Google News' te Takip Edin

Bingöl genç haberleri google


Arıcılara müjde; Kredi borçları ertelendi | Gencin Sesi Gazetesi - Bingöl Haber - Genç HaberGencin Sesi Gazetesi – Bingöl Haber – Genç Haber

9 Aralık 2021 - 11:24

Arıcılara müjde; Kredi borçları ertelendi

Rekolte şoku yaşayan arıcılara bakanlık tarafından müjde geldi. Zirai kredi kullanan arıcıların borçları bir yıl ertelendi.

Arıcılara müjde; Kredi borçları ertelendi
Son Güncelleme :

03 Ekim 2016 - 11:36

Genç ilçesinde özellikle arcıları ilgilendiren Tarımsal Kredi Borçlarının Ertelenmesi 09.09.2016 Tarih ve 29826 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Bu yıl rekoltede ciddi düşüş yaşayan Gençli arıcılar, Bakanlar Kurulu Kararı ile birlikte rahat bir nefes alabilecek.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan özellikle arıcıları da ilgilendiren Tarımsal Kredi Borçlarının Ertelenmesi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

“09.09.2016 Tarih ve 29826 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 2016/9147 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ve diğer kayıt sistemlerine (Türk-Vet, AKS, TBS vb.) kayıtlı ve üretim faaliyetlerine devam eden gerçek ve tüzel kişi üreticilerin, "01.01.2016 tarihinden 31.12.2016 tarihine kadar Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, kar fırtınası, dolu, kırağı, don, kuraklık, yıldırım düşmesi, güneş yanıklığı ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler nedeniyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları zarar gören ve bu kararname kapsamında borçlarının ertelenmesini isteyen çiftçilerimizin" T.C. Ziraat Bankası A.Ş. (Banka) ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesi yapılacaktır.

 Bu nedenle; ürünleri, ekilişleri, tesisleri, hayvan varlıkları yukarıda sayılan tabii afetlerden %30 ve üzerinde hasar görmesi ve bu durumun İlçe Hasar Tespit Komisyonlarınca tespit edilmesi sonucunda T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı kapsamındaki tarımsal kredi borçlarının ertelenmesi yapılacaktır. T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden/taksit vadesinden/ hesap devresinden itibaren 1 (Bir) yıl süre ile ertelenebilecek ve erteleme dönemi müddetince %3 faiz uygulanacaktır.

Kararname kapsamında düşük faizli tarımsal kredi borçlarının ertelenmesini isteyen üreticilerimizin İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurularını ÇKS kimlik ve arazi bilgileriyle birlikte dilekçe ile yapmaları gerekmektedir. Kararname kapsamında borç ertelemesi isteyen çiftçilerin ayrıca aynı dönemde kredi kuruluşlarına da dilekçe ile müracaat etmesi gerekmektedir. Kamuoyuna ve üreticilerimize duyurulur.”

 


YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gencin Sesi TV