Arıcılara yüzde 60 hibeli malzeme desteği « GencinSesi Gazetesi – Bingöl Genç Haberleri – Genç Haber

24 Ekim 2020 - 18:07

Arıcılara yüzde 60 hibeli malzeme desteği

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı desteğiyle Bingöllü arı ve bal üreticilerine verilen yüzde 60 hibeli malzeme dağıtımı yapıldı.

Arıcılara yüzde 60 hibeli malzeme desteği
Son Güncelleme :

11 Nisan 2018 - 11:49

77 views

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğiyle Bingöllü arı ve bal üreticilerine verilen yüzde 60 hibeli malzemeler, törenle dağıtıldı.

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Bahçesinde düzenlenen arı ve bal üreticilerine malzeme dağıtım töreninde konuşan Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Olgun, Bingöl Üniversitesinin arı ve bal araştırmaları konusunda Türkiye’de işaretlenmiş tek üniversite olduğunu söyledi.

 

Bingöl’ün arı ve bal konusunda çok ciddi bir geleneğe sahip olduğunu ifade eden Olgun, şunları söyledi:“İnşallah bundan sonra sadece kahvaltılık bal uğraşı yanı sıra teknolojiye, tıbbi alanlara da, kozmetik alanlara da bal ve bal ürünlerini sirayet ettirecek şekilde çok detaylı bilimsel akademik çalışmaların yolunu açmış olacağız.  Biz Bingöllü üreticilerin üretmiş olduğu balı, sadece ekonomik değerini yükseltmenin yanı sıra, balın içerisindeki karmaşık yapısından da istifade edecek şekilde toplumun diğer kullanım alanlarına da ulaştırmayı ve böylece bölgenin ekonomik kalkınmasına da katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Hayalimiz şu; Bingöl üniversitesi tarafından sertifikalanmış, uluslararası satışa hazırlanmış bal ve arı ürünlerini oluşturmak, bölgenin kazancını üst seviyelere getirip, bu güzel şifa kaynağından pek çok insanı buluşturmaktır”

 

Elazığ Orman Bölge Müdürü Ziya Polat ise, Bingöl balının Türkiye’de marka olmuş bir ürün olduğunu söyledi.

 

Murat Nehri Rehabilitasyon projesi kapsamında Bingöllü arıcılara 2017 yılında 6 bin 500 arı kovanı dağıttıklarını belirten Polat, “Bingöllü arıcılara bu yılda yapılacak tespitlerin ardından destek olacağız. Bunun dışında bal ormanları kurmaya çalışıyoruz. Temel paydamız Bingöl’e ve Bingöl halkına katkı sağlamaktır ve geçim koşullarını iyileştirmektir” dedi.

 

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Can Üzer’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının “Arıcılık, İpekböcekçiliği, Kaz ve Hindi Yatırımlarının Desteklenmesi” projesi kapsamında arı ve bal üreticilerine yüzde 60 hibeli malzeme desteği verdiğini belirti.

 

Proje kapsamında Bingöl’deki 76 arı ve bal üreticisinin faydalandığını ifade eden Üzer,

 

“Bugün burada yüzde 60 hibe desteği projesi kapsamında 76 arıcımıza malzeme desteği verilecek. Bu arıcılarımızdan 22’sinin malzemesini Arıcılar Birliği olarak temin ettik. Bunların arasında 360 arı kovanı, 11 güneş enerjisi, 7 baraka, 4 sağım çadırı ile el malzemeleri dağıtılacak” diye konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından Üzer, birliğe ve arıcılığa destek veren kurumlara plaket verdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.