilerimiz mevcuttur” dedi.

Açıkbaş: “Küresel kapitalizmin insanlığa en büyük zararlarından biri insanları post modern devirde tamamıyla bireyselleştirip yozlaştırmak, aile bağlarını zayıflatmak ve kendilerine uygun sadece tüketici nesiller meydana getirtmektir. Bizler Müslüman bir toplum olmamız hasebiyle özellikle de dini bayramlarımız vesile ile hem Bingöl’de yaşayan akrabalarımızı hem de asırlar önce köyümüzden Güneydoğu illerine göç eden akrabalarımızı bir araya getirmek, hasret gidermek, tanışıp kaynaşmak için bu etkinliği düzenliyoruz. Böylece hem sıla-i rahmimizi gerçekleştiriyoruz hem de küresel kapital sistemlerin insanı yalnızlaştırıp sömürme projesini bertaraf ediyoruz. Gönül ister ki böylesi etkinliklerin tüm toplumumuzda yaygınlaşmasıdır. Hac ibadetini yerine getirmek için kutsal topraklarda olmam nedeniyle bu basınımız aracılığıyla şimdiden tüm köylülerimin ve hemşerilerimin mübarek kurban bayramlarını tebrik ediyor, yapılacak olan etkinliğimize tüm hemşerilerimizi davet ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV