Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Anneleri için okudular | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

8 Aralık 2021 - 21:27

Anneleri için okudular

Öğrencilere kitap okumayı sevdirmek için ilçe geneli tüm okullara yönelik proje yapan İlçe Halk Kütüphanesi ‘Bir Kitap’ta Annen İçin Oku’ projesi kapsamında aldığı kitapları en çok okuyan ilk üç öğrencinin annelerine çeşitli hediyeler verdi.

Anneleri için okudular
Son Güncelleme :

12 Haziran 2016 - 23:42

İlçe geneli tüm okullara yönelik ‘Bir Kitap’ta Annen İçin Oku’ ödüllü projesi başlatıp, Mayıs ayı içinde Kütüphaneden aldığı kitapları en çok okuyan ilk üç öğrencinin annelerine İlçe Halk Kütüphanesi tarafından yapılan törenle ödül verildi.

 

 

Kültür merkezi konferans salonunda gerçekleşen törene Kaymakam Abdullah Köklü, İlçe Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler, Şube Müdürü Murat Eltutmaz, Kütüphane Müdiresi Şeyda Akça, okul müdürleri, öğretmenler ile öğrenci ve aileleri katıldı.

Tören, İlçe Halk Kütüphanesi Şeyda Akça’nın yapılan projenin amacıyla ile ilgili yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Amaçlarının daha küçük yaştan itibaren öğrencilere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak olduğunu ve kitap okumanın bir zorunluluk değil yaşam boyu süren bir alışkanlık olması gerektiğini hissettirmek için böyle farklı bir proje yaptıklarını belirten Akça, “Bir eğitim sisteminin üyeleri olan öğrenciler okul çağında iken kitap okuma beceriyi edinmemişlerse, yetişkinlik döneminde edinmeleri çok güç olur. Aslında biz ne yapacağını bilmeyen anne-babalar kuşağıyız. Dünyanın eski dünya, ülkemizin eski ülke, insanların eski insanlar olmadığı bir dünya değişim rüzgârlarının çoktan fırtınaya dönüştüğünü bir çağda çocuk yetiştiriyoruz maalesef. Hızlı, toplumsal ve teknolojik gelişmenin yaşandığı, iş hayatının değiştiği, nüfus hareketlerinin sürdüğü bu dünyada özelikle çocukların sevgi ve ilgisine ihtiyaç duyduğu annenin çalışma hayatının içine daha fazla oranda girdiği bir dönemdeyiz.  Aile ve çevresinin ilgisizliğinden dolayı genç kuşakta sağlık ve gelecek kaygısının artığı, suç işleme eğilimden inanılmaz yükselişlerin yaşandığı, madde bağımlıların ve zararlı alışkanlıklara sahip kişilerin sayısında patlama olduğu gönümüzde vasıflı insan gücüne duyulan ihtiyaçla birlikte işsizliğin sürekli tırmanmaktadır. Doğru ile yanlışın, iyi ile kötünün iç içe girdiği ve değerlerin ters yüz olduğu, eğitim düzeninde niteliğin giderek azaldığı gönümüz Türkiye’sinde. Bir nesli ve o neslin ailelerinden başlayarak yetiştirmek, gerektiğini savunan, bilinçli bir anne olarak, bir milletin eğitim seviyesi, annelerin eğitim seviyesidir bence. Bizler okula gideriz, çevremizden etkileşimle bir şeyler öğrenir. Kitaplar okuya biliriz. Ama bu öğrendiklerimizi unutabilir, hatırlayabiliriz. Ama şu dünyaya gözümüzü açtığımızdan itibaren, annemizden aldığımızı ömrümüzün sonuna kadar hatırlarız. Eğitimin anne dizinde başladığını, bizlere model olan annelerimize teşekkürü bir borç kabul edip, ‘Bir kitapta annen için oku’ projemizle onlara olan sevgimizi okuduğumuz kitaplarla belirtik. Bu amaçla kütüphaneyi kullanan, faydalanan sevgili öğrencilerimizi ve değerli annelerini tebrik ediyor, sevgiyle kucaklıyorum. Ayrıca bu projemize sponsor olup katkı sunan Bosch Bayisine, Metropool Giyim Mağazasına ve Genç Murat Eczanesine teşekkür ederim” dedi.

Konuşmanın ardından öğrenci ve aileleri için kitap ve kütüphaneyle ilgili hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Tören, dereceye giren ilk üç öğrenciye kitap kurdu belgesi ile annelerine Bosch’tan küçük ev aletleri hediyelerinin sunmasıyla son buldu.

 

Haber: Tahir Bildik


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV