Bingöl genç haberleri google
Bingöl genç haberleri google
DOLAR 18,5251 % 0.01
EURO 18,0730 % 0.06
GRAM ALTIN 985,94 % -0,16
ÇEYREK A. 1.612,00 % -0,16
BITCOIN 363.484 1.751
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 12°
Google News

“Abonelikte ve borçlarda kolaylık Sağlanacak”

‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilen yapılara elektrik aboneliğinin verilebilineceğini söyleyen Fırat EDAŞ, 2017 yılı öncesi icra ve dava aşamasındaki borçlar içinde yapılandırma fırsatı getirildiğini belirtti.

Son Güncelleme :

28 Haziran 2018 - 13:43

/ 114 views kez okundu.
“Abonelikte ve borçlarda kolaylık Sağlanacak”

Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli illerine hizmet veren Fırat EDAŞ, kaçak yapılardan dolayı elektrik ve abonelik verilmeyen durumlarla ilgili ve borçlara getirilen yapılandırma hakkında açıklama yaptı.


“ELEKTRİK NOKTASINDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPIYORUZ”

 

Kamuoyunda 'İmar Barışı' olarak bilinen konutların imar ve iskân sorunlarını 'Yapı Kayıt Belgesi' vererek çözmeyi hedefleyen düzenlemenin usul ve esasları belirlenmesiyle kurumlarının elektrik hususunda tüketicilerini mağdur etmemek amacıyla harekete geçtiği ifade edilen açıklamada, “31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış yapıların yapı kayıt belgesi alabilmek için e-devlet üzerinden ‘Yapı Kayıt Sistemindeki’, ‘Yapı Kayıt Belgesi’ formunun doldurulmasıyla başvuruda bulunulabileceği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve yetkilendireceği kurum ve kuruluşlara 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Bu maddedeki şartların yerine getirilmesi ve 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıt bedelinin ödenmesi halinde söz konusu ‘Yapı Kayıt Belgesi’ alınabilecek. Yapı Kayıt Belgesi’ni alan yapılara talep edilmesi halinde ilgili mevzuatta tanımlanan ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici olarak elektrik, su, doğalgaz bağlanabilecek. Bu kapsamda Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalleye dönüşen köylerdeki imarsız yapılarda ve imar alanı içerisindeki Bingöl, Elazığ, Malatya, Tunceli illerindeki ruhsatsız yapılardaki elektrik tüketicileri; aldıkları Yapı Kayıt Belgesi ile yetkili dağıtım şirketi olan Fırat EDAŞ’a başvurmaları halinde elektrik abonelikleri gerçekleştirilecek” denildi.

 

BORÇ YAPILANDIRMA FIRSATI

 

Hayata geçirdikleri yapılandırma kampanyası ile 2017 yılı ve önceki icra ve dava aşamasındaki elektrik borçlarının tamamen silineceği vurgulanan açıklamada, toplam borca 12 taksite kadar da ödeme kolaylığı sağlandığı ifade edildi.


Borç kapsamındaki tüketicilerin illerindeki müşteri merkezlerine başvurmaları halinde yapılandırma fırsatından yararlanabileceği hatırlatılan açıklamada, yapılandırma fırsatında son başvuru tarihinin 31 Temmuz olduğuna dikkat çekildi.