Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google

DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava
Google News

AFAD: Bingöl’de 7 Üzerinde Deprem Olursa…

AFAD’ın 7 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre Bingöl’de 254 bin 770 kişi etkilenirken, 57 bin 312 kişinin barınma ihtiyacı ortaya çıkacak. En acı tahmin ise Bin 100 kişi yaşamını yitirecek.

Son Güncelleme :

22 Eylül 2018 - 12:16

AFAD: Bingöl’de 7 Üzerinde Deprem Olursa…

Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısı Bingöl Valiliği toplandı salonunda gerçekleştirildi. Vali Ali Mantı’nın başkanlık ettiği toplantıda İl Afet ve Acil Durum Müdürü M. Emin Boğatekin’in sunumunu yaptığı olası 7 büyüklündeki deprem senaryosunda yaşanabilecek can kayıpları, yaralı sayısı ve barınma ihtiyacı yaşayacak insan sayısı korkutucu deprem gerçeğini gözler önüne serdi.

 

7 ÜZERİNDE DEPREM OLURSA…

 

AFAD tarafından 2017 yılında hazırlanan 7 büyüklündeki deprem senaryosunun Bingöl’de yaşanması durumunda, 254 bin 770 kişi etkilenecek. Bin 100 kişinin yaşamını yitireceği tahmin edilirken, 57 bin 312 kişinin barınma ihtiyacı ortaya çıkacak.

 

254 BİN KİŞİ DEPREMDEN ETKİLENECEK

 

İl Afet ve Acil Durum Müdürü M. Emin Boğatekin yaptığı sunumda AFAD senaryosu ile ilgili, ‘‘AFAD tarafından 2017 yılında Bingöl’de 7 büyüklüğünde yaşanılabilecek bir deprem senaryosu hazırlanmış. 7 büyüklüğünde bir depremin olması durumunda Bingöl’de bina sayısı 49 bin 209,  az hasarlı bina 6 bin 396, orta hasarlı 6 bin 93, ağır hasarlı 8 bin 439, yıkık bina 4 bin 372 etkilenen toplan nüfus sayısına baktığımız zaman 254 bin 770 kişinin depremden etkilendiğini görüyoruz. Ayakta tedavi 8 bin 977, hafif yaralı 3 bin 335, ağır yaralı 2 bin 80 can kaybına baktığımız zaman 7 büyüklüğünde bir depreme baktığımız zaman bin 100 kişinin hayatını kaybettiğini görebiliyoruz. Barınma ihtiyacına baktığımız zaman 57 bin 312 kişi barınma ihtiyacı ortaya çıkığını görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

 

UZMANLARDAN YEDİSU UYARISI

 

Boğatekin, ‘‘1784 yılında Yedisu bölgesinde 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Dünyadaki bütün depremlerden elde edilen analizler sonucu ortaya çıkan durum şu; bir depremin yeniden enerji depolama süresi 150 yıl ile 250 yıl. Bizim Yedisu depreminin üzerinden yaklaşık 239 yıl gibi bir süre geçmiş durumda. Son zamanlarda deprem uzmanlarının dikkat çektiği bir nokta var Yedisu ve Erzincan bölgesi” dedi.

 

BİNGÖL TÜRKİYE’NİN EN RİSKLİ İLİ

 

‘‘Türkiye deprem risk haritası AFAD tarafından 2018 yılında güncellendi. Kuzey Doğu Anadolu fay hattı ve yine Doğu Anadolu fay hattı ilimizde birleşiyor. Risk haritasında ilimizin iki fay hattının kesiştiği noktada olduğunu görmekteyiz. Bu kapsamda 81 il içerisinde bu riski taşıyan tek iliz. Deprem açısından Türkiye’nin en riskli ilinde bulunmaktayız.’’

 

‘‘YARDIMLAŞMA VE PLANLAMADA SIKINTILAR VAR’’

 

Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısına Başkanlık yapan Vali Ali Mantı, kurumlar arası koordinasyon, yardımlaşma ve planlamalardaki sorunlara dikkat çekerken, doğal afetlerin yaşandıktan sonra akıllara geldiğini söyledi. Vali Mantı, ‘‘Belli toplantılarla, belli planlarla geçiştirilen bir konu var ülkemizde, çok ciddi bir konu afet ve acil durumda yapılması gereken faaliyetler ve fonksiyonlar neler. Bunlar yeterince ilgilenmiyor muyuz diyelim ya da bir afet başımıza gelince mi aklımız başımıza geliyor bilemiyorum ama Türkiye’de genel bu afet konusu gerek kişilerimizce gerek halk olarak olması gereken yerde değil. Özellikle sadece afet durumları değil, afet durumlarından kamu kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılabilmesi için neler yapabiliriz. Bu konuda da ciddi sıkıntılarımız var. En önemli sıkıntımızda afet veya herhangi bir acil durum anında kurumlar arası koordinasyon ve işbirliği konusunda kurumların imkân ve kabiliyetleri nedir bu envanterleri kullanamama konusunda ciddi sıkıntılarımız var. Maalesef bizim ülkemizde hazırladığımız planların bir kısmı iki kapak arasında duruyor. İki kapak arasında ne zaman ortaya çıkıyor planlar ya bir teftişte, ya da herhangi bir şekilde gerekli oldukları zaman bakıyoruz. Normalde bizim yapacağımız şey planların uygulanabilir kapasitesini, kabiliyetini yükseltmemiz lazım. Çoğu planlarımızda aynı sıkıntı var. Sadece afet ve acil durumlar ile ilgili planlarda değil diğer planlarda da sıkıntılarımız var’’ İfadelerini kullandı.

 


YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.